به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

چرا بچه هامون رو با بقیه مقایسه نکنیم؟

مقایسه کردن بچه ها عموما با قصد انگیزه دادن برای بهتر شدن بچه ها انجام میشه.ولی این کار باعث تاثیر متناقصی میشه که در اون بچه ها احساس سرخوردگی میکنند چراکه اعتماد به نفسشون آسیب میبینه.روحیه ی رقابت طلبی در بچه ها خوب است ولی یاد دادن اینکه از رقبای خود بهتر باشند گاهی میتونه اثر عکس داشته باشه. این کار باعث آسیب ها و کبودی های عاطفی میشه که درمان کردنشان خیلی دشوار است. نتیجه ی این کار پرخاشگری، هم ستیزی و تنفر است. همه ی این خصیصه ها برای رشد آهسته و پیشرفت دانش آموزان زیان آور است. این دلیلیست که والدین باید خیلی مراقب باشند.

چرا والدین بچه هاشونو باهم مقایسه میکنند؟

همه ی پدر مادرا آرزوی دیدن موفقیت فرندشون توی همه ی هدف هاشون رو دارند، اما روحشون هم خبر نداره که با مقایسه کردن بچه ها شون با بقیه این اتفاق هرگز نمیتونه بیوفته. این یه اتفاق متداول برای والدینه که همه ی تلاششون رو بکنن تا از کارها و رفتارهای فرزندشون حمایت بکنند. اونا فکر میکنند که این کار باعث بالا  رفتن مهارت های یادگیری فرزندشون میشه، اما بالعکس، سطح اعتماد به نفس کودک را پایین می آورد.

چه چیزهایی رو والدین قبل از مقایسه کردن بچه هاشون باید بدانند؟

تنها دلیلی که والدین فرزندانشان را با بقیه مقایسه میکنند اینکه روحیه رقابت طلبی رو توی اونا تحریک کنند. اونا احساس میکنند که این روش درستی برای بیرون کشیدن پتانسیل و قابلیت های مخفی بچه ها برای بالا بردنشون نسبت به بقیه بچه هاست.مقایسه تنها نیروی محرکی نیست که بچه هارو قادر میکنه که به بهترین نحو عمل کنند.

والدین باید بدونن که هر کودک منحصر به فرد است و از نعمت های متفاوتی برخوردار شده.علاقه و استعداد هر کدوم توی آهنگ حرکتی خودشون شکوفا خواهد شد.اگه والدین دائما از عملکرد ضعیف فرزند خود ابراز نارحتی و نارضایتی کنند، اعتماد به نفس آنها را به جای ساختن خواهند شکست.

 

چند نکته ی دیگه والدین باید بهش توجه کنند در پایین آمده است:

 1. هر کودکی منحصر به فرد است و باید به عنوان فرد در نظر گرفته شود

والدین باید مقداری از وقت خود را صرف گوش دادن به فرزندشون کنند. آنها باید روند فکری فرندشون رو درک کنند. به عنوان یک انسان منفرد، به محض اینکه شروع به بیان چیزهایی که دوست دارند یا ندارند کردند، فقط باید راهنمایی شنوند نه تحت تاثیرنظرها و افکار قرار بگیرند. باید به بچه ها اجازه داده بشه که از روی انتقاد فکر کنند و به تنهایی تصمیم بگیرند که همون روشی ست که احترام،اعتماد و عشق متقابل به دست می آورند.

 1. بچه ها تکه های دکوری نیستند

بچه ها نباید از طرف والدین مثل اشیا تزئینی دیده شوند.اونها نمیتونند در جمع های اجتماعی مثل وسایلی برای پز دادن باشند. با ایجاد هدف های غیر واقع گرایانه، والدین از بچه های خود را استثمار میکنند و اونها رو از خودشون ناامید میکنند و زندگی بچه های خودشون رو نابود میکنند. باید با بچه ها با احترام و به عنوان یک فرد مستقل رفتار کرد و به آنها عشق ورزید و درکشون کرد.

 1. تحصیلات یک لطف خاص نیست بلکه یک حق است

بعضی از والدین فکر میکنند که اگه فرزندانشون رو به یه مدرسه ی گرون قیمت فرستادند در حقشون لطف کردند. فراگیری تحصیلات از حقوق فرزندان است، و این وظیفه ی پدر و مادر است که این تحصیلات رو براشون فراهم کنند. نیاز است که والدین درک کنند که هدف ابتدای تحصیلات، خلق افراد مسئولیت پذیر و متکی به خود است، نه این که اون ها رو برای پیدا کردن شغل و پول در اوردن آماده کنند.

 

دوری-از-تعاملات-اجتماعی

 

تاثیرمنفی مقایسه کردن بچه ها

حتی وقتی که والدین میخوان فرزندانشون رو مقایسه نکنن، متاسفانه این کار رو میکنند. با اینکه به نظر میرسه که یه عادت اجتناب ناپذیر باشه، والدین باید از انجامش دوری کنند. بچه ها واکنش خوبی به انتقاد نشون نمیدن و مقایسه حتی بدتر از اون هم هست. تاثیرات منفی مقایسه در پایین اومده:

 1. افزایش رقابت خواهر برادری

اگه شما به عنوان والدین فرزند خود را با خواهر یا برادر کوچیکترش مقایسه کنید، باعث ایجاد رقابت میشه. و فرزندتون ممکنه شروع به دست انداختن، دعوا یا کتک کاری کنه یا پرخاشگرانه رفتار کنه.

 1. مقایسه کردن بچه ها ، شروع فاصله گرفتن آنهاست

وقتی که یه کودک با خواهر برادر، دوست یا اقوامش مقایسه میشه، احساس نا امنی میکنه و سعی میکنه که ازتون فاصله بگیره. همچنین میتونه بعدا موقع بالغ شدن باعث مشکلات رفتاری یا رشدی بشه.

 1. سرکوب استعداد

وقتی که از استعداد کودکان قدر دانی نشه، و او مداوم در حال مقایسه با بقیه باشه، استعداد های او شکوفا نمیشه و به مرور پتانسل و استعداد خود را از دست میده.

 1. منجر به رفتار بی توجهانه میشود

اگه کودکان متوجه بشن که بقیه بیشتر از خودشون مورد قدردانی قرار میگیرند، احساس نادیده گرفته شدن میکنند و دیگر هیچ وقت سعی نمیکنند که والدین خود را راضی نگه دارند.

 1. دوری از تعاملات اجتماعی

اگه فرزندتون مدام از طرف شما مورد مسخره یا دست انداخته شدن قرار بگیره، یواش یواش شروع به اجتناب از تعاملات اجتماعی در حضور شما میکنه.

 1. تقلیل ارزش به نفس

اعتماد به نفس بچه ها وقتی که با دیگری مقایسه میشند، میشکنه. اگه احساس ” به دردنخور بودن” درون آدم شکل بگیره، باعث وخیم تر شدن عملکرد بچه ها خواهد شد.

 1. نابودی عزت نفس

وقتی که بچه ها باور میکنند که اونقدر توانایی ندارند که خوب عمل کنند، رشدشان مختل میشود.او این حس را همیشه خواهد داشت که هرگز نمیتونه انتظارات پدر و مادرش رو بر

آورده کنه.

 1. ایجاد استرس

به عنوان پدر و مادر شما نباید به فرزندتون فشار بیارید و باعث بشید که احساس اضافی بودن بکنه. اگر مشکلی بود که اون رو اذیت میکرد، سعی کنید با حرف زدن راه حلی برای او پیدا کنید.

چه روش های مقایسه ی مثبتی میتونه به بچه ها کمک کنه؟

انتقاد های منفی برای رشد بچه ها بسیار تعیین کننده هستند. چند راه مقایسه مثبت در زیر آمده است:

 1. عشق و حمایت بی قید و شرط دهید

قدردانی در عموم روحیه کودک را بالا میبرد. باید با بچه ها با احترام صحبت کرد و بهشان عشق و حمایت بی قید و شرط داد.

 1. انتظارات واقع گرایانه داشته باشید

مرتکب این اشتباه که انتظارات غیر واقع گرایانه داشته باشید، نشوید. همیشه سعی کنید که پتانسیل ذاتی فرزندتون رو بشناسید و بهش کمک کنید تا توی علایقش پیشرفت کنه.

 1. قدر شناس نقاط قوت باشید

هر کاری که فرزندتون به خوی انجام میده باید مورد قدردانی زیاد واقع بگیره. قدر دانی باعث کمک به به دست اوردن اعتماد به نفس در مواجه با دنیا میشه

 1. به فرزندتون کمک کنید تا نقاط ضعف هایش را مدیریت کند

اگه از نقاط ضعف فرزندتون با خبر هستید، باید بهشون کمک کنید و ازشون حمایت کنید تا از پسش بر بیان. با اینکه انجام این کار خیلی ساده نیست، اما میتونه با حمایت و انگیزه ی بدون قید و شرط میسر بشه.

 1. به جای مقایسه کردن بچه ها، معیار تعیین کنید

اگه به جای انتقاد کردن از فرزندتون براش معیارهای واقع گرایانه بذارید، عملکرد های فرزندتون پیشرفت خواهد کرد. در این مرحله ساختن اعتماد به نفس، ارزش به نفس از بالاترین درجه اهمیت برخوردار هستند.

رفتار رقابتی و مقایسه بیشتر در بین والدین مرسوم است تا در کودکان. فشار غیر ضروری از اجرا برای بچه ها بسیار خجالت آور است و باعث نتایج منفی خواهد شد. شما نباید از بچه ها لذت زندگی را بگیرید و باید بهشون فضای کافی بدید تا شایستگیشون رو ثابت کنند. هیچ کسی در همه ی جنبه های زندگی اش بدون نقص نیست حالا چه در ورزش یا در مباحث علمی. بنابراین تنها چیزی که کمک میکند روش های مقایسه مثبت است.

 

https://parenting.firstcry.com/articles/why-should-parents-stop-comparing-their-child-to-others/

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *