به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

تقویت زبان کودک از بدو تولد تا شش سالگی

تقویت زبان کودک از بدو تولد تا شش سالگی موضوعی است که اکثر والدین در فکر هستند.به عنوان والدین، ما نقش مهمی در رشد زبان فرزندمان بازی میکنیم. ما همان کسانی هستیم که آنها بیشترین وقتشان را با آنها سپری میکند و الگو گیرنده از آنها هستند. حرف زدن با کودکانمان و کتاب خواندن به صورت روزانه برایشان در کمک به تقویت توسعه ی زبانشان در حین رشد، پایه ای است.

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که از مهارت های ارتباطی و زبانی قوی را در خود توسعه میدهند، احتمال اینکه در هنگام شروع مدرسه، یادگیرنده های با علاقه تری شوند، بیشتر است. با اینکه هر کودکی به صورت متفاوتی رشد میکند و شما نمیتوانید در این رشد تعجیل ایجاد کنید، چیزهای زیادی هستند که بتوانید مهارت های زبانی خود را بالا ببرید.

تقویت زبان کودک از بدو تولد تا شش سالگی

تولد تا 2 سالگی

تقلید:کاری را که فرزندتان در هنگام خنده یا صدا در آوردن انجام میدهد را تقلید کنید، و آنها را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند. صداهای مصوت زیادی در بیاورید، مثل “ما” “با” “لا”. فرزندتان را تشویق کنید تا حرکات شما را تقلید کند. برای مثال دست زدن، زبان در آوردن، ادا در آوردن در هنگام گوش دادن به آهنگ مورد علاقه اش.

توضیح دادن 

فرزندتان را تا حد ممکن در معرض زبان قرار دهید. در مورد کاری که دارید انجام میدهید و یا کاری که قرار است انجام دهید حرف بزنید. موقع لباس به تن کردن فرزندتان و یا عوض کردن پوشکش، برایش بگویید که چه اتفاقی دارد می افتد. شاید برایتان مسخره باشد که با کسی حرف بزنید که جوابتان را نمیدهد.

با این حال به خاطر داشته باشید که انها با هر لغتی که میگویید در حال حرف زدنند. استفاده از جملات ساده و تکرار همان جمله ها معمولا میتواند موثر باشد.

تایید کردن:

وقتی که فرزندتون شروع به ارتباط برقرار کردن کرد، اجازه بدهید بفهمند که مراقبشان هستید. ازشان سوالاتی مثل : “اوه این داستانو دوس داشتی؟”، ” میخوای من این آهنگو دوباره برات بخونم؟”، ” هنوز گشنته؟… آره؟ پس بیا بازم بخوریم” بپرسید.

آهنگ خواندن:

آهنگ و شعر های کودکانه بخوانید. نوزادان و نوپایان عاشق موسیقی هستند و بیشتر از همه عاشق صدای والدینشان هستند.خواندن نه تنها به آن ها افشا در مقابل لغات جدید را میدهد بلکه انها را با ریتم و تن صدا هم آشنا میکند. مزایای موسیقی و یادگیری زبان بی نهایت است.

بلند خواندن:

برای تقویت زبان کودک با صدای بلند خواندن از ابتدای تولد فرزندتان، نقش مهمی در توسعه ی زبان کودک ایفا میکند. کتاب خواندن تضمین میکند که بچه ها حیطه ی گسترده ای از لغات را میشنوند، لغاتی که در غیر این صورت ممکن است در طول روز نشنوند. کتاب های بزرگ با جلد سخت را انتخاب کنید که عکس های ساده ای دارند تا فرزندتان بتواند به آنها دست بزند و بازی کند ( و احتمالا بخورد). داستان های موقع خواب را بخشی از زندگی روزمره تان بکنید.

تقویت زبان کودک از بدو تولد تا شش سالگی

2 تا 4 سالگی

مدل کردن:

برای تقویت زبان کودک به جای استفاده از جمله های بچگانه، از جملات مناسب و کامل استفاده کنید. مدل کردن از جملاتی که باید استفاده کنند، بهشان مثال خوبی برای دنبال کردن میدهد. در استفاده از زبانی که فکر میکنید متوجه نخواهند شد، شک نکنید. هر کلمه ای که برای توضیح چیزی بشنوند، استفاده میکنند.

توضیح بدید و سوال بپرسید:

برای تشویق کردن فرزندتان به صحبت کردن از جمله هایی مثل: “وقت خوابه. بیا لباس راحتی هامونو بپوشیم. حالا قراره چی کار کنیم؟” اول توضیح بدید، بعد سوال بپرسید. با این روش احتمال اینکه جوابتان را بدهند بیشتر است، چرا که میدانند چه باید بگویند. همچنین به آنها کمک میکند که این جملات را برای دفعه بعد به خاطر بسپرند.

تکرار بخش مهمی از رشد زبان است.

دایره لغات را وسیع تر کنید:

با استفاده از سرگرمی ها و بازی های مختلف و طبق سلیقه ی فرزندتون لغات جدید را بهشان معرفی کنید. با نقاشی کشیدن و توضیح وسایل، شکل ها و رنگ ها را بهشان یاد دهید. با آهنگ هایی مثل “old McDonald” حیوانات و صداهایی که درست میکنند را بهشان درس دهید. به بخش های مختلف بدن اشاره کنید. بیرون از خانه بروید و ماشین های مختلف را زیر نظر بگیرید. “I spy” بازی خوبی برای یادگیری اسم وسایل مختلف است.

باهم و بلند بخوانید:

در این سن بچه ها دیگه باید دست از جویدن کتاب ها برداشته باشند و به چیزهایی که درون کتاب است توجه نشان دهند. شروع به خواندن با آنها و برای آنها کنید. در حین خواند کتاب سوال هایی مثل ” این ماشین چه رنگیه؟” بپرسید و تشویقشان کنید تا جواب دهند. اگر جوابتان را ندادند، به جای آنها جواب دهید. “ماشین قرمزه”  شما میتونید از تکنیک توضیح و سوال که بالا توضیح داده شد هم در هنگام خواندن کتاب استفاده کنید.

تقویت زبان کودک از بدو تولد تا شش سالگی

4 تا 6 سالگی

بحث کنید:

برای تقویت زبان کودک باهمدیگه راجع به موضوعات مختلف حرف بزنید. از موضوعات مورد علاقه ی فرزندتان استفاده کنید و با او حرف بزنید و تشویقش کنید که پاسختان را بدهد صحبت کردن با همدیگر ارزان ترین نوع تحصیلات برای رشد زبانی است

توصیف کردن:

از فعل ها و صفت های مختلف در صحبت کردن با فرزندتان استفاده کنید. در استفاده از کلمات بزرگتر خجالت نکشید. همان طور که بالا اشاره شد، کودکان کلماتی را که میشنوند را استفاده میکنند. از بازی یا سرگرمی هایی استفاده کنید که در آن شی یا کس خاصی را توصیف کنند. از موقعیت های روزانه برای کمک استفاده کنید.

وقتی که در حال خرید هستید: “چه نوع میوه هایی اینجا داریم؟” یا ” این سیب چه رنگیه؟”

موقع آشپزی: ” ما شیرو از کجا تهیه میکنیم؟” ” این هویجا چجوری رشد میکنند؟”

وقتی که دارید باهم کتاب میخونید: “این زرافه بلنده یا کوتاه؟” ” دختر کوچولو چی پوشیده؟”

توضیح دهید:

بچه ها در این سن عاشق سوال پرسیدن هستند که فرصتیست برای تقویت زبان کودک. با اینکه ممکن است که ما از جواب دادن به یک سوال بارها و بارها خسته شویم، باید در مقابل وسوسه ی نادیده گرفتن یا سربالا جواب دادن سوال هایشان مقاومت کنیم. سعی کنید که به سوال هایشان پاسخ دهید ( حتی اگر حس کنید که امروز 10 بار جواب سوالشان را داده اید) و برایشان چیزهایی که اتفاق افتاد و چرا اتفاق افتاد را توضیح دهید. یادتان باشد، هر چیزی که برای فرزندان خود توضیح میدهیم، بالاخره به نوعی در خاطرشان میماند.

باهم و بلند بخوانید:

برای تقویت زبان کودک در این سن به همان اندازه که کتاب خواندن برای فرزندان مهم است، کتاب خواندن باهمدیگر هم مهم است. با استفاده از نکته هایی که بالا گفته شد، میتونید راجع به چیز هایی که در داستان اتفاق می افتد بحث کنید، چیزها و آدم ها را توصیف کنید، و راجع به اتفاقاتی که قرار است بی افتد سوال بپرسید. اجازه بدهید هر چندوقت یکبار فرزندتان برای شما کتاب بخواند. با استفاده از تکرار، خیلی از کودکان قادرند که داستانی را که بریشان معمولا خوانده اید را از حفظ بخوانند.

در تجربه ی شخصی من به عنوان معلم بچه ها و مادر بچه ها دو زبانه، به شما پیشنهاد میکنم از این پیشنهادات برای پیشرفت و توسعه ی زبان فرزندتان استفاده کنید.

تقویت زبان کودک از بدو تولد تا شش سالگی

https://bilingualkidspot.com/2017/01/29/child-language-development-easy-ways-nurture/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *