به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

5 روش درمان اضطراب زبان خارجی (FLA) درکلاس

  1. یک روش درمان اضطراب زبان خارجی به دانش آموزان خود بیاموزید که اشتباه کردن ایرادی ندارد

یکی از 5 روش درمان برای اضطراب زبان خارجی (FLA) اینست که ” توی کلاس از اشتباهات استقبال میشه. ما توی این کلاس به اشتباهات اخم نمیکنیم. ما اشتباه میکنیم و ازشون میگذریم” یکی از بی نظیرترین اساتید ریاضی من.

یکی از بزرگترین هدیه هایی و یکی از روش درمان اضطراب زبان خارجی که ما به عنوان معلم زبان میتوانیم بدهیم و یکی از هدایایی که باید به صورت سخاوتمندانه از روز اول داده شود، اجازه ی اشتباه کردن است.

تحقیقات ثابت کرده است که افراد با گرایش کمال گرایی بیشتر مستعد FLA (اضطراب زبان خارجی) هستند.

ما باید به خاطر داشته باشیم و همیشه به دانش آموزان و یا فرزند خود یاد آوری کنیم که یادگیری زبان، یک سفر مستعد به خطاست. همه خطا میکنند. همه باید خطا کنند. بعد ما از اون ها یاد میگیریم.

ما باید دانش آموزان و فرزندان خود را کاملا قانع کنیم که اشتباه در واقع به زبان ما کمک میکند. ما موفق نمیشویم اگر اونا ببینند که ما در مقابل اشتباه اون ها با وجود اینکه نهایت تلاششون رو کردن، خسته و عصبی میشویم.گاهی اوقات اولین کسی که باید باور کند که اشتباه ایرادی ندارد والدین یا معلم است. فقط در همین صورت است که بچه ها شجاعت این را در کلاس پیدا میکنند که دست خود را بالا ببرند- با جوابی که واقعا از آن مطمئن نیستند.

بومی زبانان به صورت روزانه غلط های گرامری، تلفظی و کاربردی دارند، پس یک معلم باید این غلط ها را به چشم فرصت ببیند. برای مثال یک دانشجوی اسپانیایی ممکن است برای کلمه ی problema به جای حرف تعریف el از la استفاده کند. بذارید این لحظه یه لحظه ی عالی برای تدریس قانون استثنا باشد. سپس بگذارید که همان دانش آموز برای بار دوم پای تخته برود، خطای خود را تصحیح کند تا بتواند این تجربه را به عنوان موفقیت در نظر بگیرد.

روش درمان اضطراب زبان خارجی

  1. یکی دیگر از روش درمان اضطراب زبان خارجی: زبان را تدریس نکنید. به آنها کمک کنید.

ما معلم ها با یک هدف معین پا به کلاس میگذاریم، یک فعالیت برنامه ریزی شده که باید قبل از خوردن زنگ تمام بشه و یا درس زبانی که باید تا اخر این هفته جا بی افتد.

گاهی آنقدر درگیر برنامه ی درسی و نتیجه ی آموزش میشویم که یادمان می رود که ما برای بچه ها آنجاییم.

معلمی که با دانش آموزانی سر و کار دارد که در حال گذراندن اوقات سختی هستند باید برنامه ی آن روز را کنار بگذارد و به نیاز های آنی آنها بپردازد.

آموزش زبان یک تلاش خیلی پیچیده است. ما فقط زبان درس نمیدهیم. چرا که زبان یک مقوله ی اجتماعیست، و کلاس ما رنگ و بوی اجتماعی- و حتی روانشناسی میگیرد. زبان اعتدالی میان برقراری ارتباط و خود بیانگریست، و و فرزند شما هرگز به طور کامل چیزی را فرا نمیگیرد، اگر اعتماد به نفس و خود باوری اشان آسیب ببیند.اون ها حتی قادر نخواند بود که روی کلاس تمرکز کنند.

به طور خلاصه، بچه ها در هنگام دیدن درس شما فیلتر های موثری دارند، و اگر دانش آموز شما به صورت ناخودآگاه در مقابل تدریس شما مقاومت کند، درس شما به پتانسیل مورد نظر شما نخواهد رسید.

ولی اگر دانش اموزان شما در مقابل فعالیت هایی که شما در کلاس انجام میدهید واکنش مثبت نشان دهند، کار شما خیلی راحت تر میشود. همکاری هم بالاتر میرود. به خاطر سپردن هم قوی تر میشود.

پس در حقیقت یک معلم یه روانشناس، یه دوست و یک آموزگار است که در یک نفر جمع شده است. در واقع درس دادن زبان نسبت به درس دادن رفتار سالم در مقابل آن زبان و فرهنگ در درجه ی دوم قرار میگیرد. اگر آنها کلاس را دوست داشته باشند، یادگرفتن زبان برایشان خیلی راحت خواهد شد.

  1. یادتان باشد که فشار، تکنیک تدریس نیست

فشار به خصوص زمانی که با اضطراب زبان خارجی (FLA) سرو کار داریم کارگر نیست.

خب فشار توی سربازی کاربردیست، و فشار وقتی که با تایگر وودز، مایکل جوردن و مایکل فلپس سر کلاس سر و کار داریم کاربردیست. اما توی یک کلاس استاندارد زبان، نه خیلی.

فشاری که توسط دانش آموزان FLA احساس میشه، میتونه از منابع متفاوتی مثل معلم، هم کلاسی ها، امتحان، تکالیف و یا پروژه ها ناشی شود. حتی میتواند ناخواسته وارد شود.

پس ما نیاز داریم که به این امکان آگاهی داشته باشیم. اگر برای مثال، فهمیدید که از حفظ خوانی که برنامه ریزی کردید، برای خیلی از بچه ها یا فرزندتان ایجاد دل آشوبه میکند،  سعی کنید کار دیگری را پیدا کنید که هم جذاب باشد و هم آموزشی. پس به جای اینکه دانش اموزان همه ی تلاش خود را بکنند که خود را در حضور بقیه خجالت زده نکنند، برای شرکت در فعالیت یا بازی مشتاق خواهند بود.

اگر بازی هایی مثل پانتومیم و یا پیکشنری ( بازی ای مثل پانتومیم که درآن به جای نشان دادن نقاشی میکنیم)که باعث میشوند که بچه ها خود یا احتمال وقوع یک شرمندگی بزرگ را فراموش کنند، بازی کنید، شاید بتوانید وقتی که در حال خوشگذرانی هستند، بدون آنکه متوجه شوند، به آنها چیزی یاد دهید. پس به جای فشار اوردن برای حفظ کلمات، با داشتن فعالیت های به یاد ماندنی درسی، یادگیری را برایشان محکم میکنید.

  1. روش درمان اضطراب زبان خارجی: جایزه و پاداش تجملی نیستند

از نظر بچه ها یک ” کارت خوب بود” ساده، مثل پایین آمدن فرشته ها از بهشت و هم سرایی اشان است. نباید نسبت به تمجید کردن خسیس باشیم.

دلیلی  که باید در خانه یا کلاس سوال های آسان زیاد بپرسیم این است که به همه یبچه ها فرصتی برای تجربه ی موفقیت دهیم- و اینکه بتوانیم ازشون برای موفقیتشان تعریف و تمجید کنیم.

بدون توجه به درجه ی آسانی تکالیف والدین باید از حرف های مثبت و تعریفی به صورت افراطی استفاده کنند تا بچه ها در مورد خودشان حس خوبی داشته باشند.

یکی از خصیصه های اخلاقی اضطراب زبان خارجی (FLA) این است که آنها فکر نمیکنند که قابلیت یادگیری زبان را  دارند. آنها راجع به خودشان حس خوبی ندارند، پس روی خجالت و شرم بسیار حساسند و در ذهن انها، این اتفاق قطعا خواهد افتاد.

شما میتوانید با اجازه دادن به بچه ها تا همان حسی را که در پاسخ صحیح دادن به سوال احساس میکنند، با همه ی این خود پنداری های منفی بجنگید. میتوانید این حس را با اعلام به کل کلاس که او کار درستی انجام داده است، حمایت کنید.

تعریف کردن در هر سنی کار ساز است- چه تعدادی نوجوان باشند در حال یادگیری فرانسوی، چه دسته ای حرفه ای در حال یادگیری چینی. تعریف به کل کلاس انرژی میدهد و قدرت یادگیری ای را ایجاد میکند که رضایت بخش است.

اعتماد به نفس ناشی از توجه شما رشد خواهد کرد. آنها خود را لایق تعریف شما میبینند و خیلی زود شما از شاهکاری که به دست آنها انجام داده شده شگفت زده خواهید شد.

و شما خواهید فهمید که همه ی این ها با یک ” کارت خوب بود” ساده وقتی که فرزند یا دانش آموزتان به یک سوال ساده پاسخ صحیح داد، شروع شد.

  1. تمام کلاس را تبدیل به یک “گروه حمایتی” واحد کنید

وقتی که بچه ها بدانند که دوستانشان طرف آنها هستند، کم تر از موقعیتی که در یادگیری زبان دوم قرار دارند اضطراب میگیرند.

یکی از وظایف شما به عنوان معلم، تشکیل کلاس زبانی به هم پیوسته است که که در آن یکدیگر را برای موفقیت هایشان تشویق میکنند.

چجوری قرار است که انجامش بدید؟

میتوانید با دادن کارهایی که باید همه ی کلاس در آن شرکت کنند، شروع کنید.پس به جای جدا کردن آنها به پنج گروه متفرقه، یک گروه واحدشان کنید با یک هدف مشترک. مثلا میتوانید دنبال نقشه ی گنج بروید و کلاس را وادار کنید که با یکدیگر دنبال کشف سرنخ ها بروند.

فقط مطمئن شوید که 1. موفق میشوند و ماموریت خود را در یک زمان معقول تمام میکنند و 2. جایزه ای واقعی برای کل کلاس در نظر گرفته میشود.

کار دیگری که میتوانید انجام بدهید این است که تشویقشان کنید به یکدیگر کمک کنند. خیلی از اساتید کمک دادن در طول تکالیف شفاهی را نمیپسندند و آن را تقلب میدانند. دقیقا نقطه ی عکس آن را انجام دهید. اگر یکی از دانش آموزان شما در جواب شفاهی به سوالی دچار مشکل شد، به او زمان دهید تا کمی راحت تر شود، به جواب فکر کند وبه تنهایی چند حدس بزند- و بعد اجازه بدید که بقیه دانش آموزان جواب صحیح را برای او داد بزنند. به این قضیه به چشم مثبت نگاه کنید.

وقتی که کلاس شما خود را به صورت ” افرادی” که در حال یادگیری زبان هستند نبیند بلکه با  خود فکر کند که “ما همگی در این موضوع باهم هستیم”، اون دانش آموزان خجالتی یواش یواش اعتماد به نفس این را به دست می آوردند که با بقیه صحبت کنند. آنها احساس نخواهند کرد که توسط نفر بغل دستی اشان مورد قضاوت قرار میگیرند و یا دائم در حال رقابت با باهوش ترین افراد کلاس هستند.

درمان اضطراب زبان خارجی FLA  میتواند توسط گروهی که به اشتباهات نمیخندد بلکه همدیگر را حمایت میکند، مغلوب شود.

شما همین الان چند تا از بهترین درمان ها برای اضطراب زبان خارجی را خواندید. ولی به این فکر کنید که نکاتی که یاد گرفته ایم فقط برای کسانی که درگیر اضطراب زبان خارجی (FLA) هستند، کاربردی نیست، بلکه برای کل کلاس شما کاربرد دارد. این ها برای هر کسی در راه یادگرفتن زبان است، مفید است. پس چرا دفعه ی بعدی که وارد کلاس میشوید از آنها استفاده نکنید؟

 

 

https://www.fluentu.com/blog/educator/foreign-language-anxiety/

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *