به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

آموزش توالت به کودکان

آموزش توالت به کودکان

آموزش توالت به کودکان . کمک به فرزندتان برای شروع آموزش توالت با استفاده از لگن (يا توالت) يک گام بزرگ و بسيار هيجان انگيز برای هر دو شما است. اگر شما مثبت و آرام باشيد، فرزند تان احتمال بيشتری دارد که به همه چيز عادت کند. راز موفقيت آموزش توالت در اين است که منتظر نشانه های آمادگی در فرزندتان باشيد.

چه موقعی آموزش توالت به کودکان را شروع کنيد؟

کودکان در سنين مختلف می آموزند که بگويند چه موقعی نياز به پی پی کردن يا جيش کردن دارند. به طور کلی، نشانه های آمادگی فرزند شما برای آموزش توالت از حدود دو سالگی به بعد ظاهر می شوند، هر چند برخی از کودکان نشانه های آمادگی را در ۱۸ ماهگی نشان می دهند. آموزش شب هنگام می تواند تا هشت سالگی طول بکشد، اگر چه بسياری از کودکان خيس کردن جايشان در موقع شب را از پنج سالگی متوقف می کنند.

قبل از معرفی توالت يا لگن، اگر روال روزمره ثابتی برای فرزندتان داشته باشيد کمک زيادی خواهد کرد. در اين صورت، فعاليت جديد استفاده از توالت يا لگن می تواند در داخل روال عادی شما گنجانده شود.

فرزند شما برخی از نشانه های آماده شدن را نشان می دهد اگر:

 • راه می رود و می تواند برای مدت کوتاهی بنشيند
 • به طور کلی در انجام وظايف مستقل تر می شود
 • به ديدن رفتن ديگران به توالت علاقه مند می شود ( اين اول می تواند عجيب باشد يا شما را ناراحت کند، اما راه خوبی برای معرفی چيزهاست)
 • تا دو ساعت پوشکش خشک است – اين نشان می دهد که او قادر به نگهداشتن جيش در مثانه اش است ( که در نوزادان تازه متولد شده يا نوزادان به طور خودکار تخليه می شود)
 • هنگامی که در پوشک خود پی پی يا جيش می کند به شما اطلاع می دهد (يا نشانه های واضحی نشان می دهد) – اگر می تواند قبل از اينکه آن اتفاق بيافتد به شما بگويد، برای آموزش توالت آماده است
 • کم کم از پوشک خوشش نمی آيد و زمانی که پوشک خيس يا کثيف است احتمالا مًی خواهد آنرا دربياورد
 • دفع مدفوع منظم، نرم، و شکل يافته ای دارد
 • می تواند شلوار خود را بالا و پايين بکشد می تواند دستورهای ساده ای را انجام دهد، مانند ” توپ رو به بابا بده”
 • درکی در مورد اينکه چيزها در اطراف خانه هر کدام جای خود را دارند نشان می دهد.

هنگامی که فرزند شما آماده است لازم نيست همه اين علائم وجود داشته باشند. يک روند کلی اجازه می دهد بفهميد که وقت شروع کردن آموزش توالت است.

آماده شدن

اول، تصميم بگيريد که آيا می خواهيد با استفاده از لگن آموزش دهيد يا با استفاده از توالت. مزايايی در استفاده از لگن وجود دارد – لگن متحرک و آشنا است، و برای برخی از کودکان کمتر از توالت دلهره آور است. سعی کنيد ترجيح فرزند تان را پيدا کنيد و با آن جلو برويد. برخی از والدين فرزند شان را به استفاده از هر دو توالت و لگن تشويق می کنند.

ثانيا، مطمئن شويد که تمام تجهيزات مناسب را داريد. اگر فرزند شما از توالت استفاده می کند به يک پله نياز خواهيد داشت که فرزندتان روی آن بايستد.

همچنين نياز به يک نشيمنگاه کوچکتر خواهيد داشت که با ايمنی در داخل نشيمنگاه توالت موجود جا بيفتد، چون برخی از کودکان دچار ناراحتی می شوند که شما مبادا به داخل توالت بيفتند.

در ابتدا، ممکن است در مورد آموزش توالت با فرزند خود يک کتاب بخوانيد يا يک ويدئو يا دی وی دی تماشا کنيد. کتاب های سرگرم کننده ای برای کودکان وجود دارد که در مراحل اوليه آموزش توالت فرزند شما ممکن است دوست داشته باشد آنها را بخواند.

رهنمودهايی برای شروع کردن:

 • به دنبال نشانه هايی باشيد که فرزند شما برای شروع آموزش توالت آماده است ( به بالا رجوع کنيد ).
 • لگن را معرفی کنيد و توضيح دهيد، اجازه دهيد که فرزند شما اندازه آن را امتحان کند و با آن آشنا شود.
 • اجازه دهيد فرزندتان ديگران را در موقع استفاده از توالت تماشا کند، و در مورد آنچه آنها انجام می دهند صحبت کنيد.
 • شروع به استفاده از شلوار آموزشی trainer pants برای فرزندتان بکنيد – اين به او کمک می کند احساس رطوبت را درک کند
 • ممکن است متوجه شويد که فرزند شما روده های خود را در يک زمان خاص از روز تخليه می کند، بنابراين قرار دادن او روی لگن در آن زمان را امتحان کنيد. اين برای همه کودکان کارساز نيست – آموزش واقعی توالت زمانی آغاز می شود که کودک از احساس انجام جيش يا پی پی آگاه است و به يادگيری اين جريان علاقه مند است.
 • به فرزند تان کلماتی در ارتباط با توالت رفتن ياد بدهيد – برای مثال، می توانيد کلماتی مانند ‘ جيش ‘، ‘ پی پی ‘ و ‘ من بايد جيش / پی پی کنم” را به او ياد بدهيد.

گام های اساسی و اوليه برای آموزش توالت به کودکان

 • يک روز را برای شروع انتخاب کنيد، شايد زمانی که برنامه ای برای ترک خانه نداريد.
 • استفاده از پوشک را متوقف کنيد (به جز در شب و در طول خواب روزانه ). شروع به استفاده از شورت يا شلوار آموزشی بکنيد. حتی می توانيد به فرزندتان اجازه دهيد که بعضی از شورت ها را خودش انتخاب کند که می تواند مرحله هيجان انگيزی برای او باشد.
 • به فرزند تان لباسی بپوشانيد که در آوردن آن آسان است – برای مثال، شلوار کشدار، بجای لباس يکسره. در هوای گرمتر، می توانيد موقعی که در خانه هستيد به او فقط شورت بپوشانيد.
 • هر روز در موقعی که احتمال دارد فرزندتان دفع مدفوع بکند او را روی لگن بنشانيد، مانند ۳۰ دقيقه بعد از خوردن غذا يا پس از حمام کردن.
 • به فرزندتان مقدار زيادی از فيبر غذايی fibre برای خوردن و آب برای نوشيدن بدهيد، تا او يبوست نگيرد که می تواند آموزش توالت را دشوار سازد. رژيم غذايی فرزند شما بهترين راه برای مقابله با اين است تا اينکه مکمل های فايبر بخريد.
 • اگر فرزندتان همکاری نمی کند يا علاقه مند به نظر نمی رسد، صبر کنيد تا زمانی که او دوباره مايل به امتحان کردن باشد.
 • برای تلاش های فرزندتان تحسين مثبت بکنيد ( حتی اگر پيشرفت او کند است)، و زمانی که موفق می شود تحسين زيادی بکنيد. می توانيد بگوئيد “جينی، آفرين که روی لگن نشستی “. همين طور که او به مرحله بعد می رسد، مقدار تحسين را کم کنيد.
 • به نشانه های نياز فرزندتان به به توالت رفتن توجه داشته باشيد – برخی نشانه ها شامل تغيير در وضعيت بدن، خارج کردن باد و ساکت شدن است.
 • در مراحل مختلف در طول روز ( اما نه زياده از حد )، می توانيد از فرزند خود بپرسيد که آيا نياز به رفتن به توالت دارد يا نه. يادآوری های آرام کافی هستند – بهتر است فرزند تان احساس نکند تحت فشار قرار می گيرد.
 • پنج دقيقه برای نشاندن يک کودک در لگن يا توالت بحد کافی طولانی هست. بهتر است فرزند تان را وادار نکنيد برای مدت زمان طولانی روی توالت بنشيند، چرا که اين مثل تنبيه بنظر می رسد.
 • در ابتدا شما بايد باسن فرزندتان را پاک کنيد، تا زمانی که او بياموزد چگونه اين کار را بکند. به ياد داشته باشيد که از جلو به عقب پاک کنيد، به خصوص برای دختران کوچک.
 • به پسر تان اموزش دهيد که پس از تمام کردن جيش، آلت تناسلی اش را تکان دهد تا قطره های اضافی بريزند. گاهی اوقات، در مراحل اوليه آموزش توالت، مفيد است که يک توپ پينگ پنگ در توالت بياندازيد تا او آن را نشانه بگيرد. يا او ممکن است ترجيح دهد بنشيند و جيش کند که در مراحل اوليه می تواند کمتر کثيف بکند.
 • به فرزند خود ياد بدهيد که چگونه پس از استفاده از توالت دست هايش را بشويد. اين می تواند فعاليت سرگرم کننده ای باشد که فرزند تان از آن به عنوان بخشی از روال لذت ببرد.
 • اگر نتواند داخل توالت جيش کند، اظهار نظر نکنيد. فقط آن را بدون سر و صدا پاک کنيد.

آموزش توالت ممکن است روزها يا ماه ها طول بکشد. اين يک مسابقه نيست ( مهم نيست که پدر و مادرهای ديگر در مورد فرزندان ” فوق العاده ” خود به شما چه می گويند! ). مهم اين است که به فرزند تان فشار نياوريد. آرام باشيد و اجازه دهيد او با سرعت خود ياد بگيرد – زمانی که آماده است آنرا ياد خواهد گرفت. او را با يادآوری ها و قصه های ملايم ترغيب کنيد. آنچه فرزند شما بيشتر از همه چيزمی خواهد راضی کردن شماست، و تحسين کردن به او نشان خواهد کرد که چه کار خوبی انجام می دهد.

شبهای خيس

حتی اگر فرزند شما از توالت يا لگن در طول روز استفاده می کند، هنوز وقت دور انداختن پوشک نيست – در اغلب موارد، کودکان بايد به سه تا چهار سالگی برسند تا اينکه در موقع شب جايشان خشک باشد. بعضی از بچه ها ممکن است هنوز در شش يا هفت سالگی يا حتی بالاتر جايشان را خيس کنند. آموزش توالت به کودکان

برای فرزند تان روشن کنيد که اگر نيمه شب از خواب بيدار شود و نياز به استفاده از لگن داشته باشد شما به او کمک خواهيد کرد. به او اطمينان دهيد که اگر در موقع شب جايش را خيس کند مسئله ای نيست.

استفاده از شلوار آموزشی

کودکان اگر ديگر پوشک نپوشند احتمال بيشتری دارد که استفاده از توالت را درک کنند – بالاخره پوشک يک توالت قابل حمل است. بنابراين پس از اينکه فرزند شما چند هفته به لگن عادت کرد، زمان خوبی برای شروع شلوار آموزشی است. اينها شورت های جذب کننده ای هستند که در طول آموزش توالت پوشيده می شوند. هنگامی که فرزند شما شلوار آموزشی می پوشد، به او لباسی بپوشانيد که درآوردن سريع آن آسان باشد. آموزش توالت به کودکان

پوشيدن شلوار آموزشی گام بزرگی برای فرزند شما است. اگر شما آن را مورد ستايش قرار دهيد، مرحله انتقال ساده تر انجام خواهد شد. به او بگوييد چقدر بزرگ شده است و چقدر به او افتخار می کنيد.

” شلوارهای آموزشی بالا کشيد Pull up خيلی طرفدار دارند، و به عنوان کمکی به آموزش توالت به بازار عرضه می شوند. نتايج پژوهش در مورد ميزان مفيد بودن آنها برای آموزش توالت قطعی نيست، اما ممکن است در گذار از پوشک به شورت کمک کنند.

شلوارهای آموزشی training pants کمتر از پوشک جذب می کنند. آنها برای نگه داشتن کثيفی های بزرگتر (مانند مدفوع تصادفی ) مفيد هستند.

به طور کلی، شلوارهای آموزشی پارچه ای کمتر از شلوارهای آموزش های يکبار مصرف (يا “پول آپز” ) جذب می کنند، و کمتر شبيه پوشک بنظر

می رسند. در هنگام رفتن به بيرون، يک بار مصرف ها ممکن است قابل استفاده تر باشند. آموزش توالت به کودکان

پس روی ها و خيس کردن ها

فرزند شما تازه توانايی جسمانی شگفت انگيز برای مديريت اين فرايند بدنی را آموخته است. به عنوان يک بزرگسال، شما ممکن است به ياد نداشته باشيد، اما زمان زيادی طول می کشد که همه چيز درست انجام شود. بايد پس روی ها و خيس کردن ها را انتظار داشته باشيد – اينها همه بخشی از اين روند هستند.

اگر فرزند شما به دليل يک خيس کردن ناراحت می شود، به او اطمينان دهيد که واقعا مهم نيست و جای نگرانی نيست.

برای کمک به جلوگيری از خيس کردنهای تصادفی:

 • اگر فرزند شما می گويد که فور ا نًياز به توالت دارد به او توجه کنيد. ممکن است درست بگويد !
 • اگر مطمئن هستيد که فرزندتان برای مدتی پی پی يا جيش نکرده است، به او يادآوری کنيد که ممکن است نياز به توالت داشته باشد – او ممکن است با آنچه که انجام می دهد آنقدر مشغول شود که متوجه نشود نياز به توالت رفتن دارد تا اينکه خيلی دير بشود.
 • چک کنيد که آيا فرزندتان در طی يک بازی طولانی يا قبل ازبيرون رفتن می خواهد به توالت برود يا نه. اگر نمی خواهد برود مسئله ای نيست.
 • سعی کنيد مطمئن شويد که لگن يا توالت هميشه به آسانی در دسترس و قابل استفاده است.
 • درست قبل از رفتن به تختخواب، از فرزند تان بخواهيد جيش کند، و سعی کنيد از نوشيدن زياد در موقع خواب پرهيز کنيد.

اگر به نظر می رسد که آموزش توالت بيشتر ازانتظار شما طول می کشد سعی کنيد آرامش خود را حفظ کنيد. در مورد دستاوردهای فرزندتان مثبت باشيد ، چون او در نهايت به آنجا خواهد رسيد. تنش يا استرس بيش از حد می تواند به احساسات منفی منجر شود و ممکن است باعث شود که فرزند شما از رفتن به توالت خودداری کند. آموزش توالت به کودکان

مشکلات سلامتی

شما احتمالا به خوبی می دانيد که فرزند تان چه احساسی دارد و چقدر منظم هست. با اين حال ارزش دارد که مراقب مشکلات احتمالی در ارتباط با آموزش توالت باشيد. علائمی که بايد مواظب شان باشيد عبارتند از:

 • افزايش يا کاهش زياد در تعداد پی پی ها يا جيش ها
 • پی پی هايی که دفع شان خيلی سخت است
 • پی پی های شکل نگرفته يا بسيار آبکی
 • خون در پی پی يا جيش ( گاهی اوقات بصورت جيش تيره به نظر می رسد)
 • درد درموقعی که فرزند شما به توالت می رود.

اگر احساس می کنيد که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد يا در مورد اينکه فرزندتان چطور خود را با آموزش توالت تطبيق می دهد نگران هستيد، موضوع را با پزشک خود و يا پرستار بهداشتی کودک چک کنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *