به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

نکات تربیتی کودک و برخورد درست با رفتارهای او

دانستن روشهای  درست تربیت کودک و برخورد شایسته با رفتارهای او ، هنر والدینه.
دونستن اینکه چجوری رفتار خوب رو به فرزندتون آموزش بدید، نیاز به چند نکته ی تربیتی داره. میدونستید که بچه ها هر چیزی رو که ببینند یاد میگیرند؟
با نگاه کردن به شماست که فرزندتون یاد میگیره. هر کاری که شما انجام بدید، اون تقلید میکنه. پس اگه شما کسی با رفتار مناسب بشید، اونام میشن. این مهم ترین کلید بزرگ کردن بچه هاست.

اگه گیاه خوار هستید، الکل نمی نوشید و با همسرتون با احترام رفتار میکنید، فرزندتون از این رفتار ها الگو برداری میکنه. اونا متوجه میشن که پدر و مادر بقیه با هم دعوا میکنند، در حالی که پدر و مادر خودشون نه.

اگه بدونید که چجوری از یه گلدون رز مراقبت کنین، اونوقت براتون گل میده. ولی اگه درکی از این موضوع نداشته باشین، اون وقت برای یک ماه فراموش میکنین که به رزتون آب بدین و بنابراین گلتون خشک میشه. برای همین، والدین باید هنر تربیت کودک رو یاد بگیرند.

 • برای اینکه تبدیل به والدین با صلاحیت بشید، نیازمند خصوصیات زیادی هستید. این کار مسئولیت زیادی میخواد. اگر پدر و یا مادری از صحبت کردن برای تاثیر روی قلب فرزندشون استفاده میکنند، این پدر و مادر باید با آگاهی این کار رو بکنند. 
 • والدین باید تاثیر گذار باشند. اگر پدر یا مادر از دست فرزندشون عصبانی نشن، قطعا فرزندشون همون کاری رو میکنند که اونا بهش میگن. . این یکی از موثر ترین راه های تربیت فرزنده.
 • بچه ها با خودشون حس وجدان رو به همراه میارن ، ولی برای اینکه بیشتر خودشون رو مجهز کنند، به آنچه که اطرافشونه به دقت نگاه میکنند. بعضی چیزها ممکنه از بیرون ظاهر خوبی داشته باشه، ولی او درک غلطی داشته باشه، وبعد تو توی ذهنش این حس رو داره که ” این چرا اینجوریه؟”. او متوجه میشه که یه مشکلی وجود داره. والدین نباید احساس خشم، غرور، حیله گری، طمع خودشون رو بروز بدند تا فرزندان هم از اونا تقلید کنند. 
 • یکی از مهمترین خصوصیات والدین اینکه مطمئن بشن که نقاط ضعفشون ( خشم، غرور، فریب، طمع) از چشم همه مخصوصا از چشم فرزندشون مخفی میمونه. اگه یکی از نقاط ضعف درشون ایجاد شد، فقط خودشون باید متوجه این بشن، و نه هیچ کس دیگه، حتی بچه ها هم نباید هیچ مشکلی داشته باشند.. این جوریه که باید زندگی کنید. اینم یه راه موثر دیگه برای تربیت بچه هاست.

هیچ کس توی دنیا با سو استفاده ی فیزیکی یا کلامی پیشرفت نمیکنه. اونا زمانی پیشرفت میکنند که به وسیله ی مثال راهنمایی بشن. اونا زمانی میتونن بهترین سود رو از رفتار شما ببرند که اون راه بهشون با عمل نشون داده بشه.

چند تا نکته ی تربیتی مثبت که برای تربیت کودک و آموزش رفتار درست نیاز دارید:

 • بچه ها برای اینکه شروع به کار کنند احتیاج به تشویق و حمایت دارند.
 • یه تذکر دوستانه به رفتار بچه ها اونارو به راه درست بر میگردونه

 

 • وقتی که فرزندتون هنوز کوچیکه، با بقیه اعضای خانواده مسئولیت پذیرانه رفتار کنید. میتونین بهشون کارهای کوچیک بدین و از رفتار خوبشون قدردانی کنین. و نقاط منفی رو یا نادیده بگیرید و یا روش تمرکز نکنید. هر رفتاری که دوست دارید از فرزندتون ببینید، یه روش مثبت رو شروع کنید- از همه ی قدم های کوچیک مثبتش تقدیر کنید و اگر قدم اشتباهی در این مورد برداشت، نادیده بگیریدش. این کار زمان بر است، پس کمی صبر داشته باشید.

 

 • وقتی که بچه ها مورد سرزنش قرار میگیرند، دیگه حقیقت رو نمیگویند و یاد میگیرند که چیزها رو مخفی کنند.
  اینجوریه که فریب توی دنیا شکل میگیره. توی این دنیا نیازی نیس کسی رو سرزنش کنیم. اگه پسرتون از سینما بر میگرده و شما بهش میگید که نباید بره سینما، دفعه بعدی که خواست به سینما بره یه بهونه برای این کار پیدا میکنه. اگه مادری خیلی سختگیر باشه، فرزندانش یاد نمیگیرند که چجوری با بقیه ارتباط برقرار کنند.

 

 • اگه دائما فرزندتون رو بزنید، اونا از بیرون به دنبال حفاظت از خودشون میگردند.
  به سمت دوستاشون میرند.این پایان داستانه. شما نباید فرزندتون رو بزنید. اونا باید تو ذهنشون به این فکر کنند که ” کی میتونم برم خونه و پیش بابام بشینم؟” باید همین قدر عشق وجود داشته باشه. در عوض، وقتی که دائما فرزندتون رو میزنید، اونا احساس دوست داشته شدن نمیکنند و به سمت دیگه ای میرند.تنبیه و یا کتک زدن بچه ها هیچ وقت به صورت دائمی تاثیر نداره. عشق تنها راه آسون و کاربردی برای تربیت کودک است.

 

 • عشق در ظاهر تنفر نهایتا به هیچ نتیجه ای نمیرسه. اگر پسرتون الکل نوشید و بعد از اون باعث ناراحتیتون شد، شاید با خودتون بگید: ” این پسر باعث ناراحتیه من شده” ولی این اشتباه شماست. برای همین بدون اینکه نیت و دیدتون رو با عصبانیت خراب کنید، با مهربونی دستی روی سرش بکشید و بهش بگید: ” پسرم این اتفاق نباید بی افته” این رو با عشق بهش بگید، و هیچ نفرتی رو نسبت به این اتفاق بروز ندید. شما این نفرت رو انتقال میدید، چون معتقدی که اون آدمه بدیه

 

 • با بچه ها مثل یه بچه رفتار کنید. اگه با اونا به عنوان یه بزرگتر حرف بزنید، اونا از شما خواهند ترسید. باید اشتباهشون رو با توضیح دادن بهشون گوش زد کنید. برای اون هیچ دلیلی برای ترسیدن نباید وجود داشته باشه. شما برای اون باید جلوه ای از عشق خالص باشید.

 

 • یکی از نکات مثبت تربیت کودک  اینست که ترس باید فقط از طریق چشم ها باشه و نه دست ها.
  پس هروقت که مرتکب اشتباهی شدند به جای زدنشان، اون عشقی که هر روز بهشون میدادید رو ندید و خودشون به صورت اتوماتیک، درونا متوجه اشتباه خودش میشه. او میفهمه که داره تنبیه میشه و هشیار میشه.

 

 • مشکلات سخت با ملایمت و دلسوزی حل میشن.

مردی بود که هر شب دیر به خانه می آمد. و کاری که بیرون از خانه انجام میداد قابل اشاره نیست. خانواده ی او به ستوه آمده بودن که آیا سرزنشش کنند و یا اونو از خونه بیرون بندازند. وقتی که برادر بزرگترش سعی کرد که باهاش حرف بزنه، اونو تهدی کرد که میکشتش. خانواده ی اون برای مشاوره پیش من امدند. من بهشون توصیه کردم که هیچی بهش نگنند وگرنه اون مخالف اون کار رو انجام میده. به علاوه، اگه اونو از خونه بندازند بیرون، اونو تبدیل به یه مجرم کردند.

من بهشون توصیه کردم که بذارن هر موقع که دوست داره بره و بیاد بدون اینکه قضاوتش کنند. اونا نباید هیچ گونه وابستگی و یا تنفری نسبت بهش نشون میداند و باید نسبت بهش ملایم و دلسوز باقی می ماندند. بعد از 3 یا 4 سال این مرد تبدیل به آدم خوبی شد.

امروز، این مرد یکی از مهم ترین افراد تجارت خانوادگیه منه. بنا بر این، ملایمت و دلسوزی در مورد تربیت بچه ها واجب و ضروریه.

 

 

https://www.dadabhagwan.org/path-to-happiness/relationship/parent-child-relationship/how-to-discipline-your-child/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *