به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

اهمیت کتاب خوندن برای بچه ها

نمیتوان به حد کافی روی اهمیت کتاب خوندن برای بچه ها تاکید کرد، و ما به عنوان والدین نیاز داریم که خواندن هر روزه را به یک اولویت درجه بالا تبدیل کنیم.

خیلی از مطالعات نشان داده که نوپایان و مهد کودکی هایی که هر روز برایشان کتاب خوانده میشود دایره لغات بالاتری نسبت به انهایی که اصلا برایشان کتاب خوانده نمیشود، دارند. معلوم شد که در کتاب خواندن مزایا و سودهای خیلی زیادی وجود دارد.

اهمیت کتاب خوندن برای بچه ها نه تنها دایره لغات فرزندتان را بالا میبرد، و بهشان کمک میکند که چجوری بخوانند و بنویسند، بلکه خواندن با صدای بلند برای بچه ها به آنها کمک میکند که راجع به موضوعات روز دنیا و مسائل هر روزه ی ما بدانند.

در پایین، یک سری از مزایای و سودهای  کتاب خوندن برای بچه ها آن را نشان میدهد، آمده است.

  1. کتاب خوندن برای بچه ها برای موفقیت آماده شان می کند

هرچه بیشتر برای فرزندانتان بخوانید، دانش بیشتری جذب میکنند، و دانش در هر زاویه ای از زندگی مهم است. تحقیقات زیادی انجام شده که نشان میدهد خواندن برای نوپایان و مهد کودکی ها بهشان یک امتیاز مثبت میدهد و برای بعدا در مدرسه کمکشان میکند. و در نهایت، خواندن برای فرزندانتان به آنها مهارت های لازم برای اینکه خودشان شروع به خواندن کنند را میدهد.

مهم است که بچه ها یاد بگیرند کلمات را روی صفحه از از چپ به راست دنبال کنند، و صفحه رو عوض کنند که از مهارت های قبل از خواندن به شمار می آید که برای بچه ها مفید است و بهشان کمک میکند که خوانندگان بهتری شوند. بچه هایی که از خواندن لذت میبرند نه تنها در زبان و مباحث سوادی، بلکه در بقیه موضوعات هم بهتر عمل میکنند.

  1. کتاب خوندن برای بچه ها باعث تقویت مهارتت های زبانی مهم است

با اینکه ممکن است که شما هر روز با فرزندتان صحبت کنید، لغاتی که استفاده می کنید محدود و تکراری است.کتاب خواند تضمین میکند که بچه ها دسترسی به لغات در مورد موضاعات مختلف را دارند که به این معناست که آنها کلمات و یا عباراتی را میشنوند که در غیر این صورت در زندگی روزمره شان نمیشنوند.

هر چه کلمات بیشتری بخوانند، بهتر است. برای بچه هایی که به بیش از یک زبان صحبت میکنند، خواندن یک راه خیلی آسان برای کمک به مهارت های زبانی اشان است و بهشان کمک میکند که روان شدن زبانشان را تقویت کنند. این مهارت ها به تنهایی نشان دهنده ی اهمیت خواندن هستند.

  1. در معرض کتاب خواندن قرار گرفتن باعث تمرین مغز میشود

کتاب خوندن برای بچه های کوچک، روی مغزشان تاثیر میگذارد و ممکن است ترقی ای که برای حمایت و بالا بردن مهارت های خواندن زود هنگام شان نیاز دارند، را بدهد.

تحقیقات در مورد اهمیت خواندن بیان میکند که بخش های بخصوصی از مغز وقتی که بچه های کوچک در خانه در معرض کتاب خواندن قرار میگرند، تاثیر میپذیرد. این نواحی برای رشد زبانی بچه ها حیاتی هستند.

  1. خواندن تمرکز بچه ها را افزایش میدهد

با اینکه ممکن است که فکر کنید خواندن برای فرزند نوپایتان که دائما تلاش میکند که صفحه را عوض کند، کتاب را عوض کند، یا کتاب را به اینور و اونور پرت کند بی فایده است، کتاب خواندن برای کوچولوها در این سن به شدت مهم است.

با خواندن مداوم هر روزه برای فرزندتان، آنها یاد میگیرد که تمرکز کنند و برای مدت زمان بیشتری بی حرکت بنشینند، که بعدا در هنگام مدرسه رفتن میتواند به آنها کمک کند.

  1. باهم کتاب خواندن موجب عطش برای کسب دانش میشود

کتاب خواندن با فرزندتان باعث ایجاد سوال هایی راجع به کتاب و اطلاعات درونش میشود. این به شما فرصتی میدهد که راجع به اتفاقاتی که در حال افتادن است صحبت کنید و از آن به عنوان یک تجربه ی آموزشی استفاده کنید. و حتی ممکن است باعث ایجاد علاقه به فرهنگ و زبان دیگری هم بشود. هیچ چیز بهتر از دیدن عشق فرزندتان به یادگیری نیست.

  1. یک سری کتاب میتواند راجع به موضوعات متنوع به بچه ها چیز یاد بدهد

اهمیت خواندن کتاب های متنوع را دست کم نگیرید. تهیه کتاب های متنوع در مورد موضوعات مختلف برای فرزندتان و حتی به زبان های متفاوت برای بچه های دو زبانه، به آنها گستره ی وسیعی از اطلاعات برای یادگیری را میدهد.

کتاب های آموزشی مختلفی در مورد موضوعات متنوع مثل حیوانات، مکان ها، و یا اشیا  و غیره وجود دارد و کتاب های متنوع دیگر که میتواند به آنها مهارت های مهم زندگی مثل تقسیم کردن، مهربان بودن، و متفاوت بودن را یاد بدهد.

اگر قادر به خریدن کتاب نیستید، میتوانید از کتاب های آنلاین رایگان استفاده کنید.

  1. کتاب خوندن برای بچه ها باعث بهتر شدن خلاقیت و تخیلات فرزند میشود

یکی دیگر از بزرگ ترین مزایای کتاب خوانی، تماشای رشد تخیلات بچه هاست. وقتی که ما واقعا درگیر کتابی میشویم، تصور میکنیم که شخصیت ها چه کار میکنند. ما تصور میکنیم که زمینه ی داستان ها واقعی هستند.

دیدن هیجان در چشم بچه ها وقتی که میدانند که در صفحه ی بعدی چه اتفاقی قرار است بی افتد، یا اینکه از انها بخواهیم که حدس بزنند چه اتفاقی خواهد افتاد، یکی از بهترین تجربه های زندگیست.

  1. خواندن کتاب همراه فرزندتان به پرورش احساس همدردی کمک میکند

اهمیت کتاب خوانی همچنین میتواند در رشد همدردی در بچه ها نشان داده شود. این اتفاق وقتی که بچه ها خودشان را جای شخصیت ها میگذارند، می افتد. آنها با شخصیت ها همزاد پنداری میکنند و هر چه که آنها حس میکنند، احساس میکنند. بچه ها شروع به درک و ارتباط با عواطف میکنند.

  1. کتاب ها نوعی از سرگرمی هستند

با این همه تکنولوژی ای که این روز ها وجود دارد، سخت است که معتاد به همه ی این ها نشویم. تلویزیون، بازی های ویدئویی، تلفن های هوشمند، و برنامه ها بین بچه ها محبوب هستند.

با این حال، خواندن یک کتاب خوب که فرزندتان به آن علاقه دارد، میتواند سرگرم کننده باشد.

با همه ی نقاط منفی تکنولوژی، انتخاب یک کتاب که فرزندتان دوست داشته باشد، و با هم خواندنش یا  اینکه خودش تنهایی آن را ورق زدنش، مطمئنا گزینه ی بهتریست.

یکی از اصلی ترین مزیت کتابخوانی که اهمیت آن را پر رنگ تر میکند، این است که که احتمال اینکه انها کتاب را به جای فعالیت های دیگر برای سرگرمی وقتی که حوصله اشان سر میرود انتخاب کنند، بیشتر است.

  1. باهم کتاب خواندن به ایجاد پیوند بین تان کمک میکند

هیچ چیزی بهتر از این اینکه فرزندتان را بغل کنید و باهم یک کتاب داستان بخوانید نیست. سپری کردن زمان در کنار یکدیگر و خواندن و صحبت کردن درباره اش، میتواند والدین را بیشتر به فرزندانشان نزدیک کند.

برای والدینی که کار میکنند، یا زندگی پر مشغله ای دارند، ریلکس کردن با فرزندتان یا بودن در کنار یکدیگر در هنگام خوادن کتاب، میتواند راهی عالی برای هر دو نفر باشد تا آرام شوند، استراحت کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اهمیت کتاب خواندن با بچه ها

ما واقعا نیاز داریم که اهمیت به کتاب خوانی را پر رنگ تر کنیم.. به عنوان والدین، ما نیاز داریم که کتاب خواندن در سنین پایین برای بچه ها را در زندگی اشان اولویت بندی کنیم تا بعدا در زندگی موفق شوند. به هر حال همان جور که دکتر سوس میگوید: “هر چه بیشتر بخوانید، بیشتر میدانید. هر چه بیشتر بدانید، به جاهای بیشتری خواهید رفت.”

 

 

.

https://bilingualkidspot.com/2017/10/19/benefits-importance-reading-young-children/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *