به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

خلاقیت در بچه های کوچک

خلاقیت بیشتر از یک محصول است- خلاقیت یک روند است. یه نقاشیه جالب، یه متن که مارو به فکر فرو ببره، یا یه جواب منحصر به فرد، همه میتونن نمونه هایی از کارهای خلاقانه باشند، اما تصمیمی که در حین نقاشی و یا مجسمه سازی و یا نوشتن میگیرید، هسته ی روند خلاقیت محسوب میشه. هدف ما از این مقاله اینکه که دید شما رو نسبت به روند خلاقانه برای والدین و کسای دیگه ای که با بچه ها سر و کار دارند، باز تر کند.

خلاقیت در بچه ها چه شکلیه

هنر و موسیقی 2 نمونه رایج از خلاقیت هستند، ولی شما میتونید خلاقیت رو تقریبا توی هر زمینه ای زندگی پیدا کنید- از روشی که والدین برای آروم کردن گریه فرزندشون انتخاب میکنند تا متدهایی که دانشمندان برای درمان سرطان پیدا میکنند.

خلاقیت در بچه های سنین پایین

بچه هایی که معلم های خود را با جواب هایی که میدهند شگفت زده میکنند، که حس شوخ طبعی جالبی رو نشون میدن، و کسایی که شاید انطباق ناپذیر و یا غیر قابل پیشبینی هستند، معمولا خلاقانه فکر میکنند. چون افکار خلاقانه معمولا  بر خلاف قوانین کلاس های سخت گیرانه و یا خانه هستند. شاید بزرگسالان نسبت به رفتار خلاقانه ی بچه ها واکنش خوبی نداشته باشند.

بزرگسالان معمولا متوجه ارزشی که خلاقیت این کودکان به کلاس و یا خانواده می آورند نمیشوند. در نهایت، این کودکان همان کسانی هستند که با مهارت های خلاقانه ی حل مشکلشان در دنیا تاثیر مثبت میگذارند.

تشویق خلاقیت

والدین و معلم ها میتونن با دادن آزادی کافی برای اشتباه کردن به بچه ها و احترام به ایده هاشون، به بچه ها کمک کنند که فکر کنند و مشکلاتشون رو با راه های خلاقانه حل کنند. برای اینکه بچه ها بتونند مشکلاتشون رو از راه های خلاقانه حل کنند، باید قابلیت این رو داشته باشند که چشم انداز های مختلف رو ببینند و راه حل های مختلف تولید کنند.

وقتی که در حال کار کردن روی مسئله ای هستند، ازشون بخواید که به دور و برشون برای پیدا کردن ” نشانه هایی” که بهشون کمک میکنه چند ایده برای حل مشکلشون داشته باشند، نگاه کنند. علاوه بر اون، والدین میتونند با فراهم آوردن موارد زیر افکار خلاقانه فرزندشون رو تشویق کنند:

حق انتخاب

بچه هایی که بهشون حق انتخاب داده میشه خلاقیت بالاتری نسبت به اونایی که همه ی تصمیمات براشون از قبل گرفته شده نشون میدن.

تحریک

محیط های فیزیکی ای که برای تحریک حس ها طراحی شده اند میتوانند مهارت حل مشکل خلاقانه رو بالا تر ببرند. به طور مثال، وقتی که به فرزندتون یک جسم به شکل هلال ماه رو نشون میدید و میپرسید ” از این برای چه کاری میشه استفاده کرد؟” فرزندتون اولین تصویر ذهنیشو بیرون میکشه و شروع به ایده پردازی با چیزهایی که اطرافش میبینه میکنه.

نگاه کردن به دور و برمون توی کلاس و یا محیط بازی برای پیدا کردن ” نشانه” یه متد حل مشکل خلاقانه ست. محیطی که هم نوآوری و هم تنوع رو تو خودش داشته باشه، به شدت توی خلاقیت موثره.

زمانی برای بازی و خیال پردازی

بازی های دراماتیک که قبل از درگیری توی حل مشکل پیش میان میتونن باعث خلاقیت بیشتر بشن.

استقلال ( با محدودیت مسئولانه)

والدین و معلم ها باید بچه ها رو تشویق کنند که آزادانه بدون راهنمایی والدین کار کنند، البته با قوانین محدود کننده.

در معرض گروه های مختلف بودن

دادن فرصت اینکه بچه ها فرهنگ های مختلف و راه های متفاوت زندگی کردن رو ببینند و تجربه کنند، به یادگیری مفهوم احترام به انتخاب های دیگران کمک میکنه.

جلسات طوفان ذهنی

بچه ها رو تشویق کنید که مشکلات را به صورت گروهی و با بیان آزادانه و بدون ترس از پاسخ های منفی حل کنند. طوفان ذهنی میتونه بین یه کودک و یه بزرگسال و یا بین دو یا بیشتر از کودک اتفاق بی افته.

زمانی برای نادیده گرفتن واقعیت

پیوند چند عنصر نامتجانس که به آن synectics میگوییم، میتونه منجر به جواب های خلاقانه ی زیادی بشه. روند synectics میتونه فرم های زیادی به خود بگیره:

  • به فرزندتون یه تیکه خمیر بازی بدید و ازش بخواید که تصور کنه که خودش یه تیکه خمیر بازیه.
  • از فرزندتون بخواید که خودش رو توی یه زمان و یا مکان دیگه ای تصور کنه. مثلا ازش بخواید که براتون توضیح بده بدون برق، قاشق چنگال و یا بشقاب… چجوری آشپزی میکنه.
  • از فرزندتون بخواید که یه مشکل رو بدون استفاده از کلمات و فقط با استفاده از تصاویر توضیح بده.
  • از فرزندتون بخواید که یه مشکل رو با بهترین راه حلی که به ذهنش میرسه جواب بده

تشویق خلاقیت در بچه ها

وقتی که کودک استعداد خاصی در چیزهایی مثل طراحی سوال های مختلف، حافظه ی قوی، مهارت خوندن قوی ، مهارت های هنری و یا مهارت های بالای نرمال از خودش نشون میده، بزرگسالان باید او رو تشویق به بهتر کردن و گسترش دادن این مهارت ها بکنند.

 

 

https://extension.missouri.edu/publications/gh6041

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *