به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

اهمیت تماشای کارتون در یادگیری زبان انگلیسی

اهمیت تماشای کارتون موضوع مهمی است که در توضیح می توان گفت ،یک کارتون می تواند یک نقاشی ساده از چیزهایی که در اطراف ما ،دیده می شودباشدکه با یک روش سرگرم کننده و با با رنگهای شاد و زنده ارائه می شودیا کارتون می تواند یک فیلم یا فیلم سینمایی یا یک ویدئویی کوتاه که با روش انیمیشن ساخته شده است، باشد.در اصل کارتون برای بچه ها ساخته می شود.معمولا آنها در روزنامه ها یا کتاب های کمدی یا مجله ها هستند یا در یک برنامه زنده تلویزیونی پخش می شوند.

کارتون ها قبلا فقط به منظور سرگرمی ساخته می شدند؛اما امروزه کارتون ها به طور وسیع برای اهداف مهم دیگراستفاده می شوند. کارتون، در حال حاضر علاوه بر اهداف سرگرمی و بازی ، به عنوان یک منبع آموزشی که آگاهی را درمیان مردم باز نشر می دهد ،هم مورد استفاده قرار میگیرد.

مبحث آموزشی ، یک مساله سخت و دشوار است،برای انتقال تمام اطلاعاتی که در مغز یک نفر وجود دارد و می خواهد آنرا به مغز شخص دیگری انتقال دهد،تلاش و کار زیادی می طلبد. به همین خاطر ،آموزش نیازمند مقدار زیادی استراتژی های جدید ،تکنولوژی و ایده ها ی نو است که باعث می شود انجام این کار،آسان تر شود.

کارتون ها به طور وسیع و گسترده به منظور آموزش در سال های گذشته ،مورد استفاده قرار می گرفته است.آنها یادگیری را تبدیل به یک تجربه بهتر و راحت تر برای دانش آموزان کرده اند.کارتون،موضوعات یکنواخت خسته کننده را برای دانش آموزان،تبدیل به یک موضوع جالب و جذاب کرده است کارتون ها یک سرزندگی را به برگه های کتاب های داستانی و موضوعاتی با رازهای پنهان می آورد و همچنین آنها را بسیار جذاب و چشم نواز می کند.اگر شما کتاب داستانی را باز کنیدکه تصویرهای کارتونی یا نقاشی شده در آن باشد،اولین چیزی که برای شما چشمگیر است و توجه شما را جلب می کند، آن تصاویر نقاشی شده خواهد بودو شما حتی بدون اینکه به متن داستان مراجعه کنید ،اول سعی در نگاه کردن به نقاشی ها و درک عمیق مطلب نقاشی می کنید تا متن قصه .

یک نقاشی کارتونی که در یک چهارم و یک ششم یک صفحه ، کارشده باشد ،حتی می تواند جایگزین یک صفحه کامل متن شودو تاثیرش برابر خواهد بود.کتاب هایی که برای کودکان نوپا ،کودکان قبل از کودکستان یا کودکان پیش دبستانی طراحی شده اند،پر است از تصاویر کارتونی، زیرا این تصاویر باعث دلپذیر تر شدن آن داستان برای کودکان می شود و این تصاویر دیده شده،تاثیر قابل توجهی بر ذهن آن ها می گذارد.

آنها دوست دارند هر آنچه را که در کارتون دیده اند،یادآوری کنند و هر آنچه که شخصیت های کارتونی ،در آن کارتون اجرا کرده اند را به خاطر بسپارند. اگر به روش صحیح از آن استفاده شود،کارتون برای آنها بسیار مفید خواهد بود.در روش های متداول آموزش ،داده ها و اطلاعات و دانش به وسیله معنی سیتماتیک مکالمه یا مباحثه به دانش آموز ،منتقل می شود؛ اما نسل امروزی کمی متفاوت است.نسل نو و امروزی بچه ها،تقریبا هرچیزی را با دقت بررسی می کنند.با سوال هایی که در مغزکودکان ایجاد می شود؛روش ها و طرح های مرسوم آموزش، آموزش شکست خورده هستند.این طرح ها نیاز به تکنیک های جدید آموزش دارند.گاهی این آموزش ها از طریق کارتون و گاهی از طریق کتاب های کمدی دست یافتنی می شوند.کارتون همیشه کارکرد خود را ثابت کرده است و بسیار برای آموزش بچه ها مفید است.

اهمیت تماشای کارتون در تحصیل:

*کارتون توجه بچه را جلب می کند. کودکان همیشه می خواهند که از هرچیز و هر لحظه لذت ببرید.آنها همیشه دوست دارند که در حال خنده و شوخی باشند و این به طبیعت انسان برمی گرددکه خنده و شوخی را دوست دارد، ؛بنابراین می شود گفت تحقیقاتی که در مورد توجه بچه ها به سرگرمی صورت میگیرد، در مورد کتاب های کمدی و کارتون خواهد بود. نه تنها بچه ها ، بلکه بزرگتر ها هم مثل کودکان هستند و توجه آنها به سرگرمی هایی که با کارتون است،بسیار زیاد است.در نتیجه برای جلب توجه بچه ها به یک موضوع ، کارتون ها می توانند کمک بزرگی باشند.

اهمیت تماشای کارتون
اهمیت تماشای کارتون

کارتون ها منجر به فهمیدن بهتر می شوند

موضوع وموارد زیادی وجود دارد که به صورت تئوری وشفاهی ، یادگیری آنها سخت است؛آنها برای فهم بهتر ، نیاز به تجربه های عملی یا مثال های واقعی در این زمینه دارند. با استفاده از شخصیت ها و شعارها و قسمت های مهم ، یک داستان
می توانیم به فهم بهتر و راحت تر دانش آموزان برای یک مطلب مهم کمک کنیم و بسیاری از نویسندگان به همین منظور از مفهوم و پدیده کارتون برای بهتر فهماندن مطالب خود، استفاده کرده اند.
بسیاری از مطالب تاریخی و اقتصادی به وسیله کارتون یا همان کاریکاتورها و انیمیشن ها که اصطلاحا comic strips شناخته می شود. وقایع مهمی که در گذشته اتفاق افتاده است یا مفاهیم تئوری که در پس نظریه ها مطرح شده است و فهم آن ممکن است برای عموم راحت نباشد، از پدیده کارتون برای درک مطلب بهتر بهره گرفته شده است. به جای فقط بیان تئوری و با مثال زدن تنها،انیمیشن کمک بزرگی در این موقعیت خواهد کرد.

اهمیت تماشای کارتون به عنوان یک روش موثر برای آموزش مفاهیم اخلاقی هستند:

گاهی برای معلم یا والدین یاد دادن مسائل اخلاقی به کودکان ، کار راحتی نباشد و ممکن است کودکان آنرا زیاد مهم در نظر نگیرندو ممکن استنتیجه کارشان را اگر خوب رفتار نکنند،در نظر نگیرید.
استفاده از روش آموزش باکارتون به صورت چشمگیری می تواند مثمر ثمر باشد؛ به این صورت که با دیدن فیلم های کارتونی که حاوی مطالب اخلاقی بسیار مفید برای کودکان و نوجوانان است، منجر به این خواهد شد که آنها یاد بگیرند در موقعیت های مختلف چگونه رفتار درست از خود بروز بدهندو اگر رفتار اخلاقی درستی که به آنها آموزش داده شده است را به کار نگیرند، ممکن است با چه عواقبی روبه رو شوند. مسائلی همچون حفظ دوستی ها ،فرق گذاشتن بین خوبی و بدی ، چگونگی رفتار کردن با دیگران و چگونه مقید بودن به اصول اخلاقی که شما به آن پایبند هستید و خلاصه هر آن چیزی که برای انسان با اخلاق بودن لازم است را به وسیله کارتون به کودکان آموزش دهیم.

اهمیت تماشای کارتون به عنوان ابزار بسیار خوبی برای کودکان پیش دبستانی است

کارتون می تواند جمع بستن های کوچک را به بچه ها یاد بدهد یا آموزش شعر، الفبا، شمردن بعضی از چیزها و یا برای یاد دادن بعضی از قصه ها کاربرد دارد.یکی دیگر از مزایای کارتون آموزشی فعالیت های فیزیکی برای کودکان است،به طوری که از کودکان درخواست شود این فعالیت ها را ببینند و بعدا از آنها بخواهیم که همانند شخصیت کارتونی ، همان ورزش را برای ما انجام دهد

همچنین اهمیت تماشای کارتون این است که می تواند کودکان را هنرمند کند:

کارتون ها می توانند ، قسمت هنری ذهن کودکان را پرورش دهند. برای مثال می توانیم به کودک کارتونی را نشان دهیم و بعد از تماشای کارتون از کودک بخواهیم که شخصیت آن فیلم را برای ما از منظر تصور خودش ، نقاشی کند و مطمئنا ، با این روش خلاقیت و هنر آنها ما را متعجب خواهد کرد یا برای بچه های بزرگتر نوشتن داستان های کاریکاتوری و comic strip می تواند مهارت نوشتن و فکر کردن را در آنها تقویت کند. به این ترتیب ، آنها می توانند مغز خود در اینکه چه دیالوگی را در داستان خود و اینکه چه شخصیتی را برای آن کارتون در نظر بگیرند، تقویت کنند. این هماهنگی بین مغز و دست انها باعث پیشرفت مغز آنها می شودو همچنین دیدن کارتون هایی که در آن کاردستی یا هرگونه هنر دیگر که کودک به آن علاقه مند است، آموزش داده می شود، باعث پرورش قسمت هنری مغز کودک خواهد شد.

کارتون دامنه لغات را افزایش می دهد:

در حالی که کودکان کارتون را تماشا می کنند هم سرگرم می شوند و هم کلی لغات تازه با تلفظ صحیح، یاد می گیرند.آنها در ضمن اینکه معنی لغت را یاد می گیرند، نحوه استفاده از لغت در جمله را هم یاد می گیرند. انها همچنین یاد می گیرند تن صدا یا ایما و اشاره می تواند معنی کل جمله را عوض کند.در ضمن نحوه استفاده یک لغت در یک جمله و آن جمله در چه موقعیتی باید به کاربرده شود را هم یاد می گیرند.

یکی دیگر از اهمیت تماشای کارتون تاثیر بر روابط معلم و کودک تاثیر بگذارد:

همه کودکان کارتون را دوست دارند. اگر معلم برای آموزش مفاهیمی که می خواهد به کودکان آموزش دهد، از کارتون استفاده کند، کودکان و دانش آموزان معلم خود را بیشتر دوست خواهند داشت و از طرفی تمام مطالب تئوری و خشکی که ممکن است کودک از آنها فراری باشد به این وسیله به کودکان ، آموزش داده خواهد شد،از طرف دیگر روابط بین کودک و معلم هم بهبود داده می شود. در این مواقع کودک به معلم خود و هر درسی که از طرف معلم به کودک داده می شود، توجه خاصی نشان می دهد.

کارتون ها ابزاری ارزان برای آموزش هستند

در اهمیت تماشای کارتون درمقایسه با دیگر ابزار تکنولوژی مثل پروژکتور،کامپیوتر یا دیگر چیزها کارتون ها، وسیله ای ارزان برای آموزش محسوب می شوند.شما فقط باید CD را درون دستگاه تلویزیون قرار دهید و آنرا به صورت هدفمند، استفاده کنید.
بعضی از والدین فکر می کنند که استفاده بیش از حد و دیدن بیش از اندازه کارتون برای کودکان مضر باشد ، البته این موضوع تا 50 درصد می تواند درست باشد ، ولی برای اطمینان خاطر والدین ، اگر آنها بخواهند در زمان و مقدار درست ،کارتون را در دسترس آنها قرار دهند و برای آنها نمایش دهند، نتیجه آن بسیار سودمند و چشمگیر خواهد بود.اگر برای آنها از کارتون های گزینشی چه از لحاظ آموزش و چه از لحاظ سرگرمی ، انتخاب هوشمندانه داشته باشید، می توانید تاثیرات فوق العاده آنرا روی کودک ببینید،مثل اینکه اگر شما یک شخصیت بسیار مثبت ،با رفتار بسیار آموزشی درست را برای کودکتان انتخاب کنید، او از آن شخصیت کارتونی ، رفتار های درست را یاد می گیرد و سعی در تقلید از آن در زندگی واقعی خود خواهد داشت . اگر رفتار شخصیت کارتون مثبت باشد ، قطعا تاثیر مثبتی بر رفتار کودک خواهد داشت. این منبع آموزشی ساده و ارزان همیشه یک روش خوب و کارآمد برای آموزش کودکتان خواهد بود. کارتون از قبل دبستان تا دبستان و سنین بالاتر ، می تواند نقش پررنگی در پرورش شخصیت کودکان داشته باشد. به جای داشتن آموزش های جدی و خشک و پر از استرس می توانیم، جوی با آرامش و شاد برای کودکانمان فراهم آوریم.

اهمیت تماشای کارتون در یادگیری زبان انگلیسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *