به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

لکنت زبان در بچه ها

چجوری به بچه هایی که لکنت دارند کمک کنیم

برای بچه های بین 2 تا 5 سال غیر معمول نیست که توی یه دوره ی کوتاه مدت از عمرشون لکنت زبان بگیرند. این سن برهه ی حساس رشد و توسعه ی زبان و سخنوری ست. لکنت میتونه از چند هفته تا چند ماه بماند. بیشتر لکنت های زبان با بزرگ شدن از بین میره و به ندرت لکنتی تا زمان بزرگسالی ادامه پیدا میکند. چه لکنت فرزندتون دائمی باشد  چه موقت، شما باید یاد بگیرید که در مواقع مواجهه با لکنت فرزندتون چی کار کنید.

لکنت زبان چیست؟

به گفته ی موسسه ی ناشنوایی و دیگر اختلالات، لکنت، اختلال کلامی است که بیش از 3 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است.لکنت زمانی اتفاق می افتد که حرف زدن عادی با تکرار یا طولانی تر شدن لغات یا صداهای مشخصی قطع شود.لکنت میتواند از از ملایم تا شدید بر حسب تکرر یا شدت دسته بندی بشه.گاهی، صحبت کردن در گروه یا پای تلفن میتواند این شرایط را بدتر کند، در حالیکه آواز خواندن یا خواندن میتواند لکنت را کمتر کند. گاهی استرس باعث تشدید اوضاع میشود. تقلا برای صحبت کردن گاهی همراه با حرکات فیزیکی و حرکتی است.

دلایل لکنت زبان

متخصصان به قطع دلیلی برای لکنت کودکان پیدا نکردند، اما بیشتر آنها باور دارند که اختلال کلامی نتیجه فاکتور های متفاوتی است. این اختلال ممکن است به خاطر یکی یا چندین دلایل زیر باشد:

 • ژنتیک: بیشتر دانشمندان معتقدند که لکنت یک مولفه ی ژنتیکی دارد. 60% از کسانی که لکنت دارند، عضوی با همین مشکل در خانواده ی نزدیک خود دارند.
 • لکنت رشدی: خیلی از بچه ها در بازه ی سنی 18 ماه تا 2 سال، با پیشرفت در مهارت های زبانی و کلامی اشان، وارد برهه ای از لکنت میشوند که معمولا موقتی است.
 • فاکتور های عصب شناختی: تحقیقات نشان داده است که افراد با لکنت زبان، زبان را متفاوت از دیگر افراد پردازش میکنند. در بعضی از مواقع، به نظر میاد که مشکلی در نحوه ی انتقال زبان از مغز وجود دارد. دانشمندان به قطع دلیل این اتفاق را نمیدانند.

فاکتور های ریسکی در لکنت زبان

از کجا بدونیم که لکنت زبان فرزندمون یه دوره ی موقته رشدی است یا اختلال کلامی جدی تری است که به ما مجوز مداخله میدهد؟  طبق گفته ی موسسه لکنت زبان، فاکتور های پیش زو فرزندتان را در معرض ریسک بزرگ تری قرار میدهند:

 • خانواده: اگر در خانواده ی شما یک یا بیش از یک نفر در بزرگسالی دچار لکنت زبان هستند، فرزندتان در معرض ریسک بالاتری قرار دارند.
 • سن: بچه هایی که قبل از سن 3 و نیم سال شروع به لکنت داشتند میکنند، به احتمال زیاد به مرور زمان لکنت خود را از دست میدهند.
 • طول مدتی که لکنت ادامه پیدا میکند: اگر فرزندتان به مدت بیش از 6 ماه دچار لکنت شده است، احتمال اینکه به مرور زمان از بین برود کمتر است.
 • جنسیت: احتمال لکنت پسرها 3 تا 4 برابر بیشتر از دختر هاست.
 • دیگر کمبودهای زبانی و کلامی: اگر فرزندتان مشکلات دیگری در حرف زدن و مفهوم بودن دارد، احتمال اینکه لکنت زبانش کمتر شود، کمتر است.

 

لکنت زبان

 

درمان لکنت زبان

خیلی از والدین نسبت به پیگیری درمان لکنت زبان فرزندشون بی میل هستند، چرا که احساس میکنند که خود آگاه فرزندشان را نسبت به این اختلال افزایش میدهند.متخصصین بر این باورند که اگر فرزندتان بالای 3 سال دارد و بیش از 6 ماه است که دچار لکنت شده، باید سراغ ارزیابی کلامی بروید. این به این دلیل است که ممکن است فرزند شما دچار چیزی بیش از لکنت موقت شده باشد. گرفتار درمانی را پیدا کنید که در لکنت زبان تخصص داشته باشد. مشاور شما میتواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا فرزندتان به اقدامی احتیاج دارند یا نه.

بیشتر بچه هایی که از از لکنت طولانی مدت رنج میبرند، میتوانند از کمک یک متخصص استفاده کنند. در بعضی از موارد، مشکل کاملا حل میشه و در بقیه موارد، این حالت خیلی بهتر میشود. در هر دو صورت، درمانگر به فرزندتان کمک میکند که در حین یادگیری مدیریت لکنت و تقویت مهارت های کلامی، اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

نکته هایی برای والدین بچه های لکنت دار

والدین میتوانند نقش به سزایی در اینکه بچه ی با لکنت زبان چگونه به اختلال خود نگاه میکند و چقدر در بیان عواطف خودشان راحت هستند و چگونه توسط اطرافیانشان شنیده میشوند، دارند. در اینجا چند قدم که میتوانید برای کمک به فرزندتان بردارید، آمده است:

 • سعی کنید با آرامش و به آرامی با فرزندتان حرف بزنید. بقیه بزرگسالان اطرافتان را هم به انجام همین کار تشویق کنید.
 • سعی کنید فضای خانه را آرام و ساکت نگه دارید.
 • به چیزی که فرزندتان سعی میکند بگوید توجه کنید، نه به طرز گفتنشان. این نیازمند این است که آرام باشید و بیشتر توجه کنید.وقتی که فرزندتان حرف میزند از خود بی طاقتی و یا آزردگی نشان ندهید.
 • پیشنهاداتی مثل “آروم تر بگو” یا ” میتونی دوباره واضح تر بگی” نکنید.
 • سوال و قطع حرف های فرزندتون را به حداقل برسانید.
 • هیچ وقت توجه فرزندتان را به لکنت یا اختلال کلامی اش جلب نکنید.
 • سعی کنید هر روز زمانی را برای حرف زدن دو نفره با فرزندتان در نظر بگیرید.

 

https://www.webmd.com/children/guide/how-to-help-stammering-child#2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *