به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک ،  ازجمله مواردی هستند که والدین باید نسبت به آنها آگهی داشته باشند. زیرا در غیر اینصورت فرزندان خود را از موهبت بزرگ دوران طلایی زبان آموزی دور خواهند کرد.

 • افسانه: تاخیر در صحبت به خاطر زبان دوم ایجاد میشود.

این موضوع حقیقت ندارد. مثل هر کودک دیگری، بچه های دو زبانه هم میتونند با تاخیر صحبت کنند ولی یادگیری زبان دوم احتمال تاخیر در صحبت را افزایش یا کاهش نمیدهد.

 • افسانه: یادگیری زبان دوم آسان تر میشود اگر دیگر از زبان اول یا زبان مادری استفاده نکنیم و تمام تمرکز خود را روی زبان دوم قرار دهیم.

حقیقت این است که هرچه پایه های زبان اول قوی تر باشد، یادگیری زبان دوم ساده تر میشود.

 • افسانه: والدین بعد از اینکه کودکشان شروع به استفاده از زبان دوم کرد، دیگر نباید زبان اول یا مادری اشان را استفاده کنند.    

در واقع، یکی از بهترین راه هایی که میتوانیم فرزندمان را در یادگیری زبان انگلیسی یاری کنیم، حفظ زبان اول در خانه است. والدین نیازی نیست که برای یاد دادن انگلیسی همیشه انگلیسی صحبت کنند. بهتر است که والدین از زبانی استفاده کنند که بهتر بلد هستند و صحبت کردن به آن زبان برایشان ساده تر است. با این کار آنها الگویی از گرامر های صحیح و دایره لغات گسترده تر هستند. به همین خاطر پدر و مادر ها باید به استفاده از زبان اول در کارهای روزانه مثل خرید کردن ادامه دهند و با هم راجع به شعرها، داستان ها، آهنگ ها، کتاب ها و بازی ها صحبت کنند.همچنین استفاده از اسم زبان ها ( مثل، ماندرین یا کانتونی) در هنگام حرف زدن، میتونه در یادگیری به بچه ها کمک کند.

 تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

فاکتورهایی که در نرخ یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تاثیر دارد

عواملی که در نرخ یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تاثیر دارد، شامل این چند مورد میشود:

 • طول مدت در معرض زبان انگلیسی قرار گرفتن.
 • حد و مقدار در معرض زبان انگلیسی قرار گرفتن.
 • سن کودک وقتی که برای اولین بار در معرض زبان انگلیسی قرار میگیرد.
 • روشی که در آن کودک در معرض زبان انگلیسی قرار میگیرد.
 • تشابه و تفاوت بین زبان انگلیسی و زبان اول
 • پذیرش و ارزشی که برای زبان انگلیسی و زبان اول قائل میشوند
 • شخصیت فردی افراد درون خانواده- نقاط قوت، نیاز ها و حمایتشان؛ و
 • شخصیت فردی کودک (شامل خصوصیات اخلاقی، اعتماد به نفس و سبک یادگیری) که میتواند در رضایت و آمادگی او برای برقراری ارتباط با دیگران و تلاش برای استفاده از زبان جدید، موثر باشد.

وقتی که کودکان در حال یادگیری زبان دوم هستند انتظار چه چیز را داشته باشیم

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

خیلی از بچه ها در اولین مواجهه با زبان دوم ساکت میشوند. این دوره ی سکوت میتواند تا ماه ها ادامه پیدا کند و میتواند در توسعه ی ادراک بسیار مهم باشد. در طول این مدت بسیار مهم است که اجازه دهیم کودکان مشاهده گر باشند بدون اینکه فشاری برای صحبت کردن رویشان باشد.

در این مدت، بچه ها معمولا روی بزرگسالان اطرافشان و اشارات غیر کلامی در محیط تکیه میکنند؛ برای مثال، بزرگسالان به چیزی که راجعبش صحبت میکنند اشاره میکنند یا از بچه ها میخواهند که بهش اشاره کنند. آنها همچنین از بچه های دیگر پیروی میکنند و از آنها تقلید میکنند.

برای بزرگسالان دو زبانه عجیب نیست که در میان جمله زبان خود را عوض کنند که در واقع به ارتباط برقرار کردن کمک میکند. متشابها برای بچه هایی که در حال یادگیری زبان دوم هستند هم عادیست که که دو زبان را با یکدیگر مخلوط کنند.

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

کودکانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، معمولا با عبارات کوتاه اجتماعی ای مثل ” نوبت منه”، “منو بگیر”، “کمک کن” شروع میکنند استفاده از این جمله ها برای آنها بسیار آسان بوده و معمولا نتایج مثبتی را از طرف والدین و بچه های دیگر دریافت میکنند.

تشخیص تاخیر در صحبت کردن

تشخیص اینکه کودک با فراگیری زبان دوم دچار تاخیر در صحبت کردن شده است یا فقط در طول روند یادگیری زبان انگلیسی است (که شاید سرعت آن پایین باشد)، دشوار و چالش بر انگیز است.

اگر فرزندتان دچار تاخیر در صحبت کردن شده باشد، درهر دو زبان دچار تاخیر میشود. وقتی که نگرانی هایی در مورد توسعه ی زبان کودک یا سرعت فراگیری آن در هر کدام از زبان ها وجود دارد، پیشنهاد میشود که به دنبال ارزیابی یا توصیه های حرفه ای بروید.

در چنین ارزیابی ای، اطلاعاتی در مورد اینکه چه زبان هایی در خانه صحبت میشود و زبان اول کودک چگونه توسعه پیدا کرده است، جمع میشود.این شامل اطلاعاتی در مورد قابلیت کودک در درک چیزهایی که گفته شده، استفاده از کلمات،ساختن جملات، و استفاده از زبان های مختلف برای برقراری ارتباط با آدم های مختلف، میشود.همچنین این ارزیابی اطلاعاتی در مورد پیشرفت اجتماعی فرزند هم به ما میدهد.

متخصصین گفتار درمانی دو زبانه ای وجود داردن که میتوانند کودک را در زبان هایی به غیر از انگلیسی هم ارزیابی کنند. این متخصصین حتی میتوانند از طریق سرویس های دولتی هم در دسترس شما باشند.

دو زبانه بودن ریسک تاخیر در زبان را کمتر یا بیشتر نمیکند. همان طور که کودکانی هستند که به یک زبان صحبت میکنند ولی با تاخیر در صحبت کردن مواجه هستند، کودکانی که به دو زبان صحبت میکنند هم ممکن است دچار تاخیر در زبان بشوند. تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

 

حمایت از کودک دو زبانه در اولین زمینه های کودکی

هیچ روشی وجود ندارد که در مورد همه ی دو زبانه ها و یا بچه هایی که در حال فراگیری زبان دوم هستند، کاربردی باشد. کسانی که روی زمینه های اوایل کودکی کودک کار میکنند، میتوانند از کودک با  استفاده از اطلاعاتی که در مورد خودش یا خانواده و فرهنگش پیدا میکند، حمایت کنند.

خیلی اهمیت دارد که در خانه همان جور که زبان اول تصدیق و قدردانی میشود، استفاده هم شود. و به همان اندازه مهم است که بدانیم چه چیزهایی برای فرزندمان جالب است، چه چیز به آنها انگیزه میدهد تا از آنها در فعالیت ها و تجربه ها استفاده شود.

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

اگر کسانی که در اوایل کودکی کار میکنند بیشتر در مورد چیزهایی که باید در هنگام یادگیری زبان دوم کودک منتظرش باشند بدانند، میتوانند انتظارات به جا تری داشته باشند. مثلا با دانستن اینکه بچه ها در یادگیری زبان دوم ممکن است وارد دوره ای از سکوت بشوند، میتوانند بهتر این موقعیت را بشناسند و آنها را وادار به صحبت کردن نکنند.تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

برای بسیاری از کودکان، داشتن بزرگسالی به عنوان حامی در این دوره ی سکوت، میتواند باعث پیشرفت ادراک در زبان دومشان شود.اگر کودکان نشانه هایی از آمادگی برای ملحق شدن به این فعالیت ها را نشان بدهند،افرادی که روی اوایل کودکی کار میکنند، میتوانند انها را تشویق کنند و حمایت و ستایشی که نیاز دارند را بهشان بدهند.

در همه ی زمینه های دوران ابتدایی کودکی، بچه ها به وسیله ی بازی، روزمرگی و کتاب و آهنگ یاد خواهند گرفت. به عنوان بخشی از این فعالیت ها، والدین میتوانند از پیشرفت زبان با تکرار و استفاده ی مداوم از کلمات و عبارات ( مثل “دستت رو بشور” یا “بیا بازی”) حمایت کنند. استفاده از ژست ها و یا ابزار های بصری مثل عکس هم میتواند کمک بزرگی به درک بچه ها و فراگیری لغاتشان بکند.

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

یادگیری زبان دوم همچنین میتواند شامل فعالیت های غیر کلامی ( مثل وصل کردن عکس ها به هم) و یا فعالیت هایی که باعث تحریک حس ها میشود ( مثل بازی با آب) هم بشود. فعالیت های این چنینی به بچه ها اجازه میدهد که قابلیت خود را به نمایش بگذارند و بدون استفاده از زبان همکاری کنند. این فعالیت ها همچنین موقعیت هایی را برای برقراری ارتباط با همسن و سالان خود را که میتوانند کودکان را در یادگیری زبان دوم کمک نمایند، محیا میکند.

کودکان میتوانند به طور برجسته و محسوسی در اشتیاقشان به آغاز کردن، سعی کردن و ریسک پذیر بودن متفاوت و متنوع باشند. با متوجه شدن نقاط قوت و نیاز های کودکان، کسانی که روی دوران اوایل کودکی کودک کار میکنند میتوانند کمک کنند تا ارتباط کودکان خاطره ای مثبت و دلچسب شود.

تصورات اشتباه والدین در یادگیری زبان دوم کودک

منبع مقاله  :

https://www.learninglinks.org.au/supporting-bilingual-children-in-early-childhood

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *