به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

آموزش زمان گذشته به کودک دو زبانه با 4 نکته ساده

آموزش زمان گذشته به کودک دو زبانه 4 تا نکته ساده داره با الهام گرفتن از این نکات میتونید به فرزندان دوزبانه تون زمان گذشته رو صحیح یاد بدید

بذارید سوال این هفته رو بخونیم، که از طرف ماریا اومده.

سلام ماریانا:

من عاشق برنامه تم!! از اول دنبالتون کردم و توی هر قسمت چیزهای جدید یاد گرفتم. بالاخره شجاعتمو جمع کردم تا ازتون سوالی در مورد مسئله ای که تو خونه با دو قلوهای خودم تو زبان یونانی دارم، مطرح کنم. من و همسرم هر دو تمام مدت با آنها به یونانی صحبت میکنیم، اما آنها هر روز به مهد کودک میروند و دستور العمل ها به زبان انگلیسی به آنها داده میشه.

باجسارت بهتون میگم که اونا توی زبان انگلیسی بهتر از یونانی هستند. من متوجه شدم که اونا توی زبان یونانی از زمان گذشته استفاده نمیکنند. اونا چهار سالشونه و من حس میکنم که تا الان باید ازش استفاده میکردند. به نظر میاد مشکلی توی استفاده ش تو انگلیسی ندارند، پس میدونم که مفهمومش رو درک میکنند. ایده ای آموزش زمان گذشته به کودک دو زبانه برای این موضوع داری؟

با تشکر. ماریا

ماریا مرسی بابت حرفات راجع به پادکست هامون و خیلی ممنون بابت گوش کردنت. خیلی عالیه که ما از پدر و مادر ها و معلم ها و شنونده ها میشنویم که اطلاعاتمون براشون مفید بوده. این چیزیه که باعث شده به پادکست درست کردن ادامه بدم. و همچنین ازت ممنونم که اجازه دادی سوالت رو اینجا مطرح کنم.

بیاید با صحبت راجع به گرامر و اینکه بچه ها چجوری پیشرفت میکنند شروع کنیم. معمولا دور و بر سنین 3 سالگی بچه توی مهارت های گرامری اوج میگیرند. خیلی هیجان انگیزه. تا الان درگیره انفجار کلمات بودید و حالا یه جورایی داره انفجار گرامر اتفاق می افته.

اونا قراره از چیزهایی که توی سن 2 تا 3 سالگی یاد گرفته اند استفاده کنند و قراره پیشرفت زیادی توی دستور العمل های پیچیده داشته باشند. زوایایی از گرامر مثل زمان گذشته از سن 3 سالگی به بعد رشد میکند. زمان گذشته احتیاج به دایره لغات و دستور العمل های پیچیده تری دارد، پس اگر دیدید که فرزندتون باهاش درگیره تعجب نکنید.

دو قلوهای شما چهار سالشونه و طبق اون چیزهایی که گفتید میتونن زمان گذشته رو به انگلیسی صحبت کنند، پس اونا به وضوح مفهومش رو درک میکنند. این نشانه ی عالی ایه. پس بیاید به راهی فکر کنیم که بتونیم به صورت عمدی اونا رو در معرض دایره لغاتی که نیاز دارند تا این جمله ها رو به گذشته بسازند، قرار دهیم.

بذارید بهتون چهار تا ایده بدم و امیدوارم که یک یا شایدم همه ی اونا یادگیری زمان گذشته به کودک دوزبانه مفید باشه!

 • برای جواب مدل سازی کنید

  اتفاقی کاملا استاندارد را که به صورت روزمره برای شما و فرزندتان اتفاق می افتد را انتخاب کنید. برای مثال، یه چیز خیلی ساده مثل مسواک زدن. دقیقا بعد از و دوباره تاکید میکنم دقیقا بعد از این که اون کار رو انجام داد، ازش سوال بپرسید که بهتون بگه چی کار کرده.

به احتمال زیاد، با توجه به چیزی که ازش توی سوال خواستید، جواب شما رو به زمان حال میده. بهتره که بهش نگید که ” اوه اشتباه گفتی!” فقط براش اونجوری که باید جواب میداد مدل سازی کنید. ” دندوناتو مسواک زدی!” وقت مدل سازی کردن، بهتره که تکرار کنید و دفعات زیادی مدل بیاورید. به احتمال زیاد فرزندتون به مرور زمان الگوی گرامر رو متوجه میشه و ازش استفاده میکنه.

 • از تصاویرتون استفاده ی بهینه کنید

  چند تا عکس از کارهای گذشته ی خودتون پیدا کنید. سعی کنید عکس هایی پیدا کنید که بچه هاتون از انجام ان لذت میبرند که بتونه کمک مثبتی به عکس ها باشه. ازشون بپرسید ” چه اتفاقی افتاد؟” در نظر داشته باشید که شاید لازم باشه جواب سوال خودتون رو به روشی که بالا گفتیم بدید، تا مدلی برای جواب های صحیح باشند و بهشون فرصتی بدید که شانسشون رو امتحان کنند.

بچه ها عاشق نگاه کردن به عکس خودشون هستند پس احتمال اینکه از این کار خوششون بیاد و باهاش ارتباط برقرار کنند، زیاده. برای یه مدتی، بهتره که اینکار رو به روتین زندگیتون اضافه کنید، مثلا قبل از کتاب داستان خوندن.

 • از کار های روزمره استفاده کنید

  بعضی وقتا ما فکر میکنیم که نیازه که کلی بازی و فعلیت اضافه داشته باشیم تا بهشون گرامر و لغات جدید یاد بدیم و در حقیقت، میتونه خیلی ساده تر باشه.شما میتونید در طول روز از فرزندتون بپرسی که چه برنامه ای داره. بیاید فکر کنیم که فرزندتون بعد از بازی با اسباب بازیش اونو کنار می زاره.

ازشون بپرسید که چی کار کردند. مثل مثال های گذشته، اگر نتونستن به گذشته جواب بدن، جواب صحیح رو براشون مدل سازی کنید.

بهتره که با سوال های زیاد بچه رو خسته نکنید و دائم ازشون نپرسید که چی کار کردند. ما والدین وقتی که داریم روی زبان بچه ها کار میکنیم، گاهی تو دام سوال زیادی می افتیم. گهگاهی این کار رو بکنید و مثال هایی بیاورید که بتونند به زبان یونانی جواب بدهند.

خیلی خوبه اگه بتونید از موقعیت هایی که فرزندتون برای پیدا کردن کلمات به تقلا می افته، خودداری کنید. نقشه تون اینه که این کار رو برای اونا آسون کنید که تا فضای کافی برای یادگیری زمان گذشته به کودک دوزبانه که دارید سعی میکنید بهشون انتقال بدید، داشته باشند.

 • تخته سایه خانواده

  این فعالیتی ست که از سایت  twodaloo.com گرفته شده که پر از بازی برای دوران خردسالیست. این سایت توسط استفانی، متخصص گرفتار درمانی زبان نوشته شده، پس اون میدونه داره راجع به چی حرف میزنه. اون یه بازی خیلی باحال داره که وقتی بچه هایش که بر حسب اتفاق دوقلواند، کوچیک تر بودند، انجام میداد.

برای اینکه به بچه ها کمک کنه تا از زمان گذشته استفاده کنند، از یه تخته ی آهنربا دار به عنوان ” برگه ی تقلب” استفاده کرد تا بتونند وقتی که دارن از روزشون تعریف میکنند ازش استفاده کنند. روی تخته، اون عکس چیزهایی که بهشون کمک میکنه تا کلمه هایی که برای صحبت کردن راجع به روزشون نیاز دارند رو پیدا کنند، میکشه. تخته سیاه توی آشپزخونه ی خونه بود که بهشون اجازه میداد موقع نهار راجع به روزشون صحبت کنند.

اونا قبل از خواب ظهر راجع به این که درطول روز چی کار کردند، صحبت میکنند و تمرین میکنند. ولی اون اصرار داره که اینکار رو ساده نگه داره.

برای شمایی که فرزند بزرگتری دارید، میتونید ازشون بخواید که نقاشی هارو خودشون بکشند و یا حتی یه سری کلمات کلیدی رو بنویسند. خلاقیت نشون بدید و اگر فرزندتون از این روند لذت میبره، تخته سیاه خانواده میتونه فرصت های بیشماری برای یادگیری زبان داشته باشه.

امیدوارم که یکی از این استراتژی ها به درد شما بخورد.با این نکته تموم میکنم که مثل خیلی از جنبه های یادگیری زبان، احتمال اینکه فرزندتون خاطرات پر معنا را به یاد بیاورد و از آن لذت ببرد، زیاد است. پرسیدن در مورد اینکه روز فرزندتون تو مدرسه چجوری گذشت میتونه بی ثمرتر از این باشه  تا اینکه ازش راجع به اردوی مدرسه یا فعالیت خاصی که بعد از مدرسه انجام میده و لذت میبره، سوال کنید.

خیلی خوب ماریا، امیدوارم که جوابی که میخواستی رو گرفته باشی و بتونی دوقلوهاتو وادار کنی که زمان گذشته رو به یونانی حرف بزنند. ادامه بده و بالاخره اتفاق می افته.

امیدوارم که سفر خوشی توی یادگیری زبان داشته باشید.

تجربیات جدید خودتون رو در آموزش زمان گذشته به کودک دو زبانه رو برامون کامنت کنید

 

https://www.bilingualavenue.com/4-tips-to-teach-bilingual-kids-the-past-tense/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *