به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

کارتون و تاثیر آن بر کودک

کارتون و تاثیر آن بر کودک  بخش حیاتی در زندگی هر کودک است.این ها قطعا برای کودکان محبوب ترین سرگرمی و چه بسا خیلی بیشتر از اینها هستند. با کمک کارتون ها، کودکان میتوانند چیزهای زیادی راجع به دنیای اطراف ما ، احساسات جدید و مسایل زندگی و چیزهای مهم دیگر یاد بگیرند.

کارتون و تاثیر آن بر کودک

به عنوان یه دختر کوچولو، من عاشق تماشای کارتون های دیزنی هستم که در مورد قصه های شاه پریون است.یادم میاد که این قصه ها منو میبردند به دنیای خیال، جایی که من شاهزاده خانم زیبایی بودم که منتظره شاهزاده ای سوار بر اسب سفید که بیاد و نجاتش بده. داستان مورد علاقه ی من قصه ی ” سفید برفی و هف کوتوله” بود.

هیچ وقت یادم نمیره که وقتی برای اولین بار با پدر و مادرو برادرم داشتیم برای رفتن به سینما و دیدنش حاضر میشدیم، چه قدر هیجان داشتم. و بعد vhs و نوار کاست ها وارد بازار شدند و به ما اجازه دادند قسمت های مورد علاقه ی خودمون را ضبط کنیم.

سفید برفی توی خیلی چیزا ها به م کمک کرد، یکیشون این بود که باعث شه من شروع به یادگیری و تمرین انگلیسی کنم که بعدا توی یک موسسه آموزش زبان های خاجی به نام ” Belgrade” ادامه ش دادم.
” پری دریایی کوچولو” هم جزو بهترین ها توی لیست من است. این کارتون سمبولیک به بچه ها مفهوم اراده، پشت کار، عشق و قلب پاک را یاد میدهد.

حالا با داشتن فرزندان خودم،من همیشه سعی میکنم زمانی را برای کنار هم بودن و تماشای کارتون اختصاص دهم. از شبکه های کارتونی برای کوچولوها تا فیلم های انیمیشنی، هرچیزی ارزش به خصوص خود را دارد و در عین حال، این کارتون های باعث میشوند که همه ی چیزهای زیبایی که کارتون ها به ما یاد میدند را به یاد آوریم.

هیچ کس اونقدر پیر نیست که کارتون نبیند.

کارتون و تاثیر آن بر کودک
کارتون و تاثیر آن بر کودک

از دیدن کارتون ها چه چیزی یاد میگیریم؟

در ارتباط با کارتون و تاثیر آن بر کودک باید گفت کودکان با استفاده از کارتون ها میتوانند در مورد صداها و یا اشکال جدید چیز یاد بگیرند و همچنین با موسیقی به نوع جدیدی در تماس باشند ( معمولا آنها با گوش دادن به موسیقی به وسیله ی رادیو یا سی دی عادت دارند).

کارتون باعث میشه که کودکان به روش خلاقانه ی خودشان که فقط خودشان از آن سر در میاورند برقصند و حرف بزنند. پدر و مادر ها با دیدن یه هچین صحنه ای باید واقعا خوش حال شوند.در سنین پایین تر معمولا بچه ها صبر لازم برای گوش کردن به قصه های قبل خواب را ندارند. در عوض ترجیح میدهند که کارتون های کوتاه تماشا کنند. با این روش، کودکان گفتار و دایره لغات خود را در رابطه با هم زبان مادری و هم زبان خارجی تقویت میکند.برای مثال سری کارتون های تلویزیونی یا کارتون ” آزمایشگاه دکستر”، به برادر کوچکترم کمک کرد که انگلیسی صحبت کنه، اونم توی سن 6 سالگی. و البته که منم سهمی توی این داستان داشتم.

کارتون و تاثیر آن بر کودک

با بزرگتر شدن کودکان، ما از کارتون ها استفاده میکنیم تا بهشون عملکرد مسایل توی دنیای واقعی را یاد بدهیم وبه طریقی که متوجه شوند بهشون راجع به عواطف و احساسات و روابط بین آدم ها توضیح بدیم. همچنین میتوانین به انها بگوییم که با آدم ها و موقعیت های مختلف چگونه رفتار کنند. کارتون ها حاوی درس های ارزشمندی هستند.

کارتون “ پیپا پیگ” راجع به دوست پیدا کردن و دوستی، راجع به اینکه چجوری تفاوت هایمان را قبول کنیم و دوست داشته باشیم و نکات مثبت بازی بیرون خانه ، یاد میدهد.

کارتون ” توت فرنگی کوچولو” و “پونی کوچولو” به بچه ها راجع به دوستی یاد میدهد و بهشان می گوید که دوستی چقدر مهم و ارزشمند است و بهشون نشان میدهد که چجوری کمک کردن به یک دوست باعث میشه هر مسئله ای حل بشود.

کارتون ” بو در حال حرکت است” بچه ها را مفهوم زندگی سالم آشنا میکند. پسر دومم که سه ساله و نیمه است تمام ورزش های بو را تقلید میکند. به نظر من این راه حل خیلی مفیدی بود، مخصوصا در ماه های زمستان که نمیتوانستیم زمان زیادی را خارج از خانه سپری کنیم.

کارتون و تاثیر آن بر کودک

فیلم های انیمیشنی که شرکت هایی مثل ” دیزنی”، “پیکسار” یا ” دریم ورد” میسازند به ما یاد میدهند که دروغ گفتن کار درستی نیست و ما باید همیشه به ندای وجدانمان گوش دهیم، چیزی که “پینوکیو” به ما یاد داد.

کارتون و تاثیر آن بر کودک

” دامبو” و “اردک زشت” به ما یاد دادند که متفاوت بودن مهم نیست و ما باید خودمان را جوری که هستیم دوست بداریم.کودکان، مخصوصا پسران عاشق کارتون ” ماشین ها ” هستند. این ماشین ها فقط ماشین مسابقه ی ساده نسیتند. اگر تا به حال ندیدینش، پیشنهاد میکنم که حتما امتحان کنید و ببینید که چطور این این کارتون نشون میده که همه چی راجع به بردن توی مسابقه نیست. چیز های مهم دیگه ای مثل خود مسابقه، مسیرمسابقه و دوستانی که توی این راه پیدا میکنیم هم وجود دارند.

کارتون “بالا” بهمون یاد داد که عشق توی هر سنی ممکنه اتفاق بیافتد، که دوستی های ابدی باارزش ترین چیز ها توی زندگی هستند. ” پاندای کونگ فو کار” به بچه ها کمک میکند که متوجه شوند که هیچ دستور پخت سری ای موفقیتشان را تضمین نمیکند و یا در حقیقت اون دستور پخت سری درون خودشان است- این دستور پخت همان اراده و عزم انجام کاری که قلب و تخیلتان خواسته بوده است.

کارتون و تاثیر آن بر کودک
کارتون و تاثیر آن بر کودک

کارتون ها پر از پیغام های مثبت برای زندگی هستند. به عنوان والدین این وظیفه ماست که به آنها معانی این داستان ها رانشان دهیم. بخصوص زمانی که اونها برای درک این داستان ها خیلی کوچک هستند.

خیلی خوب است اگر بتوانید این کارتون ها را در کنار یکدیگر ببینید، چرا که به پیوند بین خانواده کمک میکند و شما را از قبل یه یکدیگر نزدیک تر میکند.خلاقیت و تصورات کوردکانتان را تشویق کنید. اجازه بدهید برایتان از قهرمان های مورد علاقه شان بگویند یا کمکشان کنید که شخصیت های کارتونی بکشند.کودک درون خود را پیدا کنید و از خفا درش آورید. این بهترین روش برای ارتباط با کودکانتان است و البته چیزی که “پیتر پن” خواست به ما یاد دهد.

کارتون و تاثیر آن بر کودک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *