به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت . آیا خوابیدن واقعا میتونه تو یادگیری یه زبان به ما کمک کنه؟ برای خیلی از ما یادگیری زبان کار دشواری به حساب میاد. مگر اینکه به صورت روزانه تمرین کنید و مگر اینکه کسی باشه که بتونید باهاش تمرین کنید، پیشرفتتون آهسته خواهد بود.

تا وقتی که نتونید صحبت کنید یا متوجه معنی جملات بشین،نوشتن جملات با گرامر کاملا صحیح و حتی خوندن منوهای رستوران هیچ فایده ای ندارد و شمارو به جایی نمیرسونه.

شاید زبان دوم رو وقتی که جوون بود یاد گرفتید. اگر این چنین بوده که شما خیلی خوش شانسیت. برای بقیه ما بزرگسالان، یادگرفتن یه زبون دیگه میتونه کمی سخت باشه. مخصوصا اگر چیزی به اسم “گوش موسیقی” نداشته باشیم، زبان هایی با آواهای فراوون مثل ویتنامی برامون تقریبا غیر ممکن خواهد بود چرا که به ما خودمون رو توی در اوردن صدای مورد نیاز جسما ناتوان میبینیم. در حالی که وقتی که جوون تر هستیم قابلبت تقلید و تولید این صداها فوق العاده اند. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت . یادگیری زبان وقتی که خواب هستید

خب پس ما قراره چجوری توی یک زبان به درجه ی استادی برسیم؟ شاید براتون عجیب باشه ولی شما تو خواب هم میتونید زبان یاد بگیرید!

اگه فکر کردید که وقتی شما خوابید مغز شما هم مبخوابه، اشتباه کردید. چیزی که در واقع اتفاق می افته اینکه توی این مدت مغز ما ارتباطای جدیدی بین نورون های مغزی میسازد. همچنین خواب نامنقطع به روند ضبط این اطلاعات کمک میکند، چرا که مغز وقایع روز و یادگیری هامون رو در جریانی به نام “محکم سازی” بازپخش میکند.

بنابر این هرچیزیو که شما در طول روز یاد بگیرید مثل یه رقص، دستور غذا و یا لغات جدید،مغز شما این اطلاعات رو دوباره پخش میکند و در جایی ذخیره میکند. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت . اما آیا من میتونم توی خواب زبان جدید یاد بگیرم؟

متاسفانه به این سادگی که فکر میکنید نیست. ولی اگه بود فوق العاده میشد نه؟ یادگیری تو خواب یعنی دیگه نیازی به مدرسه رفتن، سر کار رفتن یا هیچگونه تعلیمات علمی نیست.چرا باید به خودمون زحمت بدیم وقتی که میتونیم به جاش یه چرت بزنیم،نه؟

اما میتونین حافظه تون رو و دانشتون از اون چیزهایی که قبلا یاد گرفتین رو در حین خوابیدن بالا ببرید و تقویت کنید. “محکم سازی” باعث میشه که هرچیزی که ما در طول روز یاد گرفتیم توی مغزمون بمونه.

وقتی که خوابید، مغزتون مشغول دوباره فعال کردن و دوباره پخش کردن اطلاعات زمان بیداریتان و همچنین قوی کردن پیوند های عصبی ای که در حین پروسه ی فراگیری/یادگیری اطلاعات  برانگیخته شدن، است.

در واقع هرچیزی که در طول روز یاد گرفتید و به مغزتون میچسبه و وقتی که صبح روز بعد با یه تست لغات زبان اسپانیایی خودتون رو محک میزنید… خب ممکنه از دیدن نتیجه ای که چقدر به یاد دارید تعجب کنید.

آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت .تاثیر چرت روی پیشرفت زبانی

برای دلیل اول میتونم بگم که چون خیلی قویه! این به این خاطره که همون روند محکم سازی که در خواب شب اتفاق می افته ، اینجا هم اتفاق می افته.

در واقع، یک تحقیق در کل دنیا در مورد یادگیری و خواب نشون میده که کودکانی که به خواب بعد از یادگیری لغات جدید تشویق میشن، به مقدار قابل توجهی  نسبت به بچه هایی که بیدار میمونند اطلاعات رو فرا میگیرند.

پس شاید بهتر باشه بعد از اینکه کتاب لغاتتون رو خوندید، یه چرت کوچولو بزنید، نه فقط به این خاطر که لایق استراحت هستید،بلکه به خاطر اینکه اینجوری بیشتر مطالب رو توی مغزتون نگه میدارید.قطعا که خیلی خفنه… آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

زبان، گوش کردن و خوابیدن: یه مورد پژوهشی

اوکی، شاید یادیگیری نیمه خود اگاه به نظر یه افسانه بیاد یا شایدم یه تخیلی… آیا هممون خوش حال نمیشدیم اگه یه شب میخوابیدیم و وقتی بیدار میشدیم یهو میتونستیم چینی رو روون صحبت کنیم؟ اما قسمت علمی تخیلی اش به کنار، ما دیده ایم که وقتی که خواب هستیم، خیلی کار آمد تر میتونیم چیز هایی که یاد گیرفیتم رو محکم کنیم. شاید نتونیم به صورت جادویی یه زبان رو یاد بگیریو ولی قطعا میتونیم روند رو سریع تر و بهتر کنیم. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

خب این چجوری راجع به یادگیری یه زبان خارجی صدق میکنه؟

بایوسایکولوژیست ( زیر شاخه ای از علم روانشناسی که در آن به تحلیل مغز میپردازند) سوئیسی Björn Rasch و گروهی از دانشمندان بنیاد علوم طبیعی سوئیس، به دنبال جواب این سوال هستند.اون ها از 60 نفر دانشجوی آلمانی زبان خواستند که  چند کلمه هلندی را تا قبل از 10 شب اون روز یاد بگیرند. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

بعد از این زمان، نصف آنها اجازه داشتند که بخوابند؛ کلمات در حین خواب دوباره برایشان پخش مید. گروه دیگر هم به کلمات دوباره گوش دادند ولی در حال بیداری. این روش مرسومیست که به آن ” اشاره ی شفاهی” میگویند؛ برای گروه اول تاکتیک جدیدی بود که در آن دانشجویان قبل از به خواب رفتن در معرض گوش دادن به کلمات قرار میگیرند.

گروه اولرا ساعت 2 صبح از خواب بیدار کردند و در اون زمان از همه ی 60 نفر تست انجام شده بود. نتیجه ی تست نشون داد که کسایی که به لغات مورد نظر تو خواب گوش داده بوند خیلی بهتر از بقیه کلمات رو به یاد می اوردن.

این تحقیق در نظر گرفت که گروهی که بیدار نگه داشته شدند نتونستن خوب عمل کنن چرا که نخوایده بودند و از خواب بهره نبرده بودند. تیم محققان از دستگاه EEG ( مغزنگار اکترونیکی) برای اندازه گیری خواب دانشجویان کمک گرفت تا افزایش فعالیت بخش اهیانه ای مغز رو نشون بده. از اون جایی که این بخش از مغز در پردازش زبان موثر است، اونیی که خواب خوبی دریافت کرده بودند برتری واضحی داشتند. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

تحقیق به این نتیجه رسید:

“این رفتار اکتسابی، بدون اطلاع از روند یادگیری که بعدا اتفاق افتاد ، در طول شب تا بیداری استمرار ورزید. بدین گونه انسان ها قادر به یادگیری اطلاعات بدیع در طول خوابیدن هستند.”

خب، حالا این دقیقا یعنی چی؟ میتونیم تو خواب زبان یاد بگیریم یا نه؟

خب، شما نمیتونین با گوش کردن به سی دی بخوابین و وقتی بلند شدید توی اون زبون خبره شده باشید (ببخشید!). اما اگه قبل از خواب و وقتی که میخوابین به این سی دی ها گوش کنید محرک خوبی برای قوی کردن پروسه محکم سازی خواهد بود.شاید شما هیچ خاطره ای از این دوباره پخش شدن زمان چرتتون نداشته باشید اما با این وجود، مثل یه معجزه عمل میکنه. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

خودتون انجام بدید:

  • وقتی که بیدارید یه فایل صوتی از لغات جدید رو برای خودتون بذارید
  • همون صدا رو در زمان خواب دوباره پخش کنید و اندفعه جوری تنظیم کنید که برای مدت 2 تا 3 ساعت اولیه خوابتون تکرار بشه.
  • وقتی بیدار شیدین، خودتون رو تست کنین.
  • قبل از تعطیلات تابستونی این کار رو هر شب تکرار کنید و بقیه رو با زبانتون شگفت زده کنید. آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

اهمیت خواب

همگی ما دیدیم که خواب میتونه به ما کمک کنه که یه مهارت جدید یاد بگیریم، مثل پایه گذاری دانش و حافظه برای یه زبان خارجی. اما خواب همچنین خیلی کاربرد های دیگه ای هم توی زندگیمون داره که ما ازش با خبر نیستیم.خوشبختانه، این روزها متخصصینی وجود دارند که میتونند از اهمیت خواب بهمون بگن و بهمون یاد بدن چجوری میتونیم خواب بهتری داشته باشیم.

خواب به سیستم ایمنی بدن ما کمک میکنه، کمک میکنه تا وزن کمک کنیم و ما رو آدم مثبتر تر و صبور تری میکنه. و این تازه یک قطره از دریاست. کسانی که از کمبود خواب رنج میبرند در معرض ریسک انواع واکنش های جسمی و روحی هستند، از دیابت تا بیماری های قلبی، اضطراب تا افسردگی حاد.

پس ارزش داره که هر شب خواب با کیفیتی داشته باشیم… نفقط برای پیشرفت خودمون بلکه برای بقا…

چجوری بهتر بخوابیم؟

طبق گفته ی بنیاد ملی خواب، بزرگسالان باید هر شب 7 تا 9 ساعت بخوابند- این میزان برای بچه ها بیشتره.اگه این برای شما غیر ممکنه، احتمالا یه سری عادت های قبل خواب بد دارید که باید قبل از اینکه همیشگی شن ازشون فاصله بگیرید:

  • میزان کافئینتون رو کم کنید. واگه شما جزو اون دسته آدم هایی هستید که حتما باید چای یا قهوه بخورند، قبل از ساعت 2 بخورید. چراکه کافئین به مدت 6 ساعت توی خونتون میچرخه. زیاد جالب نیست که موقعی که باید آروم بشینین شروع کنید به ورجه وورجه کردن.
  • صفحه های دورتون رو خاموش کنید. تلویزیون،لپ تاپ و حتی گوشیاتون رو نیم ساعت قبل از خواب خاموش کنید. نور آبی که از این وسایل ساتع میشه باعث میشه ذهنتون به کار بیوفته و نتونین بخوابین.
  • یکم از زمان برای “خودتون” لذت ببرید. به جای اینکه تا وقتی که همه ی چراغا خاموش میشه سر خودتون رو شلوغ کنید، زمانی رو قبل از خوابتون به ریلکس کردن اختصاص بدید. حمام کنید، کتاب بخونید، مدیتیشن کنید… هر کاری که باعث میشه ذهنتون آروم بشه.

با خوابیدن زندگیتون رو هوشمند تر کنید.

آیا میتونین تو خواب زبان یاد بگیرید؟

با اینکه نتونستیم همه ی مطالب رو کامل توضیح بدیم، اما خوابیدن میتونه به استفاده از زبان کمک کنه! پس هر کاری که میخواید انجام بدید،زبان یاد بگیرید، یا فقط سبک زندگی سالم تر و آرام تری داشته باشید، خواب خوب بهتون کمک میکنه که به اونی که میخواین برسین.

آیا میشه تو خواب زبان یاد گرفت

منبع:     https://bilingualkidspot.com/2018/07/16/can-you-learn-a-language-in-your-sleep

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *