به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

تاخیر در صحبت کردن بچه های دو زبانه

تاخیر در صحبت کردن بچه ها

اول چیزی که خیلی مهم است این است که بدانیم تاخیر در صحبت کردن فقط در یک زبان اتفاق می افتد یا در هر دو زبان. معمولا، بیشتر بچه ها در زبان مادری اشان یا زبانی که در خانه به آن صحبت میکنند درجه ی بالاتری از مهارت و تسلط را دارند. برای اینکه متوجه این موضوع شوید میتوانید به مکالمه ی بین کودک و والدینش توجه کنید حتی اگر چیزی از آن متوجه نشوید. گاهی اوقات با توجه به میزان صحبتی که بین آنها شکل میگیرد و تبادلی که بین کودک و والدینش هست یا حتی از روی ریتم صحبت کردن آن ها و حالات صورتشان متوجه این موضوع خواهید شد.

 

اگر کسی مکالمه ی بین والدین و کودک را برای شما ترجمه کند متوجه تسلط کودک برای روی زبان مادری اش خواهید شد و اگر این درجه از تسلط برای رده ی سنی او مناسب باشد، زبان دوم با دادن فرصت  برای گوش کردن و صحبت کردن به تدریج بهتر میشود.

معرفی ساده ی زبان دوم 

از جملات و اصطلاحات خیلی ساده استفاده کنید و به تدریج جملات پیچیده تر را به آن ها معرفی کنید. بر خلاف آن چیزی که فکر میکنید نباید والدین رو مجبور به صحبت کردن به زبان دوم در خانه کرد، اگر آنها نمیتوانند به راحتی صحبت کنند. این اشتباه بزرگیست ، چرا که قابلیت فکر کردن بچه ها به زبان مادری اش گره خورده. درون این زبان مفاهیم پیچیده ای وجود داره. او ممکن است 4 کلمه برای درجات مختلف عصبانیت و 5 کلمه ی متفاوت در مورد دوست داشتن بداند. اگر والدین فقط به زبان دوم با او صحبت کنند، کیفیت و ظرافت زبان آن تحت تاثیر قرار میگیرد.

و این بهای سنگینی است چرا که قابلیت فکر کردن مهم ترین مهارت بچه هاست که ما قصد داریم آن را پرورش دهیم و از آن حفاظت کنیم. کودکانی که منطقی، با ظرافت،  واقعگرایانه و خلاقانه فکر میکنند، کودکانی هستند که در نهایت میتوانند کار ها را به درستی انجام دهند. بنابر این به جای اینکه از والدین بخواهیم که زبانی را که خودشان به آن مسلط نیستند را به بچه ها القا کنند، از آن ها بخوایم که آن ها را هرچه بیشتر در معرض زبان صحیح قرار دهند.

stuttering baby

 

تاخیر در صحبت کردن بچه ها در هر دو زبان

تا اینجا، ما فقط راجع به تاخیر در زبان دوم صحبت کردیم، اما اگر کودک در هر دو زبان خود تاخیر داشته باشد باید چه کنیم؟ آیا همان روند تاخیر در یک زبان را در پیش بگیریم؟

اگر فقط مشکل در شمرده شمرده صحبت کردن است، زمان زیادی را صرف بازی های کودکانه، تعامل و کمک به بچه ها کنید تا با معنا تر، احساسی تر صحبت کنند. با این حال شاید باز هم  نیاز باشد که با گفتار درمان کودکان هم همکاری کنید.

اگر فرزندتان مشکلات دریافت و بیان زبان دارد و بیشتر از 6 ماه از تاخیر در صحبت کردنش میگذرد، ضروریست که با یک متخصص مشورت کنید و در صورت لزوم او را پیش یک گفتار درمان ببرید.

شما میتوانید با تشویق کردن فرزندتان به صحبت، به او کمک کنید. هدف اصلی در اینجا تمرکز بر روی جملات بلند و یا گرامر صحیح نیست، بلکه روی مکالمه ی پویا بین کودک و فرد مقابل است. برای بچه های کوچک تر بازی های خیالی مثل خاله بازی گزینه ی مناسبی است چرا که به کودک انگیزه ی لازم را میدهد تا ایده های خودش را بیان کند.

 

برای بچه های بزرگ تر بهتر است مکالمه هایی بر اساس مسائل واقعی روزانه مثل دوستان، مدرسه و چیز های دیگر صورت بگیرد و این صحبت باید بر نظر شخصی او تمرکز داشته باشد تا درست و غلط.

پیشنهاد ما به والدین این است که در طی روز 3 یا 4 بار به مدت 20 تا 30 دقیقه با بچه ها بازی های کودکانه انجام دهید. و در آن بازی های تخیلی و مکالمه های پویا را بگنجانید. این کار نه تنها باعث پیشرفت مهارت های زبانی بچه ها میشود، بلکه اوقات خوشی را برای والدین و کودک فراهم میکند تا از در کنار هم بودن لذت ببرند.

 

همچنین ما به معلم ها پیشنهاد میکنیم کودکانی را که در صحبت کردن تاخیر دارند با  کسانی در یک گروه بگذارند که مجبور به صحبت با یکدیگر شوند. کودکان و معلم ها باید به گونه ای با یکدیگر صحبت کنند که تعامل 2 طرفه برقرار شود.

 

بچه هایی که دیرتر صحبت میکنند معمولا در گرامر و تلفظ ها کمی مشکل دارند.  بر روی این ها به طور مستقیم تمرکز نکنید. برای اینکار زمانی که کودک توانست به صورت روان صحبت کند زمان خواهید داشت. تمرکز بر روی گرامر و تلفظ را برای زمانی بگذارید که کودک بتواند به راحتی به سوال های” چرا؟” پاسخ دهد.

 

تا آن زمان تمام تلاش خود را بر روی این بگذارید که به او کمک کنید به طور کامل فهمیده شود و تا آنجایی که میشود مکالمه ی دو طرفه ادامه پیدا کند. چالش شما در این است که اجازه ندهید که تاخیر در صحبت باعث تاخیر در فکر کردن او بشود.

اگر مشکل در صحبت کردن است

اگر مشکل شما در بیرون کشیدن کلمات است اما در فهمیدن جملات مشکلی وجود ندارد، به صورت کلی به سیستم حرکتی اش نگاه کنید. به حرکات ظریفش، نقاشی، رقصدین، نوشتن، ورزش کردن، نحوه ی پرتاب و گرفتن توپ او دقت کنید تا متوجه مشکلی در سیستم حرکتی اش بشوید.

اگر چیز غیر طبیعی وجود داشت این امکان وجود دارد که تاخیر در صحبت کردنش بازتابی از مشکلات ماهیچه و حرکتی در سیستم حرکتی دهانی اش باشد که در این صورت باید با یک فیزیوتراپیست و گفتار درمان درباره ی فعالیت هایی که برای او مفید است صحبت کنید. این فعالیت ها میتواند شامل موارد زیر باشد:

  • سوت زدن و بازی هایی که شامل فوت کردن میشود. ایجاد صداهای مختلف با استفاده زبان در جاهای مختلفی در دهان
  • تمرین ها را لذت بخش کنید. بازی های تقلیدی ای را انجام بدید که بچه ها در ابتدا قادر به انجام آن ها و تقلید آن صدا ها باشندو در ادامه چالش را برای آن ها بیشتر کنید.
  • به محض اینکه منشا مشکل پیدا شد میتوانید با تمرین و تمرین این مشکل را بهبود ببخشید. سعی کنید موقعیت هایی برای تمرین پیدا کنید. گفتار درمانی سه بار در هفته بسیار اثر بخش است، ولی نه به موثری زمانی هر روز در خانه تمرین داشته باشید.

 

برای بچه هایی که دیر شروع به صحبت کردن اما در دیگر چیزها فعال و پویا هستند خیلی مهم است که در بین گروهی از بچه ها قرار بگیرند تا بتوانند ارتباط برقرار کنند و با یکدیگر حرف بزنند. ریتم این تعامل برای رشد مهارت های زبانی بچه ها بسیار حیاتی است تا بتواند با هم سن و سالان خود ارتباط کلامی برقرار کند

منبع مقاله اینجا 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *