به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

تشویق فرزند به یادگیری از طریق 12 استراتژی

تشویق فرزند به یادگیری. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معلم ها و والدین وقتی که صحبت از پیشرفت دانش آموزان و بچه هایی که یادگیرنده های خوبی هستند مرتکب میشوند، این است که یادگیری را به کلاس درس محدود میکنند. با اینکه که کلاس درس احتمالا اولین منبع سازماندهی ماست، رشد علمی،اجتماعی و آکادمیک باید خارج از دیوار های کلاس گسترش یابد  البته اگه واقعا مایلید که علاقه و قدرت یادگیری فرزندتون به یادگیری افزایش پیدا کند.

در ادامه توصیه و استراتژی هایی برای تشویق فرزند به یادگیری آمده است. از انها به درستی استفاده کنید و میبینید که دانش آموز یا فرزندتان لذت یادگیری را کشف کرده است.

1. فضای مطالعه ایجاد کنید برای تشویق فرزند به یادگیری

خیلی افراد هستند که میگویند کلید موفقیت مطالعه است. ما میگوییم که که حداقل موفقیت مطالعه است.کودکانی که عشق به مطالعه را در خود پرورش میدهند، عشق به یادگیری را در خود پرورش میدهند.کودکانی که مطالعه با درگیرند، با یادگیری درگیرند.
مطالعه نه تنها به کودکان کمک میکند تا دایره لغات غنی تری را بپرورانند، بلکه به مغز کمک میکند تا برخی مفاهیم و ارتباطات رسمی را تحلیل کند. و مهارت هایی که ما از مطالعه دریافت میکنیم خیلی بیشتر از فعالیت ما در کلاس های زبان است. دانش آموزانی که خوب مطالعه میکنند قابلت بالاتری را در یاد گرفتن موضوعات مختلف- شامل موضوعات تکنیکی مثل ریاضیات و علوم، تجربه میکنند.
با پر کردن دنیای فرزندتون با کتاب بهش کمک که مهارت و عشق به مطالعه را در خودش توسعه بده.از فرزندتون بخواهید که با صدای بلند بخواند. زمان مطالعه ی خانوادگی ای را میسر کنید که در طول روز 20 دقیقه روی مطالعه تمرکز بشود. با استفاده از خودتان به عنوان یک الگو و یا پر کردن کلاس و/یا خانه با ابزار مطالعه (رمان، پوستر، روزنامه، مجله و غیره)، فضایی میسازید که به فرزند ( یا دانش آموزتون) نشان میدهید که مطالعه چقدر مهم است.
برای تشویق فرزند به یادگیری بدانید کلید ساختن خوانندگان خوب این است که مطالعه را جذاب کنید نه خسته کننده. اگر کودکی تصمیم بگیرد که مطالعه خسته کننده یا ناراحت کننده است، مطالعه نخواهند کرد و قابلیت یادگیری اشان را از دست خواند داد. اجازه بدهید خودشان کتاب هایشان را انتخاب کنند،به آنها کمک کنید تا بخوانند و کارهایی کنید که خواندن به نظرشان جالب شود.

2. تا حد امکان به آنها فضای عمل دهید

وقتی که نوبت به تحصیلات میرسد، تمام چیزی که بعضی بچه ها تجربه میکنند کنترل است و کنترل است و کنترل. وقتی که در تحصیلات بچه ها احساس کنترل شدن و یا خارج از کنترل بودن میکنند، معمولا از یادگرفتن عقب میکشند.مهم است که بچه ها را در روند یادگیری کمک کرد، اما این هم همان اندازه مهم است که اجازه دهیم بچه ها کنترل یادگیری خودشان را خودشان به عهده گیرند. چه در خانه چه در کلاس، برای بچه ها این قابلیت را مهیا کنید که ورودی مستقیمی در انتخاب یادگیری خود داشته باشند. یک روش مناسب برای این کار دادن گزینه های مختلف است. برای مثال، اگر تکلیف نوشتاری ای مشخص میکنید، اجازه دهید خودشان موضوعی را که میخواهند راجع به آن بنویسند مشخص کنند.
ما همچنین پیشنهاد میکنیم که اجازه دهید بچه ها خودشان فعالیت های فوق برنامه اشان را انتخاب کنند.هرچقدر بیشتر بتوانید کنترل و ورودی همراه با احترام برای محیط آموزشی، فعالیت ها و سبک فرزندتان مهیا کنید، فرزندتان بیشتر درگیر و دارای انگیزه برای یادگیری میشود.
3. ارتباط باز و صادقانه را تشویق کنید
بچه ها یا دانش آموزانتون را تشویق کنید که به شما بگویند توی آموزششون چه خبر است.محیطی باز را خلق کنید که در آن او در بیان علایق یا چیزهایی که دوست ندارد و نگرانی هایش، احساس راحتی کند. وقتی که او نظرش را عنوان میکند، مطمئن شوید که به نظرش احترام گذاشته میشود، حتی اگر شما مخالفید. وقتی که بچه ها فکر میکنند که نظرشان اهمیتی ندارد و یا اینجا گیر افتاده اند، احتمال اینکه روند یادگیری را پس بزنند زیاد است.دانش آموزان خوب میدانند که نظرشان مهم است و میتوانند راجع به تجربیات آموزشی اشان بدون اینکه قضاوت بشوند،سرکوب شوند، ناامید شوند و یا نادیده گرفته شوند، به راحتی صحبت کنند.

4. همچنین برای تشویق فرزند به یادگیری بر روی علایق فرزندتان تمرکز کنید

وقتی که یادگیری در حوزه ی علایق کودکان اتفاق می افتد،یادگیری برایشان جالب و کودکان به یادگیری مشغول میشوند.اگر واقعا میخواهید که فرزندتون دانش آموز خوبی بشود،تشویقش کنید تا راجع به موضوعاتی که جذبش میکند تحقیق کند. اگر به دایناسور ها علاقه دارد بهش کمک کنید تا کتاب ها و داستان های مهیج و سرگرم کننده ای را پیدا کنند. و سپس آنها را در پیدا کردن 5 دایناسور مورد علاقه اشان به چالش بکشید و از او بپرسید که چرا هر کدامشان را انتخاب کرده است.
5. سبک های مختلف یادگیری را معرفی و تشویق کنید
هر کودکی سبک و تمایل خاصی برای یادگیری دارد که در روشی که به بهترین نحو یاد میگیرد واقع شده است.بعضی بچه ها سبک یادگیری حاکمی دارند، در حالی که بعضی ترجیح میدهند که از ترکیب چند سبک مختلف در یادگیری استفاده کنند. الزاما یک روش یادگیری درست یا غلط و یا ترکیبی از روش ها وجود ندارد. با این وجود، با کمک به کشف سبک یادگیری ترجیحی فرزندتون، میتوانید از تکنیک هایی که باعث پیشرفت سرعت و کیفیت یادگیریش میشود، استفاده کنید.
7 سبک اساسی یادگیری وجود دارد: بصری، سمعی،کلامی،جسمی، منطقی (ریاضیاتی)، جمعی و فردی. برای مثال کسانی که دانش آموزان بصری هستند، با دیدن اینکه چیزها چگونه کار میکنند به بهترین نحو یاد میگیرند. بالعکس، دانش آموزان سمعی با گوش کردن به توضیحات بهتر یاد میگیرند. برای بچه های کوچک تر، جستجو و به کار گیری روش های مختلف یادگیری مفید است.

 

Desire

6. اشتیاقتان برای یادگیری را به اشتراک بگذارید

اگر فرزند یا دانش آموز شما ببیند که شما راجع به یادگیری صادقانه مشتاق هستید، احتمال اینکه آنها هم مشتاق یادگیری شوند زیاد است.چه در تاریخ، علوم، خواندن، نوشتن، یا حتی ریاضیات، به او کمک کنید تا ببیند یادگیری سفری پر از کشفیات هیجان انگیز است. از هر فرصتی –البته بدون اینکه غیر قابل تحمل و خسته کننده باشید، برای کشف اطلاعات جدید با او استفاده کنید. در همان زمان که فرزندتان لذت و هیجانی که یادگیری به زندگی شما می آورد را میبیند، او هم شروع به سهیم شدن در این اشتیاق برای یادگیری چیزهای جدید میشود.تشویق فرزند به یادگیری

7. یادگیری را از طریق بازی جذاب کنید

تشویق فرزند به یادگیری.یادگیری از طریق بازی مفهوم جدیدی نیست.خیلی وقت است که از این روش استفاده میشود. بازی های آموزشی از خیلی جهات میتواند هیجان انگیز باشد.استفاده از بازی ها نه تنها فرصتی برا یادگیری عمیق تر و بهبود مهارت های غیر شناختی به ما میدهد، بلکه بچه ها را تشویق میکند که بخوهند چیز جدید یاد بگیرند. وقتی که بچه ها به صورت فعال درگیر یک بازی هستند، ذهنشان لذت یادگیری یک سیستم جدید را تجربه میکند.این مسئله چه برای بازی های ” سرگرم کننده” ( مثل بازی های کامپیوتری) و چه بازی های “جدی” ( شبیه سازی ارتش) صحت دارد. بازی های سرگرم کننده به قدری انگیزه بخش است که بچه ها بخواهند در روند یادگیری درگیر باشند و بخواهند که بیشتر یاد بگیرند.
بازی های آموزشی همچنین میتوانند انگیزه ی قوی ای برای آموزش گروهی باشند- که میتواند مخصوصا برای دانش آموزان یک کلاس مفید باشد. دانش آموزان معمولا در بازی بیشتر از کلاس درس تلاش میکنند. بازی ها سرگرم کننده تر هستند. همچنین در بازی ها جنبه ی رقابتی هم وجود دارد. بچه ها از طرف خودشان یا تیمشان، سعی میکنند که رقابت کنند یا ببرند. ممکن است که آنها برای تلاش در گرفتن امتیاز بیشتر برای تیمشان و یا به خاطر اینکه فرصتی میخواهند تا بازی کنند، بکوشند تا در درجه ای بالاتر اجرا کنند.
بازی های آموزشی راهی عالی برای والدین و معلم هاست که به وسیله ی آن ایده های، گرامر،مفاهیم و دانش های جدید را در حالی که به بچه ها انگیزه میدهد را معرفی کند.

8. بر روی چیزی که دارد یاد میگیرد تمرکز کنید نه عملکردش

به جای اینکه به محض اینکه فرزندتان به خانه میرسد از او سوال کنید که نتیجه ی امتحان ریاضی اش چه شد، از او بخواهید که چیز هایی را که سر کلاس ریاضی یاد گرفته است را به شما یاد بدهد. به جای تمرکز بر اینکه او چگونه عمل میکند بر روی چیز هایی که در حال یادگیری اشان است تمرکز کنید. با اینکه نحوه ی عملکرد او مهم است، تمرکز بر تجربه ی یادگیری فرزندتان باعث انتقال این مفهوم خواهد شد که 1. یادگیری نمره مهم تر است. 2. همیشه نتیجه مهم ترین چیز نیست 3. شما بیشتر نگران او هستید تا نحوه ی عملکردش و 4. با تمرکز بر روی آنچه که او آن روز یاد گرفته، به او این موقعیت را میدهید که درس را با کلمات خودش یاد بگیرد و در ذهنش محکم سازد

9. به فرزندتان کمک کنید تا مرتب بماند

کمک به مرتب نگه داشتن کاغذ ها، کتاب ها و تکالیفش کمک شایانی به این که او راجع به یادگیری احساس راحتی کند، میکند. نامرتبی بین بچه های مدرسه ای کم سن تر عادی است، اما میتواند منجر به احساس کلافگی بشود. بچه هایی که مستغرق در اندیشه هستند زمان زیاد تری را نسبت به یادگیری، صرف کلافگی و نگرانی میکنند. در کمک به فرزندتون برای مرتب کردن تکالیف و وسایل مدرسه اش صبور ولی با پشتکار باشید. این باعث میشود که او احساس در کنترل بودن، کمتر کلافه بودن و بیشتر با انگیزه بودن را میدهد.

تشویق فرزند به یادگیری
تشویق فرزند به یادگیری

10. موفقیت ها را بشناسید و جشن بگیرید برای تشویق فرزند به یادگیری

مهم نیست که موفقیت های فرزندتان چقدر کوچک هستند، مهم است که آنها را تشخیص دهید و جشن بگیرید.این مخصوصا در کودکان سنین ابتدایی که نیازمند نیروی مثبت دائمی برای با انگیزه بودن هستند، مهم است. ما پیشنهاد نمیدهیم که شما متوسط بودن را ستایش کنید، بلکه شناسایی و تشویق موفقیت فرزندتان را پیشنهاد میکنیم. تمام کردن یک پروژه ی سخت استحقاق یک کادوی ویژه را دارد، عملکرد خوب در امتحان ریاضی میتواند با یک بستنی جشن گرفته شود. همیشه از نیروی مثبت برای انرژی بخشیدن برای یادگیری فرزندتان استفاده کنید.تشویق فرزند به یادگیری

11. بر روی نقاط قوت تمرکز کنید برای تشویق فرزند به یادگیری

تشویق فرزند به یادگیری.تمرکز بر روی نقاط قوت وقتی که خیلی چیز ها هست که کودکتان به صورت علمی با آن درگیر است، کمی سخت است. با این وجود تمرکز بر روی نقاط قوت برای پرورش و پیشرفت احساسی و علمی سالم حیاتی است. تمرکز بر روی نقاط قوت فرزندتان شکل دیگری از نیروی مثبت است که به با انگیزه ماندن فرزندتان در یادگیری کمک میکند. بالعکس تمرکز بر روی نکات منفی کاری جز ناامیدی،استرس و عدم میل به یادگیری انجام نمیدهد.جانی امتحان ریاضی اش را قبول نشد؟ خب پس، برای اینکه کمی به ریاضیاتش کمک کنید، مطمئن شوید که بابت تلاش های خوبش در علوم به او تبریک گفته اید.

12. هر روز را برایشان تبدیل به یک روزی آموزشی بکنید

شاید تبدیل هر روز به یک روز یادگیری زیاده روی به نظر بیاید، ولی اگر راه درست را در پیش بگیرید واقعا این طور نیست. هر وقت که توانستید بچه ها را تشویق کنید که دنیا را کشف کنند، سوال بپرسند و ارتباط برقرار کنند.به او کمک کنید که چیزهایی را که میبیند و تجربه میکند را رده بندی، طبقه بندی کند و به آن منتقدانه بی اندیشد. تبدیل روز ها به یک تجربه ی یادگیری باعث ایجاد انگیزه ی درونی برای یادگیری در کلاس، خانه و هر جای دیگری میشود.

تشویق فرزند به یادگیری

https://www.educationcorner.com/motivating-your-child-to-learn.html

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *