به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

5 چالشی که در تربیت کودکان دوزبانه با آن مواجه میشوید

تربیت کودکان دوزبانه چالش ها و راحل های آن

  1.  درتربیت کودکان دوزبانه اولین چالش والدین اینست که به زبان دوم حرف نمیزند ( یا نمیتواند)

ممکن است یک یا هر دو والدین به هر دو زبان مسلط باشند اما یکی از آنها به دلایلی تصمیم بگیرد که به زبان دوم صحبت نکند. یا حتی یکی از آنها زبان دوم را بلد نباشد

بهتر است کسی که به زبان دوم مسلط است با بچه ها به زبان دوم صحبت کند و یا آن ها را در معرض زبان دوم قرار دهید تا به تدریج به آن عادت کنند.

  1. دومین چالش والدین در تربیت کودکان دوزبانه اینست بچه ها دوست ندارند به زبان دوم صحبت کنند چون دوستانشان به این زبان صحبت نمیکنند.

تاثیر هم سن و سالان نقش حیاتی بر روی یادگیری زبان دوم بچه ها دارد. خیلی عجیب نیست اگر ببینید بچه هایی که در خانه به راحتی به زبان دوم صحبت میکنند وقتی به مدرسه میروند از صحبت به زبان دوم سر باز میزنند.
این حقیقت که دوستانشان به زبان اول حرف میزنند و کتاب ها و تکالیف مدرسه ی آنها به زبان اول است کار شما را سخت تر میکند، به خصوص که آن ها زمان زیادی را با زبان اول سپری میکنند.

اگر کسی از اعضای خانواده تان به زبان دوم صحبت میکند ترتیبی دهید که بچه ها از طریق تلفن یا ویدئو کال با آنها در تماس باشند. برای آنها محیط بازی ای فراهم کنید که بتوانند با دوستانشان که زبان دوم را میدانند بازی کنند.

  1. سومین چالش والدین در تربیت کودکان دوزبانه اینست در حین یادگیری صحبت کردن، هر دو زبان را با هم قاطی میکنند

ممکن است که بچه ها کلمات را با لهجه ی زبان دوم تلفظ کنند یا برعکس یا حتی در یک جمله هر دو زبان را مخلوط کنند. در همین موقع ممکن است که اطرافیانتان به شما بگویند که برای آموزش زبان دوم باید صبر میکردی بزرگتر شوند یا اینکه ممکن است یادگیری زبان دوم باعث بروز تاخیر در صحبت کردنشان شود.

در مقابل این واکنش های منفی ثابت قدم باشید و ناامید نشوید. در آن واحد فقط به یک زبان صحبت کنید و بعد از مدتی میبینید که فرزندتان هم نحوه ی صحبت کردنشان عوض شده است.

  1. کسانی که به زبان اول صحبت میکنند ممکن است از صحبت کردن شما با فرزندانتان به زبان دوم آزرده شوند و احساس بدی پیدا کنند

این مورد سختی برای مدیریت کردن است. اگر میدانید که میخواهید به زبان دوم با فرزندتان صحبت کنید همیشه با خود فکر کنید که کدام یک مهم تر است اینکه مادر های تک زبانه ی پارک از شما خوششان بیاید یا اینکه فرزندانتان دو زبانه شوند؟

بهترین و ساده ترین راه این است که حرف های خود را برای گروهی که در آن هستید ترجمه کنید و بالعکس

  1. پنجمین چالش والدین در تربیت کودکان دوزبانه اینست بچه ها به یکی از زبان ها تسلط بیشتری دارند

اگر بچه ها در مدرسه دو زبانه درس نخوانند، برایشان سخت تر خواهد بود که هم به زبان اول و هم به زبان دوم به صورت روان بخوانند و بنویسند و صحبت کنند. برای همین معمولا یکی از زبان ها تبدیل به زبان حاکم خواهد شد.

صبور باشید. تمام تلاش خود را بکنید تا بچه ها بیشتر بخوانند و بنویسند. فیلم ها و کارتون هایی به زبان دوم داشته باشید تا باهم ببینید. به آن ها با توجه به تمرین هایی که به زبان دوم انجام دادند پول تو جیبی دهید.

 

منبع مقاله

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *