به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

چگونه بدونه تدریس زبان به بچه ها زبان یاد بدیم

خیلی از والدین فکر میکنند تدریس زبان برای فراگیری زبان دوم به فرزندشون ضروری هستش ، در حالیکه واقعا اینطور نیست.بچه ها به صورت طبیعی با در معرض زبان بودن به مرور زمان، آن را سریع تر و راحت تر فرا میگیرند.پس اگه شما سعی دارید که زبان دوم رو به فرزندتون آموزش بدید، صبر کنید… از راه کارهای زیر استفاده کنید.

تدریس زبان همیشه بهترین روش نیست

به شرطی که بچه ها به اندازه ی کافی در معرض زبان قرار بگیرند، یادگیری باید به صورت طبیعی اتفاق بی افتد.هیچ فرقی هم نداره که یادگیری یک زبان باشه یا 2 تا یا چندین تا. در واقع بچه ها میتونند از زمان تولد بدون اینکه به طور رسمی آموزش ببینند، زبان یاد بگیرند.

اما هرچند، نحوه ی برقراری ارتباط شما با فرندتان نقش حیاتی ای در روند یادگیری زبان بچه ها دارد.

برای مثال،بچه ها احتیاج به تعامل انسانی دارند و تنها گوش دادن به رادیو و تلویزیون کافی نیست.پس باید خودتون یا کس دیگه ای با فرزندتون به زبان هدف صحبت کنه.

چه خودتون به عنوان پدر و مادر بخواید به کوچولوتون زبان یاد بدید، چه یه نفر دیگه مثل دوست، پرستار بچه، معلم و یا همبازی هاش به عنوان منبع بیرونی، فرقی در روند یادگیری ندارد.

وقتی که بچه ها بزرگتر میشن شاید بخواید که بهشون چند درس زبان که شامل گرامر هم بشه بدید. اما برای بچه های کم سن تر نیازی به این کار نیست. اونا برای دنبال کردن دستورالعمل های رسمی خیلی کوچیک هستند و به احتمال زیاد حوصلشون سر خواهد رفت. مثل بقیه چیزها، بچه ها با بازی بهتر یاد میگیرند.در معرض زبان بودن و تعامل، بهتر از درس است.

 

teaching1

پس به جای تلاش برای درس دادن زبان، به این روش ها فکر کنید:

قدرت مکالمه

مکالمه برای روند یادگیری زبان حیاتیه. به عبارت دیگه اگه زبان هدف رو صحبت میکنید، به همون زبان با فرزندتون صحبت کنید. خیلی ساده، اگه با فرزندتون به صورت مداوم و در مورد موضوعات مختلف حرف بزنید، اون ها هم به صورت طبیعی زبانی رو که دارید باهاش صحبت میکنید رو فرا میگیرند. چه به اون زبون بتونن صحبت کنند چه نه، خیلی سریع شروع به فهمیدن حرف های شما میکنند. هرچی بیشتر با فرزندتون صحبت کنید، اونا در معرض دایره لغات بیشتری قرار میگیرند.

اگه شما به زبان هدف صحبت نمیکنید، کسی رو پیدا کنید که میکنه. این شخص میتونه یکی از اقوامتون، پرستار بچه تون یا یه معلم باشه. همچنین میتونه تو جمع مامانا یا گروه بازی بچه ها هم اتفاق بی افته.

اهمیت کتاب و خواندنش به صدای بلند

هر روز کتاب خواندن با صدای بلند برای در معرض گذاری زبان واجب است. هر روز کتاب خوندن شما تضمین میکنه که فرزندتون دایره لغات متنوعی رو به صورت روزانه میشنوه. با انتخاب کتاب های مختلف راجع به موضوعات متنوع و با تمرکز روی اون هایی که فرزندتون دوست داره میتونید مطمئن شید که فرزندتون کماکان علاقه مند میمونه.

اگر به زبان مورد نظرتون کتاب موجود نیست، گزینه های زیادی آنلاین موجود هست که خیلی هاشون هم مجانی هستند. و همچنین کتاب های صوتی هم هستند که برای تلفظ عالی هستند.

بازی های ساده برای یادگیری راحت

بازی های ساده با بچه ها میتونه بهشون کمک کنه که زبان رو حین صحبت کردن شما یاد بگیرند. میتونید کارهایی رو که در حال انجامشون هستید رو شرح بدید مثل: ” حالا قطار میره توی تونل” یا ” خب، حالا وقتشه که بچه بره توی تخت خوابش”. صحبت کردن در حین بازی ما رو مطمئن میکنه که فرزندمون دائما در حال شنیدن زبان مورد نظرمونه.

با بچه ها مکررا ملودی های کودکانه یا آهنگ هایی دیگه رو بخونین. موسیقی یکی از بهترین روش ها برای در معرض زبان قرار گرفتن و لذت بردن از زبان به صورت همزمان است.

اصلا نیازی به تدریس رسمی نیست. بچه ها وقتی در حال لذت بردن  هستند، بیشتر یاد میگیرند. هر چی ساده تر باشه، راحت تر میشه و حتی اونا متوجه یادگیری نمیشن.

teacheing

برای انگیزه ی بیشتر خاله بازی کنید (بازی ای که توش نقش های مختلف رو میپذیرید)

اگر به دنبال یاد دادن زبان دوم هستید، بازی با عروسک و یا خاله بازی راهی عالی برای تقلید مکالمه است. اما ممکن است که در ابتدا بچه ها به زبان اول پاسختون رو بدن، چرا که میدونن که شما زبان اول را بلد هستید. و اونا همیشه دنبال راه در رو میگردند.

معرفی عروسکی که به زبون مورد نظرتون حرف میزنه، میتونه راه حل مناسبی برای این موقعیت باشه. این کار احتیاج مورد نیاز برای صحبت کردن زبان مورد نظر را فراهم میکنه، چرا که عروسک فقط همون زبان رو “متوجه میشه”. نیازی به صحبت کردن به اون زبون نیست، فرزندتون خود به خود از زبان استفاده میکنه.

 

استفاده از تکنولوژی به نفع خودمان

همونجوری که بالا اشاره کردیم، بچه ها زبان رو با استفاده از تلویزیون و تبلت و مانند اینها به خوبی یاد نمیگیرند. اگر چه از اونها میشه به عنوان منبعی برای تقویت زبان استفاده کرد. میتونید با همدیگه فیلم و یا تلویزیون ببینید و باهمدیگه راجع به اینکه چه اتفاقی داره می افته حرف بزنید.میتونید ویدئو های یوتوب که آهنگ دارند را ببینید و باهاش بخونید. با بزرگتر شدن بچه ها، میتونین از اپلیکیشن های مختلفی که در زبان های مختلف وجود دارند ، استفاده کنید.

تا زمانی که از این وسائل به حد اعتدال و به عنوان منبع اضافه، به جای منبع اصلی استفاده بشه، میتونه برای افشای لغات جدید بسیار مفید باشه.

 

در معرض زبان بودن = یادگیری طبیعی زبان

به بچه ها وقتی که تازه به دنیا میان و اینکه چجوری زبان رو فرا میگیرند فکر کنید.هیچ تدریسی در کار نیست و اونا زبان رو در حین افشای طبیعی به زبان یاد میگیرند. وقتی که وارد مدرسه میشن، یادگیری رسمی زبان شروع میشه.

اکتساب زبان دوم در صورت در معرض قرار گیری کافی میتونه خیلی طبیعی اتفاق بی افته. حتی اگر این در معرض زبان قرار گیری تمام وقت نباشد، اگر این افشا با کیفیت صورت بگیره، بچه ها به صورت طبیعی زبان را فرا میگیرند.

 

مرجع مقاله :

https://bilingualkidspot.com/2020/06/02/how-to-teach-kids-language-naturally/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *