به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

چرا تلویزیون برای نوزادان و نوپایان ممنوع است

تلویزیون برای نوزادان ممنوع ، پدر و مادر هابه این جمله معمولا تعجب میکند وقتی که میشنوند که متخصصین اطفال استفاده ی کودکان زیر 18 ماه از تلویزیون و برنامه های تلفن همراه را ایده ی خوبی نمیدانند، به خاطر اینکه بیشتر نوپایان تا الان از این وسایل استفاده کرده اند. بررسی ها به ما میگه که 92.2% بچه های یکساله از تلفن همراه استفاده کرده اند، بعضی از اونا از 4 ماهگی شروع کردند.

تلویزیون برای نوزادان ممنوع ،رشد مغز زود به هنگام

من از خیلی از والدین میشنوم که میگن: “ولی بچه ام دوست داره.”.  شاید نوزادان به رنگ ها روشن و حرکت های روی صفحه خیره بشن، ولی مغز اونها قادر نیست هیچ منطق یا معنایی در اون تصاویر عجیب پیدا کنه.

برای بچه ها تقریبا 18 ماه طول میکشه که مغزشان به حدی رشد کنه که برای سمبل هایی که روی صفحه میبینند معادلی در دنیای واقعی پیدا کنند.

چیزی که نوزادان و نوپایان بیشتر از همه بهش احتیاج دارند، برقراری ارتباط با آدم های اطراف است. این به این معنا نیست که اونا نمیتونند با پدر بزرگ و یا مادربزرگ که ازشون دورند یا پدر و مادرشون که توی ماموریت هستند تماس تصویری داشته باشند، اما وقتی صحبت از یادگیری روزانه باشه، اونا نیاز دارند که وسایل رو لمس کنند، تکونشون بدند، پرتشون کنند و از همه مهم تر اینکه صورت عزیزانشون رو ببینن و یا صداشون رو بشنون. برنامه های موبایل میتونند به بچه ها یاد بدند که روی صفحه بزنند و یا صفحه رو به یه طرف بکشند، اما مطالعات نشون میدن که که اینا مهارت هایی نیست که بشه بهش یادگیری توی دنیای واقعی گفت.

ضررش کجاست؟

تلویزیون برای نوزادان ممنوع چرا که بچه ها هیچی از تلوزیون دیدن نسیبشون نمیشه، ولی خب اگه اونا دوسش دارند، اشکالش چیه؟ اگه یه ذره تلویزیون دیدن چیزیه که باعث میشه بتونین فرزندتون رو سر میز شام نگه دارین، خب این بهتر از گرسنگی نیست؟ بله، تلویزیون دیدن بهتر از گرسنگیه، اما از تلویزیون ندیدن بدتره. مدارک قابل قبولی به نشان داده است که دیدن صفحه ی تلویزیون یا موبایل قبل از 18 ماهگی تاثیرات منفی همیشگی روی رشد زبان بچه ها، مهارت های خواندن و حافظه ی کوتاه مدتشان میشود. همچنین به مشکلات خواب و تمرکز هم دامن میزند.

اگه “شما آنچه میخورید هستید”، پس مغزتان هم آنچه تجربه میکند است، و ویدئوهای تفریحی هم مثل هله هوله برای مغز بچه ها و نوزادان است.

مشکل فقط چیزهایی نیست که بچه ها موقع تلویزیون دیدن انجام میدهند، مشکل چیزهاییست که انجام نمیدهند. به طور اختصاصی بچه ها برنامه ریزی شدند که از ارتباط برقرار کردن با دیگران چیز یاد بگیرند. موازنه ی حالات صورت، تن صدا و زبان بدن بین کودک و والدینش نه تنها زیباست، بلکه انقدر پیچیده است که محققان مجبور شدند که آن را ضبط کند و سرعتش را پایین بیاورند تا متوجه هر اتفاقی که در حال رخ دادنه، بشوند. هروقت یک طرف از موازنه، والدین یا بچه ها، در حال تلویزیون دیدن هستند، این رد و بدل ارتباط متوقف میشود.

یه کودک نوپا از کوبیدن قابلمه ها روی زمین وقتی که شما در حال آشپزی هستید بیشتر یاد میگیره تا صرف همون مقدار زمان پای تلویزیون. چرا که هر از چند گاهی شما به یکدیگر نگاه میکنید.

همچنین نوپایان توجه کردن را توی دوره ی طولانی یاد میگیرند، و نوپایانی که زیاد تلویزیون میبینند، به احتمال زیاد توی سن 7 سالگی در توجه کردن توی مدرسه به مشکل میخورند. برنامه های تلویزیونی دائما در حال تغییرند، دائما در حال جذب هستند و تقریبا هیچ وقت بچه ها رو مجبور به مواجه و رسیدگی به هیچ چیز بزرگ تر از یه تبلیغ خسته کننده، نمیکنه.

بعد از 2 سالگی همه چی تغییر میکنه. در دوران مهد کودک بعضی از بچه ها از برنامه های آموزشی تلویزیونی چیز یاد میگیرند. یه برنامه با طراحی مناسب میتونه به بچه ها دستور زبان، ریاضیات، علوم، مهارت حل مشکلات وهنجار های رفتاری، یاد بده. بچه ها از برنامه های تعاملی ای مثل dora the explorer و یا Sesame street چیزهای بیشتری یاد میگیرند وقتی که به سوالات شخصیت ها جواب میدهند. برنامه های آموزشی برای بچه هایی که خانه شان کمترین میزان تحرک آکادمیک را دارد، میتونه تفاوت خیلی زیادی ایجاد کنه.

کارهایی که میتونین انجام بدید

طبیعتا بچه ها وقتی با والدینشان تلویزیون میبینند و از برنامه های موبایل استفاده میکنند، بیشتر یاد میگیرند. محتوا مهمه، خیلی مهمه. همه ی برنامه ها چیزی به بچه ها یاد میدهند، ولی آنهایی رو انتخاب کنید که طراحی شدند که به بچه ها چیزهایی رو که واقعا باید یاد بگیرند رو یاد بدهند، مثل ریاضیات یا زبان.

بدون در نظر گرفتن محتوا، زمان استفاده ی کودکتان در سنین 18 ماهگی تا 5 سالگی از وسایل الکترونیکی را بین 1 تا 2 ساعت محدود کنید.

و این رو هم به خاطر داشته باشید که تلویزیون تلویزیونه، چه در صفحه ی تلویزیون، چه بر روی گوشی یا کامپیوتر، پس تلویزیون برای نوزادان ممنوع

https://www.healthychildren.org/English/family-life/Media/Pages/Why-to-Avoid-TV-Before-Age-2.aspx

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *