به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند

کودکان از بازی کردن

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند.بسیاری از مردم فکر می کند وقتی بچه ها می خواهند عروسک های بالای تخت خود را بگیرند یا موز را درون دستان خود فشار می دهند و له می کنند ،آنها فقط می خواهند لحظات خوشی داشته باشند ، ولی وقتی که بچه ها از حواس پنج گانه خود استفاده می کنند ، کم کم موتور مهارت های آنها روشن می شود ، در حالی که بازی می کنند در عین حال یاد هم می گیرند. بنابراین شما از طریق بازی کردن به کودک نوپای خود کمک خواهید کرد که بیشتر و بیشتر یاد بگیرند.

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند

اینجا تعدادی مهارت های پیشرفتی که کودکان از طریق بازی کسب می کنند ، وجود دارد :

حواس و موتور مهارت ها : 

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند. زمانی که کودک هنوز یک ماهه است شروع کنید ، وقتی شما با صدایی پر از شادی و بازی ، بدون اینکه کودک شما را ببیند ، او را صدا بزنید ، او سرش را به سمت صدا بر می گرداند تا بفهمد که آن صدای شاد ( صدای شما ) از کجا می آید و آن صدا را به صورت شما مرتبط می کند . وقتی کودک ۶ ماهه شما ، جغجغه خود را بلند می کند بنابراین او می تواند آن را ببیند ، سپس آن را تکان دهد و صدای آن را بشنود ، او در عین حال هم روی بینایی خود و هم شنوایی و هماهنگی چشم و دستش همزمان کار می کند .

کنترل مچ :

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند . نوزاد شما به دنیا آمده است با دستان مشت شده و بسته و شست دست هم به داخل دست تا شده است . در سه ماهگی ، دستان او تقریباً باز شده است (هر چند باز کمی حلقه شده ) در ده ماهگی : کودک یاد می گیرد که فقط از ۴ انگشتش برای اشاره کردن به هر چیزی که وجود خارجی دارد ، استفاده کند. کودک ممکن است اشاره کند و با صدا آن اشاره را اداکند، بنابراین ممکن است شما به او یک نوشیدنی بدهید و او بتواند آن را در دست  خود بگیرد. قبل از ۱۲ ماهگی ، او از شست و ۴ انگشت خود برای برداشتن تکه های کوچک غذا استفاده خواهد کرد ، اما کنترل مچ ،وقت بیشتری خواهد برد. بیشتر کودکان نوپا هنوز در حرکت دادن و کنترل مچ دستان خود تا۵/۱ سالگی مشکل دارند.

هماهنگی جداگانه یک دست :

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند. بسیاری از اسباب بازی ها و ورزش ها برای انجام یک فعالیت ، احتیاج به فقط یک دست دارند ، در حالی که دست دیگر فعالیت دیگری انجام می دهد( فکر کنید به تراشیدن سر مداد یا کشیدن یک کمان برای تیر اندازی )، کودک نوپای خود را تشویق کنید که به وسیله اسباب بازی یاد بگیرد که از دستانش جداگانه استفاده کند. به طور مثال : او مجبور است که با یک دست کاغذ را نگاه دارد و با دست دیگر مداد رنگی را .

مهارت های اجتماعی:

مطمئن باشید که فرزند کوچک شما این فرصت را خواهد داشت تا با همسالان خود بازی کند، کسانی که هم با ادب و هم اجتماعی هستند . آنها یاد خواهند گرفت که در خانه های کارتونی و کاغذی بدوند و بچرخند یا با ماشین با صدای زوم زوم به جاده بروند. وقتی شما می بینید که فرزند شما در گروه همسالان خود قرار گرفته و با کودکان دیگر آرام آرام می خندد ، به او این اطمینان را بدهید که وارد گروه های بازی شود.اگر او چند کلمه یاد گرفته ، او را تشویق به گفتن اسم ها و کلمات دیگر بکنید و در آن زمان او دوست خواهد داشت همزمان بازی هم کند.

دسته بندی و ساختن گروه ها :

کودکان قبل از مدرسه رفتن باید دسته بندی و گروه بندی را یاد بگیرند(قراردادن چیزها به ترتیب ) اسباب بازیهایی را برای کودک خود انتخاب کنید که به او کمک کند تا یاد بگیرد که آنها را به ترتیب از کوچک به بزرگ یا از باریک به پهن بچیند. استند فنجان ها یا استند حلقه های رنگی بهترین گزینه برای یادگیری زود هنگام دسته بندی اشیاء در بزرگسالی است.

علت و معلول :

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند. در نه ماهگی فرزند شما دوست دارد کلید برق را روشن و خاموش کند و به بالا و به پایین حرکت دهد، در حالی که در آغوش شما قرار گرفته است . چه احساس قدرتی می کند وقتی که برق را روشن و خاموش می کند ! اسباب بازیهایی را برای بازی کردن او انتخاب کنید که وقتی کودک عملی روی آنها انجام می د هد ، نتیجه آن عمل را در آن اسباب بازی مشاهده کند مثل اینکه اگر اهرم یا میله را فشار دهد ، یک توپ در سراشیبی بغلطد یا اگر کودک قسمتی از بالش را بفشارد ، او می تواند یک اسباب بازی پنهان شده ای را دریافت کند .

مفاهیم اندازه و فضا:

فرزند خود را با قطعاتی که از قبل از نظر سایز جور کرده اید، آماده کنید . مثل اینکه با تلاش برای روی هم چیدن آن قطعات با آزمون و خطا به کودک یاد خواهید داد که تعادل برجی که درست می کنید خیلی بهتر خواهد بود تا وقتی که قطعات کوچکتر روی قطعات بزرگتر قرار بگیرد تا به یک روش های دیگر .

مفهوم زمان :

قبل از اینکه کودک یک سلسله متوالی از ماشین ها را در جاده به حرکت در آورد ، او مجبور خواهد بود که اول اجزای جاده را به هم وصل کندو با استفاده از زبانه ها و قلاب های هر قسمت اسباب بازی ، یک جاده درست کند . کودک همچنین مجبور خواهد بود هر ماشینی را کنار ماشین دیگر وصل کند یا با از هم بازکردن آهن رباها از همدیگر ، ماشین دیگری را جایگزین ، ماشین های اولیه بکند.

شمردن ، شماره ها و مفهوم «کم» و «زیاد» :

کودکان از بازی کردن چه چیزهایی یاد می گیرند. تعدادی از اسباب بازی های کوچک را یک جا جمع کنید و دو کوپه یا توده ای از اسباب بازی درست کنید تا وقتی که با او بازی می کنید، او تخمین زدن و برآورد کردن را یاد بگیرد . کودک شما به شما یادآوری خواهد کرد که یک کوپه اسباب بازی بیشتر از کوپه دیگر اسباب بازی دارد یا همبازی او مداد رنگی بیشتری برای رنگ کردن و نقاشی کردن دارد . با شمردن انگشتان خود، شماره ها را به فرزند خود یاد دهید یا اینکه باانگشت شست خود وانمود کنید که انگشت شما یک بچه خوک است  که به خرید می رود و با بازی با انگشتان خود به او چیزهای زیای یاد خواهید داد .

یادگیری زبان :

وقتی شما بازی های موثر و خوب با کودک نوپای خود انجام می دهید ، او در حین بازی کلمات زیادی از شما یاد می گیرد . بهتر است از آهنگ و شعر استفاده کنید ، نتیجه بهتری خواهد داشت وقتی با شعر و آهنگ با او بازی می کنید ، سعی کنید تمام بدنتان درگیر شود وبا تمام بدن و دست و صورت برای او شعر بخوانید و بازی کنید ، مثل « چرخ های یک اتوبوس» تا فرزند شما کاملاً از بازی کردن با شما لذت ببرد و بهتر معانی کلام شما را درک کند.

 

منبع: www.scholastic.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *