به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

18 راه حل ساده برای بالا بردن دایره لغات در زبان دوم

چه راه های جالب، ساده و موثری وجود داره که من بتونم برای بچه هام استفاده کنم تا دایره لغات و گرامر زبان مقصد رو بیشتر باد بگیرند؟

 1. اجازه بدید فرزندتون داستان بگه تا به بالا بردن دایره لغات کودکتون برای جمله سازی کمک بسزایی داشته باشید

یکی از موارد بالا بردن دایره لغات ، کتاب خواندن است که راه خیلی خوبی برای یاد گرفتن لغات جدیده اما یه شب از فرزندتون بخواید که داستان مورد علاقه شو براتون تعریف کنه. هر وقت دوست داشتید وسط داستان بهش کمک کنید ولی اجازه بدید اکثر کار رو خودش انجام بده.

 1. به تله نیوفتید

مطمئن شید که شما توی روتین یک روز به دام نیوفتادید. سعی کنید که مسیرتون برای یه صحبت عادی با فرزندتون روعوض کنید! مطمئن نیستید که راجع به چی حرف بزنید؟ دنبال علایقشون برید و مطمئن باشید که میتونین به حرف بیاریدشون و یا به بالا بردن دایره لغات کودکتان کمک کنید.

 1. خونه روبرچسب گذاری کنید

چه فرزندتون بتونه بخونه چه نه، برچسب زدن بر روی اشیای خونه راهی عالی برای بالا بردن دایره لغات فرزندتونه. هر دفعه که به شی ای برخورد میکنید به برچسبش اشاره کنید و به عنوان یه فرصت برای صحبت کردن ازش استفاده کنید.

 1. به همه ی سوالای مسخره کودکتان جواب دهید

سوالای اونا به ما این ایده رو میده که چه چیزهایی رو خوب یاد گرفتند و چه چیزهایی رو هنوز کامل یاد نگرفته اند. توضیحاتتونو ساده و هدفمند نگه دارید.

 1. کلمه ی صحیح رو مدل کنید

ما همیشه میخوایم که با فرزندانمون به زبان هدف به صورت مثبت ارتباط برقرار کنیم و یکی از بهترین راه ها برای این کار اینکه هر وقت اشتباهی کردند، کلمه ی صحیح رو براشون مدل کنیم. این راه خیلی ملایم تری برای صحیح کردن گرامر و بالا بردن دایره لغات فرزندمونه.

 1. برای یادگیری زبان دوم و بالا بردن دایره لغات کودکتون صبور باشید

لغات، گرامر و یادگیری زبان به صورت عادی زمان بر است. مطمئن شید که بچه ها از طرف شما تردیدی رو نمیبینند. سفر زبان مثل یه ماراتونه.

 1. از کلمات بزرگ سالانه هم استفاده کنید

گاهی اوقات ما برای اینکه کلمات رو برای فرزندمون ساده تر کنیم، از کلمات پیچیده استفاده نمیکنیم! قطعا که ما نمیخوایم کارا رو برای فرزندمون سخت کنیم، ولی خب اگر فرصت مناسبی دیدید، این کلمه های شیک رو هم معرفی کنید. اگر به بچه ها اجازه بدیم میتونن کارای فوق العاده ای بکنن!

 1. غلط های گرامری را بپذیرید 

ازغلط های گرامری فرزندتون یادداشت بردارید چون بهتون اجازه میده که بدونید روی چه چیزهایی کار کنید. و یادتون باشه که از این چیزای کوچیک لذت ببرین،اینا زودتر از اون چیزی که فکر میکنید تموم میشه چون بچه ها خیلی زود بزرگ میشن!

 1. بهشون نشون بدید که شما هم دارید یاد میگیرید

ما همیشه میخوایم که برای کوچولوهامون الگوی خوبی باشیم به خاطر اینکه اونا همه ی رفتار مارو زیر نظر دارند! بهشون نشون بدید که شما هم دارید زبان مقصد رو یاد میگیرید. این بهشون نشون میده که ایرادی نداره که گاهی اشتباه کنن چون حتی شما هم همه چیزو نمیدونین!

 1. وقتی که خسته هستید، روی روتین کار کنید

روتین راهی عالی برای زنده نگه داشتن زبان هدفه. اونا قابل پیش بینی هستند، پس هم والدین و هم بچه انتظار اتفاق افتادنشو دارند. این ها کلیدی برای روزهایی هستند که خسته هستید و صحبت کردن به زبان هدف براتون سخت تره. اگر بتونید بچه هاتونو وادار کنید که توی زمان های مشخصی از روز جوابتون رو به زبان مورد نظرتون بدن، خیالتون راحته که حداقل در طول این مکالمات از زبان مقصدتون استفاده شده.

 1. از موثرترین روش برای بالا بردن دایره لغات کودک بازی کردن ، خیلی بازی کردن است

بازی کار کودکه.! بچه ها بهترین یادگیری رو زمانی که دارند لذت میبرند دارند.مطمئن بشید که به بازی بچه ها زبان هدفتون رو هم اضافه میکنید. هم شما اوقات خوبی خواهید داشت، هم فرزندتون.

 1. تناسب سن رو رعایت کنید

اطمینان حاصل کنید که منابعی که برای زبان دوم استفاده میکنید مناسب سنشون هستند. یه بخش اعظمی از تامل کردن بر میگرده به برنامه های تلویزیونی، کتاب ها، ویدئوها که برای سن مناسب باشند. بچه ها وقتی با اطلاعاتی مواجه میشن که به رده ی سنیشون میخوره، بهتر یاد میگیرند.

 1. دست به کار دستی بشید

من عاشق هنر و کار دستی هستم و همچنین عاشق درست کردنشون با بچه هامم. این کار به من این فرصت رو میده که با بچه ها به زبون دوم در ارتباط باشم بدون اینکه براشون احساس ترسناکی داشته باشه. اونا میتونن کارهای هنری خودشون رو بسازند و در همون حال مهارتاشون رو هم با شما تمرین کنند.

 1. از سوالاتی با پایان باز استفاده کنید

برای بعضی بچه ها، ابراز خودشون به زبان هدف ممکنه ترسناک به نظر بیاد. ما میخوایم مطمئن بشیم که اونا با مهارتاشون احساس راحتی میکنند و از آزمایش کردن نمی ترسند. یکی از سوال های مورد علاقه ی من برای بالا بردن اعتماد به نفسشون، سوالا با پایان بازه. هیچ جواب صحیح یا غلطی وجود نداره! هر چیزی که فرزندتون بگه ( با دلیل) به درد سوال با پایان باز میخوره.

 1. باهمدیگه فیلم های مناسبتی و یا سریال ببینید تا و از این طریق به بالا بردن دایره لغات کودکتون کمک کنید

ما میتونیم از تلویزیون و فیلم به عنوان اهرم برای حمایت از زبان دوممون استفاده کنیم. اگر بتونید به یکی از فیلم های مورد علاقه تون به زبان مقصد دست رسی پیدا کنید، در نظر بگیرید که اونو باهم ببینید.

 1. کتاب های بدون نوشته ابزار قدرتمندی هستند.

کتای های کریسمسی زیادی وجود داره که میتونه روحیه شما و فرزندتون رو برای اون فصل آماده کنه. ولی گاهی پیدا کردن کتاب مورد نظرتون به زبان دوم کمی سخت میشه. اگر دستتون به یکی از این کتابا نرسید، کتاب های بدون نوشته رو امتحان کنید با استفاده از تصاویر زیبا و محصور کنندشون، این کتابا کمک میکنند که فاصله ها از بین برند. شما میتونین روی عکس ها تمرکز کنید و با پیش بردن داستان، عکس هارو براشون توضیح بدید.

 1. براشون انگیزه مثبت بسازید

میتونین براشون توی جورابای تزیینی چند تا یادداشت مثبت به زبون هدف بذارید.بچه ها عاشق ستایش شدند پس به چیزهایی که میتونین توش فرزندتون رو تشویق کنید مثل رفتارشون، کارشون توی مدرسه، یا واکنششون به زبان هدف. این یادداشت ها میتونه از طرف هرکسی باشه.

 1. پیشبند ببندید

یکی از فعالیت های مورد علاقه ی من توی زمان تعطیلات خوردن خوراکیایی که توی این زمان میتونی بخوری.رسم خانوادگی و یا فرهنگی دارید که دوست داشته باشید به فرزندتون یاد بدید؟ این راهی فوق العاده برای اضافه کردن بیشتر زبان و بعد دیگری از فرهنگ توی ارتباط برقرار کردن با فرزندتونه!و مطمین باشید با این روشها

 

https://www.bilingualavenue.com/boost-vocabulary-grammar/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *