به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

بازی هایی متناسب با رده سنی مختلف

قرارهای بازی دوزبانه، راهی عالی برای محیا کردن افشای بیشتر به زبان هدف برای کوچولوهامونه. توی پست قبلی، راجع به این که چجوری یه قرار بازی رو مدیریت کنیم حرف زدیم. حالا وقتشه که بدونیم که بازی هایی متناسب با رده سنی مختلف مناسب کدومند.

مهمه که بدونیم توی هر رده ی سنی چه اتفاق رشدی ای می افته. یه بچه ی 6 ماهه خیلی متفاوت از یه بچه ی 3 ماهه یاد میگیره، پس ارزش اینو داره که برای برنامه ریزیش وقت بذارید.

  • بازی هایی متناسب با رده سنی 0-2 ساله

بچه ها توی این سن از راه دهان و دستاشون اکتشاف میکنند. اونا کاملا عاشق کوبیدن، پرت کردن، انداختن، تکون دادن و کردن چیزا تو دهنشونن. حالا من کاملا متوجه هستم که شما دلتون نمیخواد یه مشت نو پا وسایل رو توخونتون پرت کنند و بکوبند به در و دیوار. ولی میتونین براشون وسایلی مثل سبد های حسی ( sensory bins) تدارک ببینین تا باهم بازی کنند. به سبدتون چند تا اسباب بازی که کمک کنه روی زبان مقصد تمرکز کنید، اضافه کنید. تو خاطرتون باشه که خردسالان معمولا با همدیگه بازی نمیکنند، بلکه همگام باهم بازی میکنند.

  • بازی هایی متناسب با رده سنی 3-5 سال

بچه ها تو این سن عاشق بازی های تخیلی هستند که عالیه، چون خیلی کارا هست که میتونین انجام بدید که روی مهارت های زبانی کار بشه. بازی هایی خلق کنید که بتونین بیشترین استفاده از بازی های فانتزی بچه ها و تخیلاتشون بکنید. بهترین قسمت راجع به این گروه سنی اینکه احتمال اینکه با بقیه بچه ها تعامل کنند زیاده. جفت بچه های من عاشق آشپزخونه بازی هستند که فوق العاده است، چرا که میتونید تعداد زیادی لغت مربوط به غذاهای خیالی و آشپزی خیالی رو تو بازی جا بدید. همچنین میتونین این بازی رو با سنین مختلف تطبیق بدید.

  • بازی هایی متناسب با رده سنی 6-9 سال

کوچولوها تو این سن ارتباطات عمیق تری با دوستاشون میسازند. با این حال با ارتباط قوی تر، پیچیدگی های بیشتری هم میاد. در جریان باشید که وقتی که میزبان این گروه از بچه هستید، ممکنه دعوا هم پیش بیاید. این به این علت است که بچه های توی این سن رقابت طلب تر هستند و اگر ببازند خیلی زود ناامید میشوند.

بنابراین سعی کنید از بازی هایی که برنده و بازنده دارند خودداری کنید. در حقیقت، برای این مرحله، من پیشنهاد میکنم که یه نفرو برای قرار بازی دعوت کنید. گروه رو از قبل هم کوچیک تر کنید که درصد احتمال دعوا رو کاهش بدید. برای مثال لباس مبدل پوشیدن برای این گروه مناسبه و هیچ رقابتی توش وجود نداره.همچنین به شما این اجازه رو میده که به صورت طبیعی یه سری لغات در مورد لباس معرفی کنید.

  • بازی هایی متناسب با رده سنی 10-14 سال

بچه های بزرگتر هم میتونن از قرار بازی لذت ببرند. در این گروه هدایت و راهنمایی والدین کمتره و بازی آزادانه بیشتر اتفاق می افته. یادتون باشه که توی این سن فشار هم سن و سالان تاثیر خیلی زیادی داره. مسخره بازی توی این رده ی سنی میتونه خیلی به درد بخور باشه پس موقع برنامه ریزی این مسئله رو هم در نظر بگیرید.

خب حالا چی فکر میکنید؟ برای این چالش آماده اید؟ زیاد بهش فکر نکنید و میزبان یکیش باشید. با مرور زمان فقط بهتر میشه و شما میفهمید که چه کارایی رو باید بکنید و چه کارایی رو نباید بکنید.

 

 

https://www.bilingualavenue.com/bilingual-play-date-activities/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *