به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

تربیت بچه ها با رفتار سالم نسبت به صفحه های دیجیتال

تکنولوژی و زمان استفاده درست آن

شما میتونین فرزندتون رو بدون هیچ گونه موبایل یا تلویزیونی بزرگ کنید، ولی بیاین صادق باشیم، خودتون دارین این مطلب رو از یه صفحه ی دیجیتال میخونین. مثل خیلی چیزای دیگه چالش توی ایجاد تعادل بین ایده آل و واقع گرایانه است به نحوی که برای خانواده ی شما کاربردی باشد. با این فکر شروع کنین که چه تجربیات مثبتی در صفحه های دیجیتال وجود داره که میخواین وارد زندگی فرزندتون کنین.

تماشای یه فیلم به عنوان یه خانواده، خوندن یه کتاب روی آی پد، تماس تصویری با یکی از اقوام. تکنولوژی نقش خیلی مهمی در زندگی بچه ها بازی میکند، وقتی راجع به تکنولوژِی حرف میزنیم، منظورمون از خواب تا درس خوندن و تا زندگی اجتماعیمونه.

” تکنولوژی فقط یک وسیله ست و میتونه بخش بسیار غنی کننده ای توی زندگی بچه ها باشه”. خیلی از چیزهایی که راجع به تربیت کودکان در مورد تکنولوژی آموزش میدیم، نکات ابتدایی تربیتی هستند. همه چی به این قانون کلیدی برمیگرده: آیا اونا با بقیه با احترام و همدردی رفتار میکنند؟

تلفن های همراه و رسانه های اجتماعی به بچه های بزرگ تر این فرصت رو میده که مسئولیت هایی رو که تا الان نداشتند رو جدی بگیرند.مثل وقتی که یک عکس نامناسب رو دریافت میکنند و یا ازشون درخواست میشه که بفرستند. والدین نیاز دارند که راجع به این وجه از تکنولوژی هم با فرزندان خود صحبت کنند تا فرزندانشان در مواجه با این شرایط تنها نباشند.

و در ادامه بحث حفاظت از زمان خانواده پیش می آید. مشاوران پیشنهاد میکنند که قوانینی برای خونه مشخص کنید که به زمان استفاده از وسایل نظارت داشته باشه و سیاست های شفاف و مناسب رده ی سنی ای داشته باشید که بچه ها بدونند چه کارهایی رو میتونند و یا نمیتونند انجام دهند.

بعضی از این سیاست ها برای هر سنی مناسبند، حتی پدر و مادرا. مثل:

  • استفاده از تلفن موقع غذا ممنوع
  • استفاده از صفحه های دیجیتال یک ساعت قبل از زمان خواب ممنوع

خیلی مهمه که چیزهایی رو که میگید، انجام بدید. و در ادامه ی صحبتمون راجع به غذا خوردن در کنار خانواده و حرف زدن با آنها، والدین باید زمانی رو با فرزندشون بگذرونن و ببینند که آنلاین چی کار میکنند، به جای اینکه اون ها رو مثل پرستار بچه با موبایل هاشون تنها بذارند.

 

والدین به عنوان الگوی دیجیتال

وقتی که والدین میخوان عکسی رو از کاری که فرزندشون انجام داده رو پست کنند که ممکنه باعث خجالت اونا بشه، بهتره که قبلا از پست کردن یه قدم به عقب برداریم و ببینیم که آیا این پست رو برای جلب توجه ها به خودمون میکنیم؟

شما باید به همون اندازه که به حریم خصوصی دوستان، اقوام و یا همکارانتون احترام میذارید، به حریم خصوصی فرزندتون هم احترام بذارید. با اینکه پست کردن عکس بدون لباس نوزادان خیلی بامزه ست، در نظر داشته باشید که شاید این عکسی نباشه که فرزندتون توی 15 سالگی دوست داشته باشه باهاش به تصویر کشیده بشه.

 

ما باید از سن خیلی پایین مفهوم “رضایت” رو به بچه ها یاد بدیم. رضایت از سن 15، 16، 17 سالگی شروع نمیشه. از سن 3 سالگی شروع میشه وقتی که پسرتون نمیخواد که عموشو بغل کنه یا وقتی که دوست نداره ویدئویی ازش در حال گریه کردن برای اسباب بازیش جایی منتشر بشه.

 

بچه های ما با بزرگتر شدنشون از خودشون رد پای دیجیتالی به جا میذارن، و این یکی از وظایف ماست که کمکشون کنیم، راهنماییشون کنیم و مجبورشون کنیم که به این فکر کنند بعضی چیزها در آینده چجوری به نظر خواند اومد. میتونین با احترام گذاشتن به حریم شخصیشون و اعمال همین استاندارد ها توی کل زندگیشون شروع کنیم.

اسباب بازی های تکنولوژیکی

رد کردن اسباب بازی ها با تکنولوژی بالا به عنوان وسایل گرون قیمت آسونه، اما اگه گزینه های غنی تری رو انتخاب کنید، میتونین اسباب بازی هایی رو پیدا کنید که به رشد بچه ها کمک کنند. با این حال لازم به ذکر است که اجازه بازی با نمونه ی غیر دیجیتال اسباب بازی ها ، مثل پازل، لگو، رنگ انگشتی و چیزهایی مثل این که اجازه ی تجربه ی لمس و حرکت رو به ما میدهند، بسیار مهم است. با بزرگ شدن بچه ها، بعضی بازی های تکنولوژیکی آنها رو به تفکر پویا، اقای حالت حل مشکلات و خلاقیت تشویق میکند.

 

این بازی ها میتونن موقعیت خوبی برای ایجاد پیوند بین شما و فرزندتون باشن. بیشتر راجع به اینکه چطوری فکر میکنند یا علاقه شون چیه، یاد بگیرید. بعضی از بازی ها بچه ها رو تشویق میکنه که عضو یه تیم باشند یا یه تیم رو هدایت کنند. و بقیه بازی ها این اجازه رو بهشون میده  به روشی که باعث ناراحتی پدر و مادرا نشه، پر هیجان تر از زندگی واقعی شون باشند. شما همیشه نمیتونین توپ های پر از رنگ رو تو خونه به سمت همدیگه پرت کنین، ولی توی دنیای دیجیتال این امکان وجود داره.

سن مناسب برای داشتن تلفن

خیلی از متخصصین معتقدند که سن 13 سال مناسبه اما جواب درست هر موقع لازم بوده است. در نظر بگیرید که بهشون تکنولوژی قدیمی دهید. مثلا از موبایل های تاشو شروع کنید و به فرزندتون یادآور بشین که حق امتیاز و مسئولیت پذیری به یکدیگر مرتبط هستند. دسترسی بچه ها به تکنولوژی شخصی بهتر باید به استفاده ی صحیح از اون بستگی داشته باشه.

 

https://www.nytimes.com/guides/well/guide-to-modern-parenting

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *