به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

خواب و یادگیری کودکان

مشکلات خواب کودک  می تواند بر تمرکز، حافظه و رفتارش تاثیر بگذارد. جای تعجبی نیست که نحوه خوب خوابیدن فرزند شما براینکه او به چه خوبی یاد می گیرد تاثیر می گذارد.

خواب باکیفیت کمک می کند که فرزند شما تمرکز کند، چیز ها را به بخاطر بسپارد و خوب رفتار کند. اینها همه به او کمک می کنند که یک یادگیرنده موفق باشد. بدخوابی ، یا خواب ناکافی بر تمرکز، حافظه و رفتار تاثیر می گذارد، و یادگیری را برای فرزند شما مشکل می سازد . کودکانی که خوب نمی خوابند، بیشتر احتمال دارد که احساس خواب آلودگی بکنند و مشکلات یادگیری داشته باشند.

 

یکی از مشکلات خواب کودک تمرکز اوست

کودک خواب آلود برای تمرکز در طول روز مشکل دارند . اگر فرزند شما نتواند توجهش را روی آنچه که سعی دارد یاد بگیرد متمرکز سازد، چه بالا رفتن از یک درخت در پارک باشد و چه خواندن یک آهنگ در مدرسه ، این امر بر یادگیری او تاثیر خواهد گذاشت.

 

 حافظه

بخاطر سپردن و به یاد آوردن چیزها بخشی از یادگیری است. برای مثال، اگر فرزند شما خسته باشد، بخاطر سپردن و به یاد آوردن چیزهای اساسی و اولیه مانند هجی کردن کلمات، انجام محاسبات ریاضی، یا پیدا کردن اطلاعات در کتاب یا اینترنت برایش سخت تر است. همچنین برای او سخت تر است که انجام دادن کارهایی مانند نواختن یک آلت موسیقی را بخاطر بسپارد یا بخاطر بیاورد.

مغز ما انواع مختلفی از حافظه را در چرخه های خواب مختلف ایجاد و تقویت می کند. به عنوان مثال، درست قبل از اینکه فرزند شما صبح از خواب بیدار شود مغز او با استفاده از آخرین مراحل خواب آر ای ام REM به مرتب کردن و ذخیره کردن خاطرات و اطلاعات روز گذشته و آماده شدن برای روز در پیش رو می پردازد.

 

 رفتار

از دیگر مشکلات خواب کودک ،معمولا مشکلات رفتاری بیشتری در مهد کودک یا مدرسه – و همچنین در خانه – دارند! برای مثال، کودک خواب آلود ممکن است در کلاس ایجاد ناراحتی کند یا حاضر به اطاعت از دستورات معلم نباشد. کودک خواب آلود ممکن است فرصت یادگیری را از دست بدهد چون معلم درگیر مدیریت رفتار او می شود. همچنین ممکن است فرصت بازی با کودکان دیگر را که شیوه رفتاری او را دوست ندارند از دست بدهد.

اگر فرزند شما از نظر تمرکز، حافظه یا رفتار مشکل دارد، بررسی خواب او شروع خوبی برای یافتن مشکل است. اگر نگران هستید، یا مشکلات بیش از ۲ تا ۴ هفته ادامه دارند، با پزشک خود یا پرستار بهداشت کودک و خانواده صحبت کنید.

 

 کار کردن روی مشکلات خواب کودک

بسیاری از کودکان مشکلات خواب دارند، که شما اغلب می توانید با راهبردهای های رفتاری ساده آنها را مدیریت کنید.

محل خوبی برای شروع در مورد مشکلات خواب ، عادات خواب فرزندتان است . گاهی اوقات تغییر عادات طول روز و موقع شب می تواند تفاوت بزرگی در خواب فرزندتان ایجاد کند. برای مثال، ممکن است بتوانید ساعت بدنی فرزند خود را با یک روال منظم زمان خواب ، نورآفتاب صبحگاهی ، ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم مجددا تنظیم کنید.

اگر فکر می کنید مشکلات خواب فرزندتان ممکن است مربوط به یک ناراحتی پزشکی باشد یا نگران هستید که ممکن است فرزندتان مشکل خواب مداومی داشته باشد به پزشک خود مراجعه کنید.

حدود ۵۰ درصد از مشکلات خواب که قبل از شروع مدرسه کودک، شروع می شوند تا سال های اولیه مدرسه ادامه پیدا می کنند. شما می توانید یادگیری فرزندتان را با حل مشکلات خواب در همان موقعی که پیش می آیند و با کمک به فرزندتان در ایجاد عادات خوب خواب تقویت کنید.

 

منبع : www.raisingchildren.net.au

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *