به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

5 راه برای ساختن زبان و مهارت های ارتباطی کودک

5 راه برای ساختن زبان و مهارت های ارتباطی کودک برای فراگیری قوی تر :

  1. از موارد زبان و مهارت های ارتباطی کودک این است که  به زبان خودشون صحبت کنید- زبون پدر و مادرا 

زبان و مهارت های ارتباطی کودک یکی از موارد موثرش  این است که زبون پدر و مادرا صدای زیر، جملات ساده و حروف کشدار شده است ( سلااااااااام،نی نیییییییییییییی!) که بزرگترها وقتی بچه ای میبینند ازش استفاده میکنند. تحقیقات نشون داده که بچه ها این نوع صحبت کردن رو به نوع معمولی ترجیح میدن، شاید به این دلیل که اغراق توی صداها بهشون کمک میکنه که اون زبون رو بهتر یاد بگیرند. خیلی مهمه که بدونید که زبون پدر و مادرا با ” بچه گونه” حرف زدن خیلی متفاوته. زبان پدر و مادرا در واقع از زبان استفاده میشه ولی کمی اغراق آمیزتر ( ” به سگ نگاه کن”ممکنه بشه: “نگاه ککککککننن! هاپووووووو”). بچه گونه حرف زدن ترکیبی از آواهای بی معنیه (” گو گو گ گ”). این کار نه بچه ها رو درگیر میکنه، نه از نظر زبانی سودی داره. خبر خوب اینکه که نیازی نیست ” زبون پدر ومادرا” رو یاد بگیرید، چون که به نظر میاد که مارو برنامه ریزی کردند که اینجوری با بچه ها حرف بزنیم.

  1. پاسخ بدید و روی حرکات، صداها و نگاه های فرزندتون کلمه قرار بدید

وقتی که فرزندتون دستشو به سمت شما دراز میکنه، بگید: ” میخوای بغلت کنم!”. وقتی از خودش صدا در میاره، شما هم صدا در بیارید. وقتی به شما خیره شده، بهش نگاه کنید و باهاش حرف بزنید.این واکنش های آنی و حساس به فرزندتان میگوید که ارتباط های او مهم و تاثیر گذار است و این باعث میشود که او برای ادامه ی این ارتباط انگیزه داشته باشد.

  1. یه مکالمه بسازید، نه یه خیابون یه طرفه

مطمئن بشید که موقع صحبت کردن مکث کوتاهی کنید که به کوچولوتون فرصت بدید که جواب بده. سوال بپرسید ( بله، حتی از نوزادتون) مثل: با 2 تا کتاب توی دستتون بپرسید ” کدوم کتابو بخونیم؟” و جواب دادنشون ببینید “خب تو داری به کتابی که در مورد یه خرسه نگاه میکنی، بیا اونو بخونیم” بچه ها از 3 ماهگی کم و بیش شروع میکنند به درگیرشدن توی تعاملات این از موارد زبان و مهارت های ارتباطی کودک. این به این معنیه که اونا منتظر مکث شما میشن و با حباب، صدا، لبخند و حتی حرکت بدن مثل لگد زدن با پاشون یا دراز کردن دستشون، جواب میدن. مکث کردن در حین تعامل و و با انتظار به فرزندتون نگاه کردن بهش اجازه میده که بدونه کی نوبت اونه که “حرف بزنه” و بهش در مورد ارتباط متقابل یاد میده.

  1. هر چیز که توی روز براتون اتفاق می افته رو نقل کنید

تحقیقات نشون میده که تعداد کلماتی که فرزند شما میشنوه و کیفیت زبان ( غنی، مکالمه ی توصیفی)  در 3 سال اول زندگی فرزندتون، به دایره لغات گسترده ترش در سن 4 سالگی وابسته است. تحقیقات همچنین نشان میدهد که یکی از بهترین راه ها برای یاگیری زبان فرزندتان، توضیح دادن هر کاری که به صورت روزمره انجام می دید است. این نوع زبان به فرزندتان اجازه میدهد که با کلمات، اشیا و حرکات ارتباط برقرار کند. ” دارم جوراباتو میزارم تو کشو بلنده. تو عاشق جورابای نرم و پشمالوتی!” یا ”  الان داریم میریم توی وان، دستات، پاهات، شیکمت داره با آب خیس میشه! اردک پلاستیکی هم داره حموم میکنه.” موقع رانندگی راجع به چیزایی که دور و برتون میبینید صحبت کنید.

  1. بخونید و بخونید وبازم بیشتر بخونید.

تحقیقات گسترده ای نشون میدن که کتاب خوندن با فرزندتون توی آینده ی دور باعث رشد مهارت های زبانی قوی میشوند. دوتایی در کنار هم با یه کتاب بشینید- حالا چه وقت خواب یا در انتظار اتوبوس. فرزند بزرگترتون رو تشویق کنید که صفحه رو ورق بزنه و به چیزهایی که میبینه اشاره کنه. راجع به عکسا سوال بپرسید و ببینید که آیا فرزندتون میخواد داستان رو خودش براتون تعریف کنه. مطالعات نشون میده که کسانی که خیلی وقته کتاب میخونند، همان کسانی هستند که توی بچگی مطالعه رو تجربه ی لذت بخشی دیدند.

 

تحقیقات زیادی به ما نشان میدهد که چقدر مهمه که بچه ها از زمان تولد در معرض زبان قرار بگیرند.

https://www.zerotothree.org/resources/1504-let-s-talk-about-it-5-ways-to-build-babies-language-and-communication-skills-from-birth

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *