به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

تاثیرات کارتون روی رفتار و رشد بچه ها

کارتون ها بخش جدا نشدنی ای از زندگی هر کودکی هستند. از زمان ظهور کارتون ها در حدود یک قرن پیش، چندین نسل از بچه ها با دیدن فیلم های انیمیشنی بزرگ شده اند. خیلی از دخترا بعد از دیدن کارتون های کلاسیک مثل پیتر پن، سیندرلا، دیو و دلبر و غیره، تصور کردند که یه شاهزاده اند و خیلی از پسرا یه شوالیه ی دلیر.

با این حال کارتون ها میتوانند هم تاثیر مثبت و هم منفی روی رشد شناختی و رفتاری بچه ها بگذارند. این مقاله همه چیزو راجع به تاثیرات کارتون ها میگه و راهنماییتون میکنه که چجوری تاثیرات منفی رو از بین ببرین.

تاثیرات مثبت کارتون دیدن روی بچه ها

اهمیت کارتون را میشه از تاثیرات مثبت مختلفی که روی رشد و رفتار بچه ها داره، دید. درپایین تعدادی از تاثیرات مثبتی که کارتون ها روی بچه ها دارند اورده شده:

 

 1. از تاثیرات کارتون به بچه ها کمک میکنه که کمی زودتر شروع به یادگیری کنند

کارتون ها به بچه ها کمک میکنند که یه شروع زود هنگام داشته باشند. تاثیر مثبت کارتون ها روی بچه ها کاملا قابل مشاهده ست، مخصوصا کارتون های آموزشی که شکل ها، اعداد، و رنگ ها رو یاد میدهند. کارتون های این چنینی میتوانند مسائل پایه ای را از طریق جالب و تعاملی به بچه ها یاد دهند، و به همین صورت یادگیری را برای بچه ها لذت بخش تر کنند. تصاویر متحرک و سخنگو و همچنین دیدنی های رنگی یادگیری را برای بچه ها جذاب میکند.

 

 1. از تاثیرات کارتون به بچه ها اینه که به رشد شناختی کمک میکنه

تماشای کارتون میتونه به مهارت های شناختی فرزندتون کمک کند. میتونه به رشد قابلیت منطقی و برهانی، پردازش بصری و سمعی، و توجه پایدار و گزینشی کمک کند.

 

 1. از تاثیرات کارتون به بچه ها اینه که به رشد زبان کمک میکنه

کارتون ها میتوانند بچه ها رو در معرض زبان های مختلف قرار بدهند و به همین دلیل به آنها در مهارت های زبان شناسی کمک میکنند. اجازه ی دیدن کارتون ها به زبان بومی اتان ( زبان دوم)، به بچه ها کمک میکند که آن زبان را بهتر یاد بگیرند.. با تماشای کارتون های مختلف بچه ها همچنین میتوانند تلفظ و نحوه ی صحبت کردنشان را هم بهبود ببخشند.

 

 1. خلاقیت را بالا میبره

تماشای کارتون به بالا رفتن تخیل و خلاقیت بچه ها کمک میکند. فرزندتون قادر خواهد شد به ایده های جدیدی که از دیدن بعضی از کارتون ها الهام گرفته، فکر کند و داستان ها یا کارهای هنری جدیدی رو با توجه کارتونی که دیدند مطرح کنند.

 

 1. خنده را ترویج میده و استرس را کم میکنه

بچه ها کارتون ها سرگرم کننده میدونند و معمولا به کارهای عجیب و غریب کاراکتر کارتون ها با صدای بلند میخندند. خنده ضد استرس و بالا برنده ی اعتماد به نفس است. خنده همچنین ایمنی را بالا میبرد و باعث آزاد شدن آندورفین میشود که باعث ایجاد حالت خوب است.

 

 1. به کودکان کمک میکنه تا چیزهای مختلف یاد بگیرند

تماشاس کارتون ها راه بسیار عالی ای برای یاد دادن رسوم محلی، سنت ها، تاریخ و اسطوره شناسی است. برای مثال، تماشای کارتون هایی راجع به رامایانا و یا ماهابهاراتا میتونه به بچه های راجع به افسانه های هندی یاد بده. تماشای کارتون راجع به داستان های ایساپ میتونه به بچه ها چیزهایی راجع به اخلاقیات خوب، مهربونی و دلسوزی یاد بده.

 

تاثیرات منفی کارتون دیدن روی بچه ها

در حالیکه کارتون ها تاثیرات مثبت خیلی زیادی روی بچه ها دارند، آنها میتوانند تاثیرات منفی ای روی رفتار و رشد بچه ها داشته باشند. درپایین تعدادی از تاثیرات منفی ای که کارتون ها روی بچه ها دارند اورده شده:

 

 1. خشونت رو تشویق میکنه

تماشای کارتون هایی که خشونت رو نشون میدن، میتونه بچه ها رو در زندگی واقعی خشن تر کنه. همچنین از اونجایی که توی کارتون ها، شخصیت ها بعد از تصادف یا تجربه ی خشونت بدون هیچ صدمه ای به کار خود ادامه میدهند، بچه ها ممکنه که باور کنند کسی آسیبی نمیبینه یا احساس درد نمیکنه. برای مثال، کاراکتر های تام و جری، میگ میگ، و یا اوگی، هر کدوم به همدیگه صدمه میزنند و باعث میشن که از ارتفاع سقوط کنند و معمولا باعث ایجاد هیچ عواقبی نمیشه.

 

 1. رفتار های سرکشانه و بدون همدردی رو ترویج میده

کارتون های زیادی هستند که شخصیت های آن رفتار های بی ادبانه یا نا فرمانی نسبت به معلم یا بزرگتر ها نشان میدهند. بچه ها ممکنه از این رفتار تقلید کنند و والدین یا معلم خود را موقع برخورد با رفتار بدشان، به چالش بکشند.

 

 1. ترویج استفاده از زبان نادرست

کارتون ها معمولا از زبان هایی استفاده میکنند که برای بچه ها مناسب نیست. بچه ها بسیار تاثیر پذیرند و ممکنه از این زبان توی زندگی واقعی هم استفاده کنند.

 

 1. رفتار های ضد اجتماعی رو تشویق میکنه

کارتون هایی وجود دارند که رفتارهای غیر اجتمای رو تشویق میکنند و ممکنه پیغام اشتباهی رو به بچه ها برسونه. به جز اون کارتون هایی وجود دارد که از نظر اخلاقی مناسب نیست، پرخاشگری رو تشویق میکنند و رفتار های بی ادبانه رو ترویج میدهند. این کارتون ها میتونن روی بچه ها تاثیر بگذارند و باعث بشن که بچه ها فکر کنند که پرخاشگر، لوس یا خشن بودن طبیعیه.

 

 1. ممکنه به خاطر سبک بی تحرک باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی بشه

نشستن ساعت های طولانی پای تلویزیون در حال تماشای کارتون میتونه باعث بروز مشکلات سلامتی بشه. این مشکلات میتونه شامل اضافه وزن، مشکلات بینایی، و به خاطر عادات غذایی غلط فقدان های مواد غذایی بشه.

 

 1. الگوهای غلط رو ترویج میده

بچه ها معمولا از شخصیت های مورد علاقه شون الگو میگیرند، ازشون تقلید میکنند و یا آرزو دارند که مثل آنها باشند. گاهی، هدف این علاقه میتونه الگوهای گمراه کننده ای باشه که عادت های غلط رو تشویق کنه و رفتار های نادرست رو نسبت به بقیه نشون بده. اینجور تاثیرات کارتون ها بر روی روانشناسی کودکان، اغلب اوقات باعث نتایج ویران کننده ای خواهد شد وباعث ایجاد بچه هایی ساکت، بدون تعامل، ضد اجتماعی و یا نافرمان میشود.

 

تاثیرات-کارتون

نکته هایی برای والدین تا بتونند به اثرات جانبی کارتون ها رسیدگی کنند

حالا که راجع به نکات مثبت و منفی کارتون ها و اثراتشون روی رفتار بچه ها صحبت کردیم، در اینجا نکته هایی برای والدین در مورد اثرات منفی کارتون ها آوردیم:

 

 1. با فرزندتون تماشا کنید

تماشای کارتون با فرزندتون بهتون این اجازه رو میده که بر روی چیزهایی که میبینند نظارت داشته باشید، و همچنین واکنششون به اتفاقات متفاوت در داستان رو ببینید. همچنین بهتون کمک میکنه که با فرزدتون ارتباط بهتری برقرار کنید. دونستن اینکه شخصیت محبوب کارتونی فرزندتون کیه و خندین با بچه هاتون، بهتون کمک میکنه که روش تفکر فرزندتون رو درک کنید و رابطه ی بین خودتون و فرزندتون رو بهبود بدید.

 

 1. ساعات تلویزیون دیدن رو محدود کنید

قانونی برای تلویزیون بگذارید که ساعت تلویزیون دیدن رو به روزی 1 یا 2 ساعت محدود کنه، مخصوصا برای بچه های کوچیک تر. تشویقشون کنید که به جای نشستن پای تلویزیون، بیرون برند و بازی کنند.

 

 1. کارتون های مناسب و یا آموزشی رو انتخاب کنید

به فرزندتون اجازه بدید که فقط کارتون های مناسب سنشون و یا آموزشی رو ببینند که رفتار های منفی رو نشون نده و ترغیب نکنه.

 

 1. فرق بین واقعیت و کارتون رو توضیح دهید

به فرزندانتون فرق بین کارتون و واقعیت رو توضیح بدید. به فرزندتون در مورد اینکه چی مضره، چی قابل قبوله و چی واقع گرایانه نیست، آموزش بدید. برای مثال، میتونین برای فرزندتون توضیح بدین که با اینکه شخصیت های کارتونی تونستند بعد از یه تجربه ی خشونت بار بدون هیچ آسیبی بیرون بی آیند، توی زندگی واقعی این اتفاق نمی افته

 

 1. از برنامه های فیلترینگ و نظارتی استفاده کنین

از برنامه های کنترل کننده ی مربوط به والدین استفاده کنین که نرم افزارهایی برای نظارت و فیلترینگ دارند تا بتواند محتوای نامناسب را فیلتر کند و محتواهایی رو که دوست ندارید فرزندتون بهش دسترسی داشته باشه رو قفل کند. مطمئن شید که بچه ها رو برای مدت طولانی جلوی تلویزیون و یا آی پاد، بدون نظارت بر چیزی که میبینند، تنها نمیزارین

 

 1. کانال های آموزنده رو جستجو کنید

کانال هایی مثل دیسکاوری، نشنال جیئاگرافی و انیمال پلنت رو برای محتوای آموزنده و آموزشی جستجو کنید که به رشد کلی فرزندتون کمک میکنه. و همچنین میتونین بچه ها رو بیرون ببرید تا چیزهایی که توی تلویزیون دیدن رو با چشمای خودشون تجربه کنند. مثلا اگه برنامه ای راجع به کهکشان ها یا سیستم خورشیدی میبینند، میتونین اونارو به یه افلاک نما ببرید و بهشون ستاره ها و سیاره های مختلف رو توی آسمون شب نشون بدید.

 

 1. برنامه هایی رو ببینید که به زبان کمک کنه

بچه ها رو تشویق کنین که برنامه هایی ببینند که به زبانشون کمک کنه و ازش الفبا، حروف ، کلمات و قافیه ها رو یاد بگیرند.

 

 1. از CD استفاده کنین

برای شنیدن شعر و داستان، میتونین به جای کارتون از CD استفاده کنید تا بچه ها بتونن شنونده های بهتری بشن.

 

 1. اجازه ندید که رو به روی تلویزیون غذا بخورند

غذا خوردن رو به روی تلویزیون و یا آی پد باعث ایجاد یه عمر عادت های غذایی بد مثل تند تند غذا خوردن یا اعتیاد به تنقلات میشود. بچه ها معمولا وقتی که جلوی تلویزیون هستند بیشتر غذا میخورند. اونا معمولا انتخاب های نا سالمی توی غذا ها میکنند. برای غذا به عنوان خانواده باهمدیگه سر میز غذا بنشینید و از دیدن تلویزیون دوری کنید. این به بچه ها کمک میکنه که روی غذاشون تمرکز کنند و ترغیبشون میکنه که غذاهای مغذی بخورند و وقتی که سیر شدند دست از غذا خوردن بردارند.

 

کارتون ها بسته به نوعش که تماشا میشه تاثیر مثبت و یا منفی روی بچه ها داشته باشند. با محدود کردن زمتن تلویزیون دیدن و تشویقشون به بازی کردن، میتونین تضمین کنین که بچه ها سالم تر و خوش حال ترند. دنبال کردن راه حل های بالا قطعا کمک میکنه که از تاثیرات منفی ای که کارتون ها روی رشد و رفتار بچه ها دارند، دوری کنید.

 

https://parenting.firstcry.com/articles/positive-and-negative-effects-of-cartoons-on-child-behaviour-and-development/

 

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *