به سایت آموزش زبان کودک "نی نی انگلیش" خوش آمدید
0
02144944189

راهکارهای تربیت کودک دوزبانه و 2 روش آن

راهکارهای تربیت کودک دوزبانه یا چند زبانه

اگر شما و همسرتان به زبانی به جز زبان اول خودتان صحبت میکنید، احتمالا مایلید که فرزندتون هم اون زبان را یاد بگیرد. تربیت بچه ها به صورت 2 زبانه یا چند زبانه میتونه مزیت های زیادی داشته باشد، مثل قوی تر کردن ارتباط بچه های با اقوام دور و نزدیکشون.

از بهترین راهکارهای تربیت کودک دوزبانه برای کمک به یادگیری لغات جدید به زبان جدید برای بچه ها،استفاده ی همیشگی اون زبان با اونهاست. به خصوص در سنین پایین.

بزرگ کردن کودک 2 یا چند زبانه: انتخاب خانواده شما

تصمیمی که شما و همسرتان برای بزرگ کردن فرزندتان به صورت 2 یا چند زبانه میگیرید به موقعیت خانوادگی شما بستگی دارد.

یک نفر- یک زبان:

اگر شما و همسرتان زبان های متفاوتی دارید، مدل یک نفر- یک زبان میتواند برای شما موثر باشد.
برای مثال اگر شما انگلیسی حرف میزنید و همسرتان ماندریان ( چینی)، شما می توانید در منزل با فرزندتان انگلیسی حرف بزنید و همسرتان چینی.

در این روش شما میتوانید به جز زبان انگلیسی زبان های دیگری هم بهش اضافه کنید. مثلا اگر شما اسپانیایی حرف میزنید و همسرتون ایتالیایی، یکی از شما با فرزندتان اسپانیایی حرف خواهد زد و دیگری ایتالیایی. و اگر هر دوی شما مسلط به زبان انگلیسی هم هستید میتوانید از زبان انگلیسی برای خارج از خانه و از اسپانیایی و ایتالیایی برای داخل خانه استفاده کنید. در این روش فرزند شما یاد میگیرد که در مدرسه و اجتماع به زبان انگلیسی صحبت کند.

اگر هم شما و هم همسرتان زبان یکدیگر را متوجه شوید ایده آل خواهد بود چراکه هیچکدامتان احساس جداماندگی نمی کنید.

یکی از راهکارهای تربیت کودک دوزبانه زبان دوم را به عنوان زبان خانه در نظر گرفت:

اگر شما و همسرتان هردو از زبان اجدادیاتان استفاده میکنید، میتوانید از این زبان به عنوان زبان رسمی داخل خانه استفاده کنید.
به عنوان مثال، شما و خانواده تان از عراق به استرالیا مهاجرت کرده اید و از زبان عربی به عنوان زبان اجدادی در خانواده استفاده میکنید. فرزندتان میتواند به مدرسه رود و انگلیسی را با دوستان و معلم های خود تمرین کند.

مثالی دیگر، شما و همسرتان از اختلال شنوایی رنج میبرید و در حال بزرگ کردن فرزندی با شنوایی سالم هستید. او میتواند زبان اشاره را از شما و زبان کلامی را از جامعه بیاموزد. مدل زبان دوم در خانه به این معناست که فرزند شما این زبان را میشنود، صحبت میکند و از آن استفاده میکند، چراکه تمام اعضای خانواده از آن استفاده میکند.

بچه ها با بالا رفتن سنشان تمایل کمتری به صحبت به زبانی به جز زبان اولشان دارند. ایده ی خوبیست اگر حتی با وجود جواب دادن آنها به زبان اول، شما به زبان دوم با آنها حرف بزنید.

نکاتی در رابطه با بزرگ کردن کودکان 2 یا چند زبانه:

در این جا چند نکته ی کاربردی برای حمایت از پیشرفت کودک 2 یا چند زبانه ی شما وجود دارد:

بازی ها:
داستان ها را به زبان خودتان بخوانید و تعریف کنید. فرزندانتان را تشویق کنید تا به شما بپیوندند.لباس های مبدل بپوشید و خلاق باشید.

بازی ها را به زبان خودتان انجام دهید، مخصوصا بازی هایی که بر زبان تمرکز دارند مثل: بینگو، من کی ام؟

به زبان دوم تان آهنگ بخونین، برقصید و موسیقی گوش کنید. بچه ها عاشق موسیقی هستند و ملودی بهترین راه برای کمک به به خاطر سپردن زبان است.
دنبال اپلیکیشن های بازی با کلمات به زبان خود بگردید.

 

فعالیت های اجتماعی مربوطه از راهکارهای تربیت کودک دوزبانه :

دنبال مدرسه، مراکز نگهداری از بچه ها و برنامه هایی برای کودکان 2 یا چند زبانه برای فرزندان خود باشید.
برای بچه ها زمان هایی برای بازی با یکدیگر به زبان مورد نظرتان تنظیم کنید

ترتیب ملاقات هایی با افرادی که به زبان مورد نظرتان صحبت میکنند را بدهید و یا در صورت امکان سفرهایی به کشوری که آن زبان را صحبت میکنند ایجاد کنید. این مسئله باعث ایجاد علاقه در فرهنگ و زبان مورد نظرتان برای بچه ها میشود.

به کتاب خانه یا کتاب فروشی نزدیک بروید و از آن CD، DVD کتاب هاب تصویری،کتاب های مناسب رده ی سنی تخیلی و مجله هایی به زبان دومتان بخرید.

دنبال فعالیت های اجتماعی فرهنگی بگرید که بتوانید با فرزندتان شرکت کنید تا اشاره ای به فرهنگ آبا و اجدادی خانواده و هویتتان داشته باشید. برای مثال harmony day در ماه مارس هر سال به صورت گسترده ای در استرالیا جشن گرفته میشود.

با انجام چه کارهایی در خانه به تربیت کودک دوزبانه خود کمک کنیم :

در خانه به برنامه های رادیویی به زبان خودتان گوش کنید، مثل برنامه های موسیقی محبوب یا کانال هایی برای نوجوانان.
اگر کسی از اقوام یا بستگانتان خارج ازکشور زندگی میکند، شما میتوانید فرزندتان را تشویق کنید تا با آنها از طریق تماس تصویری ارتباط برقرار کند.

چیزهایی که فرزند شما به آن علاقه دارد را در نظر بگیرید مثل: فوتبال، موسیقی، برنامه های تلویزیونی، آشپزی و غیره. شما میتوانید زبان را در این علایق بگنجانید. برای مثال میتوانید غذای مورد علاقه ی فرزندتان یا هر غذای دیگری که مربوط به فرهنگ زبان شما میشود را انتخاب کنید و با کمک همدیگر به زبان دوم درست کنید.

فیلم ها یا برنامه های ورزشی را به زبان مورد نظرتان ببینید. مثل از کانال های خارجی با دانلود آنلاین. گاهی میتونید زیرنویس فیلم را به انگلیسی یا هر زبان دیگری تغییر دهید.

 

 

https://raisingchildren.net.au/babies/connecting-communicating/bilingualism-multilingualism/raising-bilingual-children-tips

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *