به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

چه مواردی به فرزندی که می خواد دوزبانه بشه نباید گفت

چه مواردی به فرزندی که می خواد دوزبانه بشه نباید گفت.همه ی ما به عنوان والدین برای گفتن حداقل یکی از این جمله ها گناهکاریم، چه به خاطر اینکه خسته و کلافه هستیم، چه به این خاطر که واقعا فکر نمیکنیم که ضرری داشته باشد. بزرگ کردن فرزند دو زبانه به آن آسانی که فکر میکنیم نیست. قابل اجراست، نیاز به مقدار زیادی درک دارد، و گاهی مقدار زیادی صبر، مخصوصا اگر والدینی با زبان اقلیت باشید. هرچیزی که بگویید ممکن است به نوعی بر روی او تاثیر بگذارد، پس خیلی مهم است که قبل از گفتن هر چیزی دوباره به آن فکر کنید. در اینجا 5 چیزی که نباید به فرزند دو یا چند زبانه ی خود بگوییم، نوشته شده:

  1. ” اشتباه گفتی”

فرزندی که می خواد دوزبانه بشه بدانید موقع تصحیح اشتباه فرزندانتان باید خیلی مراقب باشید، مخصوصا جلوی دیگران.بعضی از بچه ها میتواند حساس باشند و اگر احساس خجالت زدگی بکنند، به اعتماد به نفسشان ضربه وارد میشود. بچه ها به صورت طبیعی دوست دارند که والدین خود را خوشحال کنند پس به احتمال خیلی زیاد آنها دارند تلاش میکنند تا درست حرف بزنند، با این حال ممکن است به کمی دشواری بر بخورند.

یک راه حل جایگزین میتواند تکرار و مدل سازی کردن بلافاصله بعد از اشتباه فرزندتان باشه. اگر به زبان جایگزین حرف زدند، میتوانید بگویید ” توی انگلیسی میگیم…” و ازش بگذرید. ممکن است لازم باشد که چند بار حرف خود را تکرار کنید تا او از آن استفاده کند، هیچ دلیلی برای اجبار کردن آن وجود ندارد.

  1. ” بهشون نشون بده چجوری انگلیسی حرف میزنی”

وقتی که بقیه میخوان که فلان زبان را بشنوند وسوسه انگیز است که با فرزندتان خود نمایی کنید. ولی خودنمایی کردن با آنها فقط به این علت که میتوانند، هیچ وقت ایده ی خوبی نیست. برای بعضی از بچه ها این حس به وجود می آید که با بقیه بچه ها متفاوتند. ممکن است که بعضی از بچه ها خجالت بکشند و جلوی دیگران حرف نزنند. برای برخی دیگر ممکن است باعث اعتماد به نفس کاذب شود. ممکن است شروع کنند به این فکر که به خاطر اینکه یک زبان دیگر بلد هستند، از بقیه بهترند.

یک راه حل جیگزین میتواند این باشد که بگوییم ” میشه بهشون یکم انگلیسی یاد بدی؟” یا ” میشه بهش یاد بدی که چجوری اینو به انگلیسی بگه”. اینکه از آنها بخواهیم که چیزی را به کسی یاد دهند به آنها به جای حس اجرا، حس مسئولیت پذیری میدهد .

  1. فرزندی که می خواد دوزبانه بشه نباید گفت ” اگر انگلیسی صحبت کنی بهت جایزه میدم”

با جایزه دادن به فرزندتان برای صحبت کردن به زبان به خصوصی شما ضرورتا به آنها رشوه میدهید، البته که آنها هرچیزی را که شما ازشان بخواهید به شما خواهند گفت، ولی این فقط به این خاطر است که سودی حاصلشان میشود. این باعث نمیشود که به انتخاب خودشان بخواهند که صحبت کنند.

به  عنوان جایگزین، میتوانید صحبت کردن به آن زبان را برایشان جالب تر و هیجان انگیز تر کنید. برایشان کتاب بخرید و یا بازی هایی ترتیب بدهید که معمولا بازی نمیکنند. به آنها ” فعالیت های خاصی” بدهید که فقط در زبان مورد نظرتان امکان پذیر است تا انگیزه ی بیشتری برای صحبت کردن داشته باشند. بورتان نخواهد شد که بچه ها وقتی که خوش میگذرانند چقدر بیشتر یاد میگیرند و چقدر بیشتر تلاش میکنند.

  1. فرزندی که می خواد دوزبانه بشه نباید گفت ” برادر/خواهرت بهتر از تو انگلیسی حرف میزنه”

فرزندی که می خواد دوزبانه بشهما باید همه ی تلاشمون رو بکنیم که فرزندمون را با هیچ کس دیگری مخصوصا خواهر و بردارش مقایسه نکنیم. هر کودکی با آهنگ زمانی خودش یاد میگیرد، بعضی کلمات را سریع تر یاد میگیرند و بعضی دیگر احتیاج به زمان بیشتری دارند. هیچ کودکی نباید احساس کند که به اندازه ی کافی خوب نیست.

اگر احساس میکنید که فرزندتان در مرحله ای که باید باشد نیست، کارهای خیلی زیادیست که میتوانید انجام بدید که تا فرزندتان بیشتر در معرض زبان قرار بگیرد.

  1. ” اگه انگلیسی حرف نزنی به حرفت گوش نمیدم”

بچه ها وقتی که نمیتوانند خودشون رو توضیح بدهند میتوانند کلافه شوند و میل پیدا میکنند که به آن زبانی که بهتر از همه بلد هستند، ارتباط برقرار کنند. آنها به هیچ طریقی به این علت نباید تنبیه شوند. ما هیچ وقت نباید به آنها بگوییم که اگر به زبانی که میخواهیم حرف نزنند، به آنها گوش نخواهیم کرد. این ریسک وجود دارد که او اصلا نخواهد جوابتان را بدهد. بچه ها ما را امتحان خواهند کرد تا ببینند که چگونه واکنش نشان میدهیم و احتیاج دارند که بدانند ما پشتشان هستیم و همیشه به آنها گوش میدهیم.

یک جایگزین میتواند این باشد که هر دفعه به آنها یادآوری کنیم که به فلان زبان صحبت کنند و کمکشان کنیم که منظور خود را برسانند. بعد میتوانید آن را دوباره باهم تکرار کنید.

برای تغییر کردن هیچ گاه دیر نیست. فرزندی که می خواد دوزبانه بشه

برای تغییر دادن مدلی که با فرزندمان صحبت میکنیم هیچ وقت دیر نیست. با کمی تلاش و فکر قبل از صحبت کردنمان، میتوانیم تاثیر مثبتی بر روی دیدگاهی که بر زبان دارند و نحوه ای که یاد میگیرند، بگذاریم.

” انجام دادن بهتر از انجام ندادن است، و اگر شما کاری را بد انجام دهید، یاد خواهید گرفت که آن را بهتر انجام دهید.”

 

https://bilingualkidspot.com/2016/06/21/5-things-not-to-say-to-your-bilingual-child/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *