به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

آموزش خوندن به بچه های دوزبانه

وقتی که حرف از آموزش خوندن به بچه های دوزبانه میشه، معمولا والدین بچه های چند زبانه نگران میشن که کی و چگونه خوندن رو به بچه هاشون یاد بدند. آیا بهتره که اول خوندن به یه زبون رو بهشون یاد بدیم بعد بریم سراغ زبون دوم یا بهتره که هر دو رو همزمان بهش یاد بدیم؟هر دو روش خوبن. نکته ی کلیدی اینکه زمان لازم رو بهشون بدیم تا تفاوت ( و تشابه) بین این دو زبان رو در حالت نوشتاری بفهمند.

والدین نباید نگران این باشند که یاد گرفتن نوشتار بیش از یک زبان برای بچه ها سخته. شاید بعضی بچه ها در ابتدا یکم از این موضوع بترسند ولی این کاریه که خیلی از بچه ها هرروز دارن انجام میدن. درواقع تحقیقات نشون داده که مطالعه ی دو گانه زبان در بعضی موارد باعث تسهیل در روند یادگیری خوندن بچه ها میشه.

وقتی که بچه های دوزبانه خوندن رو یاد میگیرند، حالا چه به صورت همزمان یا به ترتیب، متوجه میشند که میتونند یک چیز رو به دو زبان نام ببرند ولی موقع نوشتن همان چیز به 2 روش کاملا متفاوت نوشته میشه. اونا میبینند که این دو زبان متفاوت دو کد متفاوت دارند، حتی ممکنه متوجه اشکال و سمبل های مختلف و چیزهای دیگه هم بشند.علاوه بر این تفاوت ها اونا متوجه تشابهاتی ( صداها،علامت ها، نشان گذاری ها) هم میشن. مقایسه ی دائمی این دو کد، که به صورت طبیعی توسط یادگیرنده اتفاق می افتد، باعث کمک به درک عمیق تری از این دو زبان میشود.

” با دو حالت نوشتاری، بچه ها دائما در حال انجام گرامر توی ذهنشان هستند” (jean duverger ) دانشی که فرزندتون توی اولین زبان کسب میکنه به درک زبان دومش کمک میکنه و بالعکس.

شاید موقع یادگیری دو الفبا کمی از هر دو رو باهم دیگه قاطی کنیم. مثلا در زبان فرانسه حرف  i تلفظ یکسانی با حرف e در انگلیسی دارد. این در ابتدای ممکنه کمی گیج کننده باشه، اما مادامی که این اشتباهات تشخیص داده بشن و اصلاح بشن، فرزندتون به زودی یاد میگیره که این دو رو باهم قاطی نکنه.

پس یادتون باشه که چه تصمیم بگیرید که این دوزبان رو هم زمان یاد بدید یه به ترتیب، هیچ کدام فرقی ندارد. چیزی که مهمه اینکه زمان مورد نیاز برای یادگیریو به بچه ها بدیم.

 

منبع :  http://thebilingualadvantage.com/2014/09/07/teaching-bilingual-children-how-to-read

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *